Karakter boyutu :13 Punto15 Punto17 Punto19 Punto

Hollanda'dan restoran ve kafelere sigara yasa─č─▒

Hollanda'dan restoran ve kafelere sigara yasa─č─▒
T├╝rkiye'de uygulanmas─▒ beklenen restoran ve kafelerde sigara yasa─č─▒, Hollanda'da hayata ge├žirildi.
28.09.2019 / 12:19


Türkiye'de özellikle son 10 y─▒l içerisinde sigara kullan─▒m─▒na ve sat─▒┼č─▒na dair çok ciddi k─▒s─▒tlamalar getirilirken, mevcut yasalarda 2013 y─▒l─▒nda yap─▒lan de─či┼čiklikle özel araç bile olsa sürücülerin araba içinde sigara içmesi yasakland─▒.Sigaras─▒z ya┼čam alan─▒ say─▒s─▒nda mevcut durumdan ┼čikayetçi olan sigara kullanmayanlar, bu alanlar─▒n art─▒r─▒lmas─▒n─▒ istiyor.  Bu kapsamda Türkiye'de uygulanmas─▒ beklen sigara yasaklar─▒ndan bir tanesi, Hollanda'da uygulanmaya ba┼člad─▒.Hollanda'dan restoran ve kafelere sigara yasa─č─▒KAFE VE RESTORANLARA S─░GARA YASA─×IHollanda Dan─▒┼čtay─▒, restoran ve kafelerde bulunan kapal─▒ sigara bölümleri için verilen özel iznin geçersiz oldu─čuna hükmetti.Dan─▒┼čtaydan yap─▒lan yaz─▒l─▒ aç─▒klamada, Lahey Mahkemesi'nin bu yöndeki karar─▒n─▒n yerinde oldu─ču belirtilerek, restoran ve kafelerde sigara içilebilen üstü kapal─▒ bölümler için verilen özel iznin bugünden itibaren geçersiz oldu─ču bildirildi. 

Karara gerekçe olarak, restoran ve kafe çal─▒┼čanlar─▒ ile sigara içmeyenlerin, bu bölümlere girerek istemeden sigara duman─▒na maruz kalma ihtimalleri gösterildi. DAVA AÇILMI┼×TIBu durumun da Dünya Sa─čl─▒k Örgütü Anla┼čmas─▒'na ayk─▒r─▒ oldu─ču ifade edildi.

Sigara kar┼č─▒t─▒ Hollanda Temiz Hava Vakf─▒, restoran ve kafelerde bulunan kapal─▒ sigara bölümleri için verilen özel iznin Dünya Sa─čl─▒k Örgütü Anla┼čmas─▒'na ayk─▒r─▒ oldu─čunu, bu nedenle iptal edilmesi gerekti─či gerekçesiyle Hollanda hükümetine kar┼č─▒ dava açm─▒┼čt─▒.Lahey Mahkemesi de vakf─▒ hakl─▒ bulmu┼č, ancak hükümet karar─▒ Dan─▒┼čtay'a ta┼č─▒m─▒┼čt─▒.Ülkede 1 Temmuz 2008'den itibaren sigara yasa─č─▒ getirilen restoran ve kafelerde, kapal─▒ sigara bölümleri için özel izin hakk─▒ bulunuyordu.


Etiketler: hollanda sigara yasak
Bu haber toplam 1261 defa okundu
YAZARLAR
 
Anasayfa |

Reklam Verin |

Sitene Haber Ekle |

Bize Ulaşın

  © 2010 YzC Haber Portal─▒                             Yazılım ve Tasarım: Serdar YAZICI
Sitemiz, hukuka, yasalara, telif haklar─▒na ve ki┼čilik haklar─▒na sayg─▒l─▒ olmay─▒ ama├ž edinmi┼čtir. Sitemiz, 5651 say─▒l─▒ yasada tan─▒mlanan .yer sa─člay─▒c─▒. olarak hizmet vermektedir. ─░lgili yasaya g├Âre, site y├Ânetiminin hukuka ayk─▒r─▒ i├žerikleri kontrol etme y├╝k├╝ml├╝l├╝─č├╝ yoktur. Bu sebeple, sitemiz .uyar ve kald─▒r. prensibini benimsemi┼čtir. Telif hakk─▒na konu olan eserlerin yasal olmayan bir bi├žimde payla┼č─▒ld─▒─č─▒n─▒ ve yasal haklar─▒n─▒n ├ži─čnendi─čini d├╝┼č├╝nen hak sahipleri veya meslek birlikleri, ─░leti┼čim b├Âl├╝m├╝nden bize ula┼čabilirler | Rize G├╝ndo─čdu Haber | Rize | Rize Haberleri haberler