Karakter boyutu :13 Punto15 Punto17 Punto19 Punto

Meclis Libya tezkeresi i├žin toplan─▒yor

Meclis Libya tezkeresi i├žin toplan─▒yor
TBMM, Libya'ya asker g├Ânderilmesine ili┼čkin Cumhurba┼čkanl─▒─č─▒ tezkeresinin g├Âr├╝┼čmeleri i├žin bug├╝n ola─čan├╝st├╝ toplanacak.
02.01.2020 / 13:15


TBMM Genel Kurulu, Meclis Ba┼čkan─▒ Mustafa ┼×entop'un, Libya'ya asker gönderilmesine ili┼čkin Cumhurba┼čkanl─▒─č─▒ tezkeresinin görü┼čmeleri için yapt─▒─č─▒ ça─čr─▒s─▒n─▒n ard─▒ndan ola─čanüstü toplan─▒yor.Genel Kurul, saat 14.00'te Meclis Ba┼čkan─▒ ┼×entop ba┼čkanl─▒─č─▒nda aç─▒lacak.Y─░RM─░┼×ER DAK─░KALIK KONU┼×MALARLibya'ya asker gönderilmesine ili┼čkin Cumhurba┼čkanl─▒─č─▒ tezkeresi, Genel Kurulun tek gündem maddesi olacak.Tezkere metninin okunmas─▒yla ba┼člayacak görü┼čmelerde siyasi parti gruplar─▒, yirmi┼čer dakika söz alacak. Görü┼čmelerin ard─▒ndan tezkerenin oylamas─▒ yap─▒lacak.TEZKERE METN─░Cumhurba┼čkan─▒ Recep Tayyip Erdo─čan'─▒n imzas─▒yla TBMM Ba┼čkanl─▒─č─▒'na gönderilen tezkerede, ┼ču ifadeler yer alm─▒┼čt─▒: "Libya Ulusal Mutabakat Hükümeti, tüm bölgeyi etkileyebilecek, Libya'n─▒n bütünlü─čü ve istikrar─▒na yönelik tehditler, DEA┼×, El-Kaide ve di─čer terör örgütleri, yasa d─▒┼č─▒ silahl─▒ gruplar ile yasa d─▒┼č─▒ göç ve insan ticareti ile mücadelede Türkiye'den askeri destek talebinde bulunmu┼čtur. Bu mülahazalar d─▒┼č─▒nda, Türkiye'nin milli ç─▒karlar─▒na yönelik her türlü tehdit ve güvenlik riskine kar┼č─▒ uluslararas─▒ hukuk çerçevesinde her türlü tedbiri almak, Libya'daki gayri me┼čru silahl─▒ gruplar ile terör örgütleri taraf─▒ndan Türkiye'nin Libya'daki menfaatlerine yönelebilecek sald─▒r─▒lar─▒ bertaraf etmek, kitlesel göç gibi di─čer muhtemel risklere kar┼č─▒ güvenli─čin idame ettirilmesini sa─člamak, Libya halk─▒n─▒n ihtiyac─▒ olan insani yard─▒mlar─▒ ula┼čt─▒rmak, Libya Ulusal Mutabakat Hükümeti taraf─▒ndan talep edilen deste─či sa─člamak, bu süreç sonras─▒nda meydana gelebilecek geli┼čmeler istikametinde Türkiye’nin yüksek menfaatlerini etkili bir ┼čekilde korumak ve kollamak, geli┼čmelerin seyrine göre ileride telafisi güç bir durumla kar┼č─▒la┼čmamak için süratli ve dinamik bir politika izlenmesine yard─▒mc─▒ olmak üzere hudut, ┼čümul, miktar ve zaman─▒ Cumhurba┼čkan─▒nca takdir ve tayin olunacak ┼čekilde, Türk Silahl─▒ Kuvvetleri'nin gerekti─či takdirde Türkiye s─▒n─▒rlar─▒ d─▒┼č─▒nda harekat ve müdahalede bulunmak üzere yabanc─▒ ülkelere gönderilmesi, bu kuvvetlerin Cumhurba┼čkan─▒'n─▒n belirleyece─či esaslara göre kullan─▒lmas─▒ ile risk ve tehditlerin giderilmesi için her türlü tedbirin al─▒nmas─▒ ve bunlara imkan sa─člayacak düzenlemelerin Cumhurba┼čkan─▒ taraf─▒ndan belirlenecek esaslara göre yap─▒lmas─▒ için Anayasa'n─▒n 92'nci maddesi uyar─▒nca bir y─▒l süreyle izin verilmesi hususunda gere─čini bilgilerinize sunar─▒m."PART─░LER─░N TAVRIAK Parti ile MHP tezkereye destek verirken; CHP, HDP, ve ─░P tezkerenin kar┼č─▒s─▒nda.


Etiketler: libya tezkere
Bu haber toplam 1100 defa okundu
YAZARLAR
 
Anasayfa |

Reklam Verin |

Sitene Haber Ekle |

Bize Ulaşın

  © 2010 YzC Haber Portal─▒                             Yazılım ve Tasarım: Serdar YAZICI
Sitemiz, hukuka, yasalara, telif haklar─▒na ve ki┼čilik haklar─▒na sayg─▒l─▒ olmay─▒ ama├ž edinmi┼čtir. Sitemiz, 5651 say─▒l─▒ yasada tan─▒mlanan .yer sa─člay─▒c─▒. olarak hizmet vermektedir. ─░lgili yasaya g├Âre, site y├Ânetiminin hukuka ayk─▒r─▒ i├žerikleri kontrol etme y├╝k├╝ml├╝l├╝─č├╝ yoktur. Bu sebeple, sitemiz .uyar ve kald─▒r. prensibini benimsemi┼čtir. Telif hakk─▒na konu olan eserlerin yasal olmayan bir bi├žimde payla┼č─▒ld─▒─č─▒n─▒ ve yasal haklar─▒n─▒n ├ži─čnendi─čini d├╝┼č├╝nen hak sahipleri veya meslek birlikleri, ─░leti┼čim b├Âl├╝m├╝nden bize ula┼čabilirler | Rize G├╝ndo─čdu Haber | Rize | Rize Haberleri haberler