Karakter boyutu :13 Punto15 Punto17 Punto19 Punto

Libya Zirvesi sona erdi

Libya Zirvesi sona erdi
Libya'da kal─▒c─▒ ate┼čkes ve siyasi s├╝recin ba┼člat─▒lmas─▒ amac─▒yla d├╝zenlenen konferans sona erdi. Zirve sonras─▒ a├ž─▒klama yapan Almanya Ba┼čbakan─▒ Angela Merkel, "Kapsaml─▒ bir plan konusunda anla┼čt─▒k" dedi. Berlin'deki Libya Konferans─▒ Bildirgesinde "Libya Temsilciler Meclisi'nin onaylad─▒─č─▒ tek, birle┼čik, kapsay─▒c─▒ ve etkin bir h├╝k├╝metin kurulmas─▒n─▒ destekliyoruz" denildi.
20.01.2020 / 08:55


Almanya'n─▒n ba┼čkenti Berlin'de Libya'da kal─▒c─▒ ate┼čkes ve siyasi sürecin ba┼člat─▒lmas─▒ amac─▒yla düzenlenen konferans sona erdi. Cumhurba┼čkan─▒ Recep Tayyip Erdo─čan'─▒n da kat─▒ld─▒─č─▒ zirveye çok say─▒da dünya lideri kat─▒ld─▒.KONFERANS 4 SAAT SÜRDÜAlmanya Ba┼čbakan─▒ Angela Merkel'in davetiyle yap─▒lan ve Cumhurba┼čkan─▒ Recep Tayyip Erdo─čan’─▒n da kat─▒ld─▒─č─▒ konferans 4 saatten fazla sürdü.Cumhurba┼čkan─▒ Erdo─čan'─▒n konferans s─▒ras─▒nda ayr─▒ bir odada Rusya Devlet Ba┼čkan─▒ Vladimir Putin, ABD D─▒┼či┼čleri Bakan─▒ Mike Pompeo, Almanya Ba┼čbakan─▒ Merkel ve Avrupa Birli─či (AB) Komisyonu Ba┼čkan─▒ Ursula von der Leyen ile ayr─▒ ayr─▒ görü┼čtü─čü ö─črenildi.Z─░RVEN─░N ARDINDAN BASIN TOPLANTISIZirvenin ard─▒ndan Merkel, Birle┼čmi┼č Milletler (BM) Genel Sekreteri Antonio Guterres, Almanya D─▒┼či┼čleri Bakan─▒ Heiko Maas ve BM'nin Libya Temsilcisi Ghassan Salame bas─▒n toplant─▒s─▒ düzenledi.MERKEL: KAPSAMLI B─░R PLAN KONUSUNDA ANLA┼×TIKAlmanya Ba┼čbakan─▒ Merkel, "Libya Konferans─▒ BM'nin Libya'daki bar─▒┼č çabalar─▒na katk─▒ sundu. Kapsaml─▒ bir plan konusunda anla┼čt─▒k. Askeri çözüm olmayaca─č─▒ konusunda mutabakata vard─▒k. Hafter ve Sarrac'─▒n bugün burada olmas─▒ çok önemliydi. Ate┼čkesin devaml─▒l─▒─č─▒ konusunda hemfikir olduk. Ate┼čkesin sürdürülmesini sa─člayaca─č─▒z. Geçici ate┼čkesi kal─▒c─▒ hale getirmeyi umuyoruz. 5 art─▒ 5 ki┼čilik askeri bir komitenin olu┼čmas─▒ için isimler verildi" dedi.GUTERRES'TEN S─░LAH AMBARGOSUNA SAYGI DUYULMASI ÇA─×RISIBM Genel Sekreteri Guterres de "Libya'daki soruna hiçbir ┼čekilde askeri çözüm bulunamaz. Silah ambargosuna sayg─▒ duyulmas─▒ ça─čr─▒s─▒nda bulunuyorum. Önümüzdeki günlerde askeri komiteyi Cenevre'de toplayacak duruma geldik. Toplant─▒ya kat─▒lan tüm taraflar ate┼čkesi destekleme taahhüdünde bulundu" dedi.
L─░BYA KONFERANSI SONUÇ B─░LD─░RGES─░ AÇIKLANDILibya'da kal─▒c─▒ ate┼čkes ve siyasi sürecin ba┼člat─▒lmas─▒ amac─▒yla Almanya'n─▒n ba┼čkenti Berlin'de düzenlenen Libya Konferans─▒'n─▒n Sonuç Bildirgesi yay─▒mland─▒.Bildirgede, Libya Temsilciler Meclisi'nin onaylad─▒─č─▒ tek, birle┼čik, kapsay─▒c─▒ ve etkin bir hükümetin kurulmas─▒n─▒n desteklendi─či belirtilirken, Libya Siyasi Anla┼čmas─▒'n─▒n siyasi çözüm için önemli bir yol haritas─▒ oldu─ču kaydedildi."Merkezi ve sivil otoritenin kontrolünde birle┼čik bir Libya ulusal güvenlik sisteminin kurulmas─▒n─▒ destekliyoruz" ifadesine yer verilen bildirgede, bu çerçevede polis ve askeri güçlerin tek otorite alt─▒nda birle┼čmesi gerekti─činin alt─▒ çizildi.ATE┼×KESBildirgede, ate┼čkesin uygulanmas─▒n─▒ kontrol edecek ve denetleyecek teknik komiteler kurmas─▒ için Birle┼čmi┼č Milletler'e (BM) ça─čr─▒da bulunulurken, ayn─▒ zamanda BM'nin taraflar aras─▒nda ate┼čkes müzakerelerini kolayla┼čt─▒r─▒c─▒ rol oynamas─▒ talep edildi.

Bildirgede, "Ate┼čkesin ba┼člamas─▒ndan itibaren taraflara ve destekçilerine askeri faaliyetlerine son vermeleri ça─čr─▒s─▒nda bulunuyoruz." ifadesine yer verildi.
Libya'da tüm taraflara özgür, kapsay─▒c─▒ ve adaletli seçimlerle geçi┼č sürecini sonland─▒rmalar─▒ için ça─čr─▒ yap─▒lan bildirgede, "Libyal─▒lar taraf─▒ndan yürütülen kapsay─▒c─▒ siyasi sürece" tekrar dönülmesi talebine yer verildi.putinULUSLARARASI ─░ZLEME KOM─░TES─░Bildirgede, "BM himayesinde Berlin zirvesi sonras─▒nda koordinasyonu sürdürmek için bir Uluslararas─▒ ─░zleme Komitesi olu┼čturuyoruz" denildi.Berlin Konferans─▒na kat─▒lan tüm taraflar─▒n ve uluslararas─▒ örgütlerin dahil olaca─č─▒ Komitenin BM öncülü─čünde koordinasyonu sa─člayaca─č─▒ belirtilen bildirgede, üst düzey yetkililerin kat─▒l─▒m─▒yla ayl─▒k toplanacak Komitenin uzmanlar düzeyinde de 4 teknik çal─▒┼čma grubu içerece─či aktar─▒ld─▒.CUMHURBA┼×KANI ERDO─×AN ALMANYA'DAN AYRILDICumhurba┼čkan─▒ Recep Tayyip Erdo─čan, Berlin'deki temaslar─▒n─▒ tamamlayarak özel uçak "TRK" ile TS─░ 21.15'te Türkiye'ye hareket etti.

Almanya Ba┼čbakan─▒ Angela Merkel'in davetine icabetle, Libya konusunda gerçekle┼čtirilen zirve için bulundu─ču Berlin'deki temaslar─▒n─▒ tamamlayan Cumhurba┼čkan─▒ Erdo─čan, Berlin Tegel Havaalan─▒'nda, Türkiye'nin Berlin Büyükelçisi Ali Kemal Ayd─▒n ve Türkiye'nin Berlin Ba┼čkonsolosu Olgun Yücekök ile di─čer yetkililer taraf─▒ndan u─čurland─▒.Erdo─čan ile, Milli Savunma Bakan─▒ Hulusi Akar, M─░T Ba┼čkan─▒ Hakan Fidan, ─░leti┼čim Ba┼čkan─▒ Fahrettin Altun ve Cumhurba┼čkanl─▒─č─▒ Sözcüsü ─░brahim Kal─▒n da Berlin'den ayr─▒ld─▒.L─░DERLER Z─░RVE ÖNCES─░ A─░LE FOTO─×RAFI ÇEKT─░RD─░Cumhurba┼čkan─▒ Erdo─čan’─▒ Almanya Ba┼čbakan─▒ Merkel ve Birle┼čmi┼č Milletler Genel Sekreteri Antonio Guterres kar┼č─▒lad─▒. Erdo─čan konferans öncesi Fransa Cumhurba┼čkan─▒ Emmanuel Macron ve ─░talya Ba┼čbakan─▒ Giuseppe Conte ile sohbet etti. Liderler aile foto─čraf─▒ çektirdikten sonra konferans salonuna geçti.aile2RDO─×AN VE PUT─░N ARASINDA KR─░T─░K GÖRÜ┼×MEZirve öncesi Cumhurba┼čkan─▒ Erdo─čan ve Rusya Devlet Ba┼čkan─▒ Putin bir görü┼čme gerçekle┼čtirdi. Erdo─čan-Putin aras─▒nda bas─▒na kapal─▒ olarak 15:00'da ba┼člayan görü┼čme 50 dakika sürdü.ERDO─×AN-PUT─░N3
─░ki lider görü┼čme öncesi aç─▒klama yapt─▒.Cumhurba┼čkan─▒ Erdo─čan'─▒n aç─▒klamas─▒ndan sat─▒r ba┼člar─▒:Samimi diyalo─čumuza ve kar┼č─▒l─▒kl─▒ anlay─▒┼ča dayal─▒ çok boyutlu i┼čbirli─čimiz, ortak co─črafyam─▒zdaki sorunlar─▒n çözümü bak─▒m─▒ndan önemli katk─▒lar sa─člamaktad─▒r. 2019 y─▒l─▒n─▒ ikili ili┼čkilerimiz bak─▒m─▒ndan gayet iyi de─čerlendirdik.S-400 gibi uluslararas─▒ alanda ses getiren projeleri, kar┼č─▒ kar┼č─▒ya kald─▒─č─▒m─▒z bask─▒lara ra─čmen milli ç─▒karlar─▒m─▒zdan taviz vermeden kararl─▒l─▒kla tamamlad─▒k.TürkAk─▒m gibi enerji alan─▒ndaki di─čer büyük ortak giri┼čimimiz olan Akkuyu Nükleer Güç Santral in┼čaas─▒ da stratejik bir niteli─če haizdir.'HAFTER'─░N SALDIRGAN TUTUMUNUN SONA ERMES─░ GEREKMEKTED─░R'Libya'n─▒n bar─▒┼č ve huzura kavu┼čabilmesi için Berlin Zirvesi'nde ate┼čkesin ve siyasi sürece dönü┼čün kabulü temin edilmelidir.Siyasi sürecin ve çözümün di─čer evrelerinin uygulanabilmesi için Hafter'in sald─▒rgan tutumunun sona ermesi gerekmektedir.Ortak çabam─▒z sahada nispi sükunet sa─člad─▒ ancak giri┼čimlerimizin esas meyvesini Berlin Zirvesi'nin

toplanabilmi┼č olmas─▒yla alaca─č─▒z.

Putin'in aç─▒klamas─▒ndan sat─▒r ba┼člar─▒:Say─▒n Cumhurba┼čkan─▒, de─čerli dostum, sizlerle tekrar görü┼čtü─čüm için çok mutluyum. Hepimiz ─░stanbul'da yapm─▒┼č oldu─čumuz geziden memnunuz. 8 Ocak'ta bizim için olu┼čturdu─čunuz s─▒cak atmosferden memnunuz. TürkAk─▒m aç─▒l─▒┼č merasimine kat─▒ld─▒k. Her iki ülke için, Avrupa ülkeleri için çok önemli bir olay.Tüm alanlarda diyalo─čumuz i┼če dayal─▒ bir ┼čekilde. Ortak noktalar bulmay─▒, uzla┼čmay─▒ ö─črendik.Özellikle bölgesel konularda Suriye, ─░ran ve elbette Libya meselesi gibi konularda ciddi ad─▒mlar att─▒k. ─░stanbul'da Libya taraflar─▒n─▒ ate┼čkese ça─č─▒rd─▒k.Bir tak─▒m olaylar─▒n olmas─▒na ra─čmen taraflar yine de bize kulak verdiler, ate┼čkes verildi ve çat─▒┼čmalar durduruldu. Bu ba┼čar─▒l─▒ netice sayesinde, bu toplant─▒ya kat─▒labiliyoruz.Hem Libya taraf─▒ hem de Avrupa taraf─▒ Libya meselesi yüzünden endi┼čeli. Avrupa'y─▒ endi┼čelendiren bir konu.Kaddafi'nin ölmünden sonra mülteciler Avrupa'ya gelmeye ba┼člad─▒.Faal bir ┼čekilde Moskova'daki görü┼čme üzerine çal─▒┼čt─▒k ve Libya taraflar─▒n─▒n kendi aralar─▒nda görü┼čmeyi sürdürmeleri bile bir ba┼čar─▒d─▒r. Bunun için D─▒┼či┼čleri Bakanlar─▒m─▒za te┼čekkür borçluyuz. Onlar ellerinden geleni yapt─▒lar.Bu ortak bildiriyi taraflardan biri desteklemese de ümidimizi kesmiyoruz. Meseleyi sonuçland─▒rmaya devam edece─čiz ve bu çat─▒┼čmay─▒ sona erdirece─čiz. 


Bu haber toplam 1334 defa okundu
YAZARLAR
 
Anasayfa |

Reklam Verin |

Sitene Haber Ekle |

Bize Ulaşın

  © 2010 YzC Haber Portal─▒                             Yazılım ve Tasarım: Serdar YAZICI
Sitemiz, hukuka, yasalara, telif haklar─▒na ve ki┼čilik haklar─▒na sayg─▒l─▒ olmay─▒ ama├ž edinmi┼čtir. Sitemiz, 5651 say─▒l─▒ yasada tan─▒mlanan .yer sa─člay─▒c─▒. olarak hizmet vermektedir. ─░lgili yasaya g├Âre, site y├Ânetiminin hukuka ayk─▒r─▒ i├žerikleri kontrol etme y├╝k├╝ml├╝l├╝─č├╝ yoktur. Bu sebeple, sitemiz .uyar ve kald─▒r. prensibini benimsemi┼čtir. Telif hakk─▒na konu olan eserlerin yasal olmayan bir bi├žimde payla┼č─▒ld─▒─č─▒n─▒ ve yasal haklar─▒n─▒n ├ži─čnendi─čini d├╝┼č├╝nen hak sahipleri veya meslek birlikleri, ─░leti┼čim b├Âl├╝m├╝nden bize ula┼čabilirler | Rize G├╝ndo─čdu Haber | Rize | Rize Haberleri haberler