Karakter boyutu :13 Punto15 Punto17 Punto19 Punto

BM 75. Genel Kurul Ba┼čkanl─▒─č─▒'na bir T├╝rk Se├žildi

BM 75. Genel Kurul Ba┼čkanl─▒─č─▒'na bir T├╝rk Se├žildi
T├╝rkiye'nin aday─▒ eski AB Bakan─▒ ve Ba┼čm├╝zakereci, TBMM D─▒┼či┼čleri Komisyonu Ba┼čkan─▒ B├╝y├╝kel├ži Volkan Bozk─▒r, BM 75. Genel Kurul Ba┼čkan─▒ oldu.
18.06.2020 / 21:08


VENEZUELA, BM'YE BORCU OLDU─×UNDAN OY KULLANAMADIBM Genel Kurulu'nda yap─▒lan seçimde, koronavirüs salg─▒n─▒ nedeniyle üye ülkelerin temsilcileri salona kendilerine ayr─▒lan saat diliminde tek tek al─▒nd─▒ ve oylar─▒n─▒ kulland─▒. Oylama yerel saat ile 09.00'da ba┼člad─▒ ve 13.00'te bitti.193 ülkenin temsil edildi─či BM Genel Kurulu'nda 192 üye ülke oy kulland─▒. Venezuela, BM'ye üye ülkelerin ödemek zorunda oldu─ču finansal katk─▒ borcunu ödeyemedi─či için oy hakk─▒n─▒ kaybetti ve bu seçimde oy kullanamad─▒.178 ÜLKEN─░N OYU, TEK ADAY VOLKAN BOZKIR'ABM Genel Kurul Ba┼čkanl─▒─č─▒ için tek aday gösterilen Bozk─▒r, 178 ülkenin deste─čini ald─▒ ve BM Genel Kurulu'nun 75. dönem ba┼čkanl─▒─č─▒na getirildi. 3 oy geçersiz say─▒l─▒rken, 11 ülke de çekimser oy kulland─▒. BM GENEL KURULU BA┼×KANI OLAN ─░LK TÜRKBozk─▒r, Türkiye'den BM Genel Kurul Ba┼čkanl─▒─č─▒na seçilen ilk isim oldu.Bozk─▒r, 15 Eylül'de görevi BM 74. Genel Kurul Ba┼čkan─▒ Tijjani Muhammad-Bande'den devralacak ve 2021 Eylül ay─▒na kadar bu görevi sürdürecek. BM Genel Kurulu Ba┼čkan─▒, oturumlar─▒ yönetiyor ve Kurulun i┼čleyi┼čini düzenliyor. Genel Kurul ayr─▒ca her y─▒l BM'nin bütçesini belirliyor ve kontrol ediyor.BM Genel Kurulu'nda, uluslararas─▒ toplumun genel dü┼čüncesini yans─▒tan kararlar al─▒n─▒yor.Dünya liderleri, her y─▒l eylül ay─▒ ortalar─▒nda BM Genel Merkezi'nin bulundu─ču New York'ta BM Genel Kurulu genel görü┼čmeleri için bir araya gelerek küresel sorunlara diplomatik çözüm arama ve ülkelerinin politikalar─▒n─▒ anlatma imkan─▒ buluyor.  VOLKAN BOZKIR K─░MD─░RVolkan Bozk─▒r, 22 Kas─▒m 1950'de Ankara'da do─čdu.Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi'nden mezun olan Bozk─▒r, kariyer diplomat─▒ olarak D─▒┼či┼čleri Bakanl─▒─č─▒'nda s─▒ras─▒yla, Stuttgart Ba┼čkonsoloslu─ču Muavin Konsolosu, Ba─čdat Büyükelçili─či Ba┼čkatibi, OECD Daimi Temsilcili─či Müste┼čar─▒, New York Ba┼čkonsolosu, Bükre┼č Büyükelçisi ve Avrupa Birli─či (AB) nezdinde Türkiye Cumhuriyeti Daimi Temsilcisi görevlerini yürüttü.Ba┼čbakanl─▒k D─▒┼či┼čleri Dan─▒┼čmanl─▒─č─▒, Cumhurba┼čkanl─▒─č─▒ Özel Kalem Müdürlü─čü ve D─▒┼či┼čleri Ba┼čdan─▒┼čmanl─▒─č─▒, AB Genel Sekreter Yard─▒mc─▒l─▒─č─▒, D─▒┼či┼čleri Bakanl─▒─č─▒ AB'den Sorumlu Müste┼čar Yard─▒mc─▒l─▒─č─▒ ve AB Genel Sekreterli─či görevlerinde de bulunan Bozk─▒r, Romanya Ulusal Liyakat Madalyas─▒ ve ─░talya Liyakat Ni┼čan─▒ sahibi.Volkan Bozk─▒r, 24. 25. ve 26. dönemlerde AK Parti ─░stanbul Milletvekili seçildi.D─▒┼či┼čleri Komisyonu Ba┼čkanl─▒─č─▒ ve 62. hükümette Avrupa Birli─či Bakan─▒ ve Ba┼čmüzakereci görevlerini üstlenen Bozk─▒r, 64. hükümette yeniden AB Bakan─▒ ve Ba┼čmüzakereci olarak görevlendirildi.Çok iyi düzeyde ─░ngilizce ve Frans─▒zca bilen Bozk─▒r, evli ve 2 çocuk babas─▒.


Etiketler: volkan bozk─▒r
Bu haber toplam 1265 defa okundu
YAZARLAR
 
Anasayfa |

Reklam Verin |

Sitene Haber Ekle |

Bize Ulaşın

  © 2010 YzC Haber Portal─▒                             Yazılım ve Tasarım: Serdar YAZICI
Sitemiz, hukuka, yasalara, telif haklar─▒na ve ki┼čilik haklar─▒na sayg─▒l─▒ olmay─▒ ama├ž edinmi┼čtir. Sitemiz, 5651 say─▒l─▒ yasada tan─▒mlanan .yer sa─člay─▒c─▒. olarak hizmet vermektedir. ─░lgili yasaya g├Âre, site y├Ânetiminin hukuka ayk─▒r─▒ i├žerikleri kontrol etme y├╝k├╝ml├╝l├╝─č├╝ yoktur. Bu sebeple, sitemiz .uyar ve kald─▒r. prensibini benimsemi┼čtir. Telif hakk─▒na konu olan eserlerin yasal olmayan bir bi├žimde payla┼č─▒ld─▒─č─▒n─▒ ve yasal haklar─▒n─▒n ├ži─čnendi─čini d├╝┼č├╝nen hak sahipleri veya meslek birlikleri, ─░leti┼čim b├Âl├╝m├╝nden bize ula┼čabilirler | Rize G├╝ndo─čdu Haber | Rize | Rize Haberleri haberler