Karakter boyutu :13 Punto15 Punto17 Punto19 Punto

T├╝rk ve yabanc─▒ akademisyenlerden Ayasofya i├žin mektup

T├╝rk ve yabanc─▒ akademisyenlerden Ayasofya i├žin mektup
├ľnceli─čin cami tart─▒┼čmas─▒ olmamas─▒ gerekti─čini savunan akademisyenler, Ayasofya'n─▒n siyasete alet edilemeyecek kadar g├╝zel bir an─▒t oldu─čunu s├Âyledi.
02.07.2020 / 16:15


Cumhurba┼čkan─▒ Recep Tayyip Erdo─čan, 1934 y─▒l─▒nda Bakanlar Kurulu karar─▒ ile müzeye dönü┼čtürülen Ayasofya ile ilgili yeni düzenleme için ara┼čt─▒rma talimat─▒ verdi.Ayasofya'n─▒n yeniden cami statüsü kazanmas─▒na ili┼čkin Dan─▒┼čtay'da görülen duru┼čma sona erdi. Buna göre, Ayasofya’n─▒n cami olarak yeniden ibadete aç─▒l─▒p aç─▒lmayaca─č─▒yla ilgili karar 15 gün içinde duyurulacak.AKADEM─░SYENLER, AÇIK MEKTUP YAZDITürk ve yabanc─▒ akademisyenler, Ayasofya’n─▒n statüsüne ili┼čkin aç─▒k mektup yazd─▒. Mektupta, "Bizans ve Osmanl─▒ tarihi, kültürü ve sanatlar─▒ üzerine ara┼čt─▒rma yapan bilim insanlar─▒ olarak bizim bu metni kaleme almaktaki amac─▒m─▒z henüz al─▒nmam─▒┼č bir karara itiraz etmek de─čil, ortak kayg─▒lar─▒m─▒z─▒ hâlihaz─▒rda sahip oldu─čumuz bilgilere dayanarak aç─▒kl─▒─ča kavu┼čturmak." denildi.

T├╝rk ve yabanc─▒ akademisyenlerden Ayasofya i├žin mektup #2  "END─░┼×EL─░Y─░Z" AÇIKLAMASI"Kanaatimizce temel mesele 'Ayasofya müze mi yoksa camii mi olsun?' de─čil." diyen akademisyenler, önceli─čin Ayasofya'n─▒n en iyi ┼čekilde nas─▒l korunabilece─čine verilmesi gerekti─čini savundu. Mektupta ┼ču ifadelere yer verildi:"Endi┼čemiz, yap─▒n─▒n i┼člevine dair süregelen tart─▒┼čmalar─▒n önümüzde duran elzem sorunlara cevap verebilecek ölçekte bir idari strateji geli┼čtirmeye engel olmas─▒. Özellikle yap─▒n─▒n tarihi dokusunun korunmas─▒, Bizans ve Osmanl─▒ eserlerinin görünürlü─čünün devam─▒, kitle turizminin sa─čl─▒kl─▒ bir ┼čekilde idamesi ve deprem tehlikesine kar┼č─▒ gerekli tedbirlerin al─▒nmas─▒ gibi meseleler bizim için öncelik ta┼č─▒yor."

T├╝rk ve yabanc─▒ akademisyenlerden Ayasofya i├žin mektup #3 "AYASOFYA, YEREL VE BÖLGESEL S─░YASETE ALET ED─░LMES─░N"Ayasofya'n─▒n halihaz─▒rda hem müze hem de camii olarak faaliyet gösterdi─či belirtilen mektupta, söz konusu yap─▒n─▒n ibadethane rolünün geni┼čletilmesinin ┼ču ana dek Ayasofya’ya herhangi bir zarar vermedi─či, içinde yer alan sanat eserlerinin yeniden gizlenmesine sebep olmad─▒─č─▒ kaydedilerek, ┼ču ifadeler kullan─▒ld─▒: "Endi┼čemiz, süregelen ve halihaz─▒rda sadece ‘söylem münaka┼čas─▒’ ┼čeklinde seyreden tart─▒┼čmalar─▒n Ayasofya’n─▒n tarihi ve arkeolojik bulgular─▒n─▒n zarar görmesi ve sanat eserlerinin gizlenmesi ile sonuçlanacak benzer ┼čekilde özensiz ve yanl─▒┼č müdahalelere maruz kalmas─▒.Ayasofya yerel ve bölgesel siyasete alet edilemeyecek kadar güzel bir an─▒t ve önemli bir tarihi belge. Birbiri ard─▒na gelen Bizans, Osmanl─▒ ve Türkiye Cumhuriyeti yönetimleri bu an─▒t─▒ zaman─▒n y─▒k─▒c─▒ etkilerinden korumu┼č ve de─čerini sadece kendileri için de─čil, bizler de dahil olmak üzere bütün gelecek nesiller için muhafaza etmeyi ba┼čarm─▒┼čt─▒r. Mevcut Türkiye Cumhuriyeti devletinin bu korumac─▒ ve sorumluk sahibi idare gelene─čini sürdürmesi bizim, Bizans ve Osmanl─▒ tarihi, kültürü ve sanatlar─▒ üzerine çal─▒┼čan bilim insanlar─▒ için hayati öneme sahip."

T├╝rk ve yabanc─▒ akademisyenlerden Ayasofya i├žin mektup #4 MEKTUBA ─░MZA VEREN BAZI AKADEM─░SYENLERPanagiotis A. Agapitos, Max-Planck Enstitüsü, Frankfurt Engin Akyürek, Koç ÜniversitesiBenjamin Anderson, Cornell ÜniversitesiTülay Artan, Sabanc─▒ ÜniversitesiCharles Barber, Princeton Üniversitesi Averil Cameron, Oxford ÜniversitesiAy┼če Henry, Bilkent ÜniversitesiGül Kale, Carleton ÜniversitesiAy┼čin Yoltar, Brooklyn Müzesi Nükhet Varl─▒k, Rutgers ÜniversitesiBaki Tezcan, Kaliforniya ÜniversitesiTu─čba Tanyeri-Erdemir, Pittsburgh ÜniversitesiA. Tunç ┼×en, Columbia Üniversitesi B. Harun Küçük, Pennsylvania ÜniversitesiYavuz Köse, Viyana ÜniversitesiKader Konuk, Duisburg-Essen ÜniversitesiCeyda Karamürsel, Londra Üniversitesi SOASSinem Casale, Minnesota ÜniversitesiSuna Ça─čaptay, Cambridge Üniversitesi ve Bahçe┼čehir Üniversitesi


Bu haber toplam 1772 defa okundu
YAZARLAR
 
Anasayfa |

Reklam Verin |

Sitene Haber Ekle |

Bize Ulaşın

  © 2010 YzC Haber Portal─▒                             Yazılım ve Tasarım: Serdar YAZICI
Sitemiz, hukuka, yasalara, telif haklar─▒na ve ki┼čilik haklar─▒na sayg─▒l─▒ olmay─▒ ama├ž edinmi┼čtir. Sitemiz, 5651 say─▒l─▒ yasada tan─▒mlanan .yer sa─člay─▒c─▒. olarak hizmet vermektedir. ─░lgili yasaya g├Âre, site y├Ânetiminin hukuka ayk─▒r─▒ i├žerikleri kontrol etme y├╝k├╝ml├╝l├╝─č├╝ yoktur. Bu sebeple, sitemiz .uyar ve kald─▒r. prensibini benimsemi┼čtir. Telif hakk─▒na konu olan eserlerin yasal olmayan bir bi├žimde payla┼č─▒ld─▒─č─▒n─▒ ve yasal haklar─▒n─▒n ├ži─čnendi─čini d├╝┼č├╝nen hak sahipleri veya meslek birlikleri, ─░leti┼čim b├Âl├╝m├╝nden bize ula┼čabilirler | Rize G├╝ndo─čdu Haber | Rize | Rize Haberleri haberler