Karakter boyutu :13 Punto15 Punto17 Punto19 Punto

Prof. Dr. Engin Ar─▒k'─▒n r├╝yas─▒ ger├žek oluyor! T├╝rkiye'nin 100 y─▒ll─▒k enerji ihtiyac─▒n─▒ kar┼č─▒layacak

Prof. Dr. Engin Ar─▒k'─▒n r├╝yas─▒ ger├žek oluyor! T├╝rkiye'nin 100 y─▒ll─▒k enerji ihtiyac─▒n─▒ kar┼č─▒layacak
Bilim insanlar─▒, sadece Isparta Aksu'daki 20 bin tonluk toryum rezervinin, T├╝rkiye'nin 100 y─▒ll─▒k enerji ihtiyac─▒n─▒ kar┼č─▒layaca─č─▒n─▒ vurgulad─▒.
21.10.2020 / 16:43


Son dakika haberi: Isparta'daki uçak kazas─▒nda hayat─▒n─▒ kaybeden Profesör Engin Ar─▒k'─▒n rüyas─▒ gerçek oluyor. Türkiye'de ilk olarak, Prof. Dr. Engin Ar─▒k'─▒n gündeme getirdi─či toryum rezervleri ve ye┼čil nükleer enerji projesiyle ilgili, e┼či Prof. Dr. Metin Ar─▒k'─▒n da aralar─▒nda bulundu─ču fizik profesörleri 'Ye┼čil Nükleer Enerji' ba┼čl─▒kl─▒ çal─▒┼čma haz─▒rlad─▒. Bilim insanlar─▒,sadece Isparta Aksu'daki 20 bin tonluk toryum rezervinin, Türkiye'nin 100 y─▒ll─▒k enerji ihtiyac─▒n─▒ kar┼č─▒layaca─č─▒n─▒ vurgulad─▒.Sesli Makale - Haber -Prof.Engin Ar─▒k,Toryum ger├že─čini b├Âyle anlatm─▒┼čt─▒enriFizik profesörleri Prof. Dr. Metin Ar─▒k, Prof. Dr. Saleh Sultansoy, Prof. Dr. M. At─▒f Çetiner, Doç. Dr. Abdüllatif Çal─▒┼čkan, Dr. Ümit Kaya, Isparta'da 2007 y─▒l─▒ndaki uçak kazas─▒nda hayat─▒n─▒ kaybeden Prof. Dr. Engin Ar─▒k'─▒n, Türkiye'de ilk kez gündeme getirdi─či toryum, Türk H─▒zland─▒r─▒c─▒ Kompleksi (TAC), Türk Bilim Kenti gibi projelerinden olu┼čan 'Ye┼čil Nükleer Enerji' üzerine ortak bir çal─▒┼čma gerçekle┼čtirdi.PROFESÖR ARIK'IN RÜYASI  Türkiye'nin çe┼čitli üniversitelerinde görev yapan bilim insanlar─▒ taraf─▒ndan haz─▒rlanan çal─▒┼čmada, proton h─▒zland─▒r─▒c─▒ya dayal─▒ toryum yak─▒tl─▒ enerji sistemi ele al─▒nd─▒. Bilim insanlar─▒, Türkiye'nin zengin toryum rezervlerine h─▒zland─▒r─▒c─▒ teknolojisi eklenebilirse ülkemizin ve hatta dünyan─▒n enerji problemini çözebilece─čini, böylece Prof. Dr. Engin Ar─▒k'─▒n rüyas─▒n─▒n gerçe─če dönü┼čece─čini vurgulad─▒.Son dakika haberi | Prof. Dr. Engin Ar─▒k'─▒n r├╝yas─▒ ger├žek oluyor! T├╝rkiye'nin 100 y─▒ll─▒k enerji ihtiyac─▒n─▒ kar┼č─▒layacak.


CERN'DEK─░ DENEYLERDE GÖREVL─░Avrupa Nükleer Ara┼čt─▒rma Merkezi'nde (CERN) evrenin s─▒rlar─▒n─▒ ke┼čfetmek için tasarlanm─▒┼č ATLAS deneyi, LHeC büyük hadron elektron çarp─▒┼čt─▒r─▒c─▒s─▒ ve FCC gelecek dairesel çarp─▒┼čt─▒r─▒c─▒ projelerinde görevli Prof. Dr. Saleh Sultansoy, çal─▒┼čman─▒n içeri─či hakk─▒nda bilgi verdi. TOBB ETÜ Malzeme Bilimi ve Nanoteknoloji Mühendisli─či Bölümü'nden Prof. Dr. Sultansoy, "Engellenerek yar─▒m kalan TAC projesi sayesinde 'maddenin kudret'i zerriyesi' Türkiye ve genel olarak bu co─črafyada da irdelenecekti. Proje gerçekle┼čseydi, Türkiye bu alanda bölgesel cazibe merkezi ve küresel cazibe merkezlerinden biri olacakt─▒" dedi.EA VEYA ADS TEKNOLOJ─░21'inci yüzy─▒l─▒n stratejik teknolojileri aras─▒nda önemli yere sahip parçac─▒k h─▒zland─▒r─▒c─▒lar─▒n─▒n bilim, teknoloji, t─▒p ve sanayinin birçok alan─▒nda kullan─▒ld─▒─č─▒na i┼čaret eden Prof. Dr. Sultansoy, "Ülkemiz aç─▒s─▒ndan belki de en önemli kullan─▒m alan─▒ ise Nobel Ödülü sahibi Carlo Rubbia'n─▒n önderli─činde 1990'larda CERN taraf─▒ndan önerilen, Enerji Yükselteci (Energy Amplifier-EA) veya H─▒zland─▒r─▒c─▒ Sürümlü Sistem (Accelerator Driven System-ADS) teknolojisidir" dedi.


Son dakika haberi | Prof. Dr. Engin Ar─▒k'─▒n r├╝yas─▒ ger├žek oluyor! T├╝rkiye'nin 100 y─▒ll─▒k enerji ihtiyac─▒n─▒ kar┼č─▒layacak.


TORYUMDAN NÜKLEER YAKITDünyan─▒n artan enerji ihtiyac─▒n─▒ kar┼č─▒lamak için geleneksel nükleer reaktörlere alternatif olarak geli┼čtirilen bu teknolojinin özellikle son y─▒llarda büyük a┼čama kaydetti─čini belirten Prof. Dr. Sultansoy, "Toryumu nükleer yak─▒t olarak kullanmaya imkân sa─člayacak bu teknoloji Türk kamuoyunun gündemine, 2007'de elim bir uçak kazas─▒nda kaybetti─čimiz Prof. Dr. Engin Ar─▒k'─▒n 2002'de bas─▒na verdi─či söyle┼čiyle ta┼č─▒nm─▒┼čt─▒" dedi.ULUSAL PROGRAM ┼×ARTSon y─▒llarda ba┼čta Belçika, Çin ve Hindistan olmak üzere birçok ülkede bu konuda ulusal programlar ba┼člat─▒ld─▒─č─▒n─▒ kaydeden Prof. Dr. Sultansoy, uluslararas─▒ i┼čbirlikleri olu┼čturuldu─čunu da ekledi. Prof. Dr. Sultansoy, "Ülkemizin de en k─▒sa zamanda ulusal bir program ba┼člatmas─▒ ve uluslararas─▒ i┼čbirliklerine dahil olmas─▒ ┼čart" dedi.

 
Son dakika haberi | Prof. Dr. Engin Ar─▒k'─▒n r├╝yas─▒ ger├žek oluyor! T├╝rkiye'nin 100 y─▒ll─▒k enerji ihtiyac─▒n─▒ kar┼č─▒layacak.


Sistemle ilgili bilgi veren Prof. Dr. Sultansoy, "Bu sistemin geleneksel reaktörlerden en önemli fark─▒, nükleer süreci tetikleyen nötronlar─▒n reaktörün d─▒┼č─▒nda proton h─▒zland─▒r─▒c─▒ kullan─▒larak üretilmesi. Bu nedenle de prensip olarak Çernobil'de ya┼čanan türden kazalar─▒n olmas─▒ mümkün de─čil. Di─čer bir önemli avantaj da uzun ömürlü nükleer at─▒klar─▒n çok az olmas─▒d─▒r" diye konu┼čtu.DÜNYADAK─░ TORYUM REZERVLER─░OECD Nükleer Enerji Ajans─▒ (NEA) ve Uluslararas─▒ Atom Enerjisi Ajans─▒'n─▒n (IAEA) verilerine göre dünya toryum rezervlerinde ilk s─▒ray─▒ 846 bin tonla Hindistan'─▒n ald─▒─č─▒n─▒ belirten Prof. Sultansoy, "744 bin tonla Türkiye ikinci, 606 bin tonla Brezilya üçüncü. Avustralya 521 bin, ABD 424 bin, M─▒s─▒r'da 380 bin ton olarak s─▒ralan─▒yor. Türkiye'de yap─▒lan ara┼čt─▒rmalara göre ise IAEA'n─▒n verilerinin çok daha üzerinde toryum rezervi oldu─ču tahmin ediliyor" diye konu┼čtu.


Son dakika haberi | Prof. Dr. Engin Ar─▒k'─▒n r├╝yas─▒ ger├žek oluyor! T├╝rkiye'nin 100 y─▒ll─▒k enerji ihtiyac─▒n─▒ kar┼č─▒layacak.


YÜZDE 20'S─░ TÜRK─░YE'DETürkiye'de Eski┼čehir- Sivrihisar bölgesinde 380 bin ton toryum rezervi tespit edildi─čini kaydeden Prof. Dr. Sultansoy, "Ayr─▒ca Malatya-Kuluncak bölgesinde havadan ön arama yap─▒lm─▒┼č, fakat rezerv tespitine yönelik çal─▒┼čma yap─▒lmam─▒┼čt─▒r. Profesör Carlo Rubbia'n─▒n; 1990'lardan itibaren yapt─▒─č─▒ sunumlarda Türkiye'nin toplam toryum rezervinin 880 bin ton (dünya toryum rezervinin yüzde 20'si) civar─▒nda oldu─ču belirtilmektedir. Son bulgular Rubbia'n─▒n görü┼čünü desteklemektedir. Sadece Isparta Aksu bölgesinde tespit edilen 20 bin ton üzerindeki toryum rezervi, Türkiye'nin 100 y─▒l boyunca enerji ihtiyac─▒n─▒ kar┼č─▒lar. Bu bölgedeki toryum, Sivrihisar rezervlerinden farkl─▒ olarak, çok daha kolay i┼členebilir niteliktedir" dedi.KALICI EKONOM─░K VE STRATEJ─░K B─░R DE─×ERBilim insanlar─▒n─▒n ortak çal─▒┼čmas─▒nda, h─▒zland─▒r─▒c─▒ sürümlü toryum yak─▒tl─▒ sistemlerin, gelecekte en önemli enerji kaynaklar─▒ndan biri olaca─č─▒ vurguland─▒. Fosil yak─▒t rezervleri tükendikçe petrol ve di─čer konvansiyonel enerji türlerinin fiyat─▒n─▒n artmaya devam etmesi nedeniyle ADS teknolojisinin en ucuz ve en güvenli enerji üretim mekanizmalar─▒ndan biri olmas─▒n─▒n kaç─▒n─▒lmaz oldu─ču kaydedildi. Gelecekte bir ülkenin hem toryum rezervlerine hem de onu güvenle kullanacak, kendi üretti─či ADS teknolojisine sahip olmas─▒n─▒n, kal─▒c─▒ bir ekonomik ve stratejik de─čer olu┼čturaca─č─▒na dikkat çekildi.

Bu haber toplam 2108 defa okundu
YAZARLAR
 
Anasayfa |

Reklam Verin |

Sitene Haber Ekle |

Bize Ulaşın

  © 2010 YzC Haber Portal─▒                             Yazılım ve Tasarım: Serdar YAZICI
Sitemiz, hukuka, yasalara, telif haklar─▒na ve ki┼čilik haklar─▒na sayg─▒l─▒ olmay─▒ ama├ž edinmi┼čtir. Sitemiz, 5651 say─▒l─▒ yasada tan─▒mlanan .yer sa─člay─▒c─▒. olarak hizmet vermektedir. ─░lgili yasaya g├Âre, site y├Ânetiminin hukuka ayk─▒r─▒ i├žerikleri kontrol etme y├╝k├╝ml├╝l├╝─č├╝ yoktur. Bu sebeple, sitemiz .uyar ve kald─▒r. prensibini benimsemi┼čtir. Telif hakk─▒na konu olan eserlerin yasal olmayan bir bi├žimde payla┼č─▒ld─▒─č─▒n─▒ ve yasal haklar─▒n─▒n ├ži─čnendi─čini d├╝┼č├╝nen hak sahipleri veya meslek birlikleri, ─░leti┼čim b├Âl├╝m├╝nden bize ula┼čabilirler | Rize G├╝ndo─čdu Haber | Rize | Rize Haberleri haberler