Karakter boyutu :13 Punto15 Punto17 Punto19 Punto

Kriz f─▒rsata d├Ând├╝! ├çin hareketlenmeye ba┼člad─▒: T├╝rkiye'ye g├╝├žl├╝ dolar giri┼či olacak

Kriz f─▒rsata d├Ând├╝! ├çin hareketlenmeye ba┼člad─▒: T├╝rkiye'ye g├╝├žl├╝ dolar giri┼či olacak
Koronavir├╝s salg─▒n─▒yla beraber ta┼č─▒mac─▒l─▒─č─▒n ├Âneminin artt─▒─č─▒n─▒ belirten Prof. Dr. Erkut Akkartal, son nokta teslim ┼čirketlerindeki art─▒┼č─▒n T├╝rkiye i├žin avantaj sa─člad─▒─č─▒n─▒ s├Âyledi. T├╝rkiye'nin jeopolitik ve jeostratejik konumunun ├Ânemine de─činen Prof. Dr. Akkartal, '├çin'den gelip Avrupa'ya ula┼čan eski ─░pekyolu tekrar canlan─▒yor. Bu kapsamda ├Âzellikle ├çin'in yat─▒r─▒mlar─▒ var. T├╝rkiye'de Ambarl─▒ Liman─▒'n─▒ sat─▒n ald─▒lar. ├çe┼čitli sat─▒n almalarla yabanc─▒ sermayenin direkt yat─▒r─▒m─▒ ile T├╝rkiye g├╝├žl├╝ bir sermaye ak─▒┼č─▒na maruz kalacakÔÇŁ ifadelerini kulland─▒.
21.10.2021 / 18:00


   Koronavirüs salg─▒n─▒ dünya çap─▒nda birçok sektörü olumsuz etkiledi. Geçen sene olan geli┼čmelere göre ilk anda yüzde 50'ler seviyesinde bir üretim dü┼čü┼čü, yüzde 10'lar seviyesinde de Dünya Gayrisafi Milli Has─▒las─▒nda dü┼čü┼č görüldü─čünü söyleyen Yeditepe Üniversitesi Ticari Bilimler Fakültesi Lojistik Yönetimi Bölümü Ba┼čkan─▒ Prof. Dr. Erkut Akkartal, pandeminin tedarik zincirine etkilerini de─čerlendirdi.   Prof. Dr. Akkartal, "Türkiye aç─▒s─▒ndan geçmi┼če bakt─▒─č─▒m─▒zda krizlerden ç─▒k─▒┼č, beklenenden çok daha h─▒zl─▒ olmu┼čtur. Bu küresel bir kriz oldu─ču için insanlar daha uzun sürecek alg─▒s─▒na sahip oldu ama ç─▒k─▒┼č beklenenden de h─▒zl─▒ oldu. Balt─▒k Kuru Yük Endeksi'ne bakt─▒─č─▒m─▒zda ciddi oranda yükselme görüyoruz" ifadelerini kulland─▒.TEDAR─░KTEK─░ KÜÇÜK PROBLEMLER KR─░Z HAL─░NE GEL─░YOR"Tedarik zincirini di─čer sektörlerden ay─▒ran ┼čey, küçük bir problem an─▒nda kriz haline gelebiliyor" diyen Prof. Dr. Akkartal, sözlerini ┼čöyle sürdürdü:"Tedarik zincirinde meydana gelen küçük problemler an─▒nda kriz haline gelebiliyor. Konteyner krizinde insanlar yüklerini koyacak konteyner bulamad─▒lar. Tedarik zinciri di─čer sektörlere nazaran çok daha k─▒r─▒lgan. Sa─čl─▒ktaki tedarik zinciri birçok malzemede büyük sekteye u─črad─▒. Etki dolay─▒s─▒yla ülkeler biraz daha içe dönmeye ba┼člad─▒. Çin'den ─░talya'ya giden maskeler Çekya'da durduruldu. Merkeziyetçili─če do─čru bir dönü┼č var. Ülkeler biraz daha risklerini azalt─▒p yerli üretime do─čru dönme motivasyonu hissetmeye ba┼člad─▒lar."
TÜRK─░YE GÜÇLÜ B─░R YABANCI SERMAYE AKI┼×INA MARUZ KALACAK

Türkiye'nin jeopolitik ve jeostratejik konumunun önemine de─činen Prof. Dr. Akkartal, "Türkiye, Do─ču ile Bat─▒'y─▒ karadan, Kuzey ile Güney'i denizden birbirine ba─člayan konumda. Bu konumu her zaman avantaj olarak kullanmak istiyoruz fakat lojistik master plan─▒m─▒z olmad─▒─č─▒ndan dolay─▒ buna ula┼čam─▒yorduk. Art─▒k var. 2019'da lojistik master plan─▒ yay─▒nland─▒. Bir Ku┼čak Bir Yol Projesi var. Çin'den gelip Avrupa'ya ula┼čan eski ─░pekyolu tekrar canlan─▒yor. Bu kapsamda özellikle Çin'in yat─▒r─▒mlar─▒ var. Türkiye'de Ambarl─▒ Liman─▒'n─▒ sat─▒n ald─▒lar. Çe┼čitli sat─▒n almalarla yabanc─▒ sermayenin direkt yat─▒r─▒m─▒ ile Türkiye güçlü bir sermaye ak─▒┼č─▒na maruz kalacak" ifadelerini kulland─▒.


            SON NOKTA TESL─░M ┼×─░RKETLER─░ DÜNYAYA YAYILIYORTürkiye'de 27 lojistik köy projesi bulundu─čunu hat─▒rlatan Prof. Dr. Akkartal, "Bu lojistik köylerin canlanmas─▒ salg─▒n dolay─▒s─▒yla daha h─▒zl─▒ söz konusu olacakt─▒r. Türkiye'nin, kendi üretebilece─či mal ve hizmetleri içeri do─čru kayd─▒rmas─▒yla bir avantaj sa─člayaca─č─▒n─▒ dü┼čünüyorum. Di─čer taraftan özellikle son nokta teslimindeki ┼čirketlerin Türkiye'de artmas─▒yla ve Türkiye'deki ┼čirketlerin dünyaya yay─▒lmas─▒yla bu durum, krizden daha h─▒zl─▒ ç─▒k─▒┼č için bir avantaj olarak kar┼č─▒m─▒za ç─▒kabilir" diye konu┼čtu.TEDAR─░K Z─░NC─░R─░NDE V ┼×EKL─░NDE TOPARLANMA SÖZ KONUSUTürkiye'nin tedarik zincirinin merkez üssü olma potansiyelinin yüksek oldu─čuna vurgu yapan Prof. Dr. Akkartal, "Beklenenin aksine di─čer krizlerde oldu─ču gibi tedarik zincirinde bir V ┼čeklinde toparlanma görülebilir. Bizim gelecek sene düze ç─▒kaca─č─▒m─▒za inan─▒yorum. Türkiye, genç nüfusu olan ve dinamik bir ülke. Yer alt─▒ kaynaklar─▒ da çok zengin bir ülke. Krizden ç─▒k─▒┼č h─▒z─▒ di─čer ülkelerden çok daha h─▒zl─▒ bir ülke. Gelecek sene oldukça iyi bir toparlanmaya girece─čini bekliyorum" dedi.GÜMRÜK MEVZUATININ DAHA YALIN HALE GET─░R─░LMES─░ GEREK─░YORLojistik Performans Endeksi'nde Türkiye'nin alt s─▒ralarda oldu─čunu ifade eden Prof. Dr. Akkartal, sözlerine ┼čöyle devam etti:"Bu endeksin göstergesi niteli─činde alt sektörler var. Bunlara daha fazla yat─▒r─▒m yap─▒lmas─▒ gerekiyor. Gümrük mevzuat─▒m─▒z─▒n daha yal─▒n hale getirilmesi gerekiyor. Tedarik zincirleri bilgi sistemlerinin alt yap─▒s─▒n─▒n çok daha sa─člam hale getirilmesi gerekiyor. Bu ikisi bu sene ortaya konan lojistik master plan─▒ ile birle┼čti─či takdirde Türkiye'de sektördeki k─▒r─▒lganl─▒k azalacakt─▒r."DURMAYAN TEK SEKTÖRGençlerin lojistik ve tedarik zinciri sektörüne daha çok ilgi göstereceklerini bekledi─čini belirten Prof. Dr. Akkartal, "Her sektörün salg─▒nla beraber durdu─ču dönemde durmayan tek sektör Lojistik idi. Bu sektör durursa hayat durma noktas─▒na gelir. ─░nternetten her ┼čeyi yapabilirsiniz ama ─▒┼č─▒nlanma teknolojisi gelmedi─či sürece yiyecekleri sizin kap─▒n─▒za birilerinin getirmesi laz─▒m" diyerek sözlerini tamamlad─▒.


Etiketler: ├žin
Bu haber toplam 425 defa okundu
YAZARLAR
 
Anasayfa |

Reklam Verin |

Sitene Haber Ekle |

Bize Ulaşın

  © 2010 YzC Haber Portal─▒                             Yazılım ve Tasarım: Serdar YAZICI
Sitemiz, hukuka, yasalara, telif haklar─▒na ve ki┼čilik haklar─▒na sayg─▒l─▒ olmay─▒ ama├ž edinmi┼čtir. Sitemiz, 5651 say─▒l─▒ yasada tan─▒mlanan .yer sa─člay─▒c─▒. olarak hizmet vermektedir. ─░lgili yasaya g├Âre, site y├Ânetiminin hukuka ayk─▒r─▒ i├žerikleri kontrol etme y├╝k├╝ml├╝l├╝─č├╝ yoktur. Bu sebeple, sitemiz .uyar ve kald─▒r. prensibini benimsemi┼čtir. Telif hakk─▒na konu olan eserlerin yasal olmayan bir bi├žimde payla┼č─▒ld─▒─č─▒n─▒ ve yasal haklar─▒n─▒n ├ži─čnendi─čini d├╝┼č├╝nen hak sahipleri veya meslek birlikleri, ─░leti┼čim b├Âl├╝m├╝nden bize ula┼čabilirler | Rize G├╝ndo─čdu Haber | Rize | Rize Haberleri haberler