Karakter boyutu :13 Punto15 Punto17 Punto19 Punto

├çAY├ťDAD Ulusal ├çay KonseyiÔÇÖnden Ayr─▒lma Karar─▒ Ald─▒

├çAY├ťDAD Ulusal ├çay KonseyiÔÇÖnden Ayr─▒lma Karar─▒ Ald─▒

Çay Üreticileri Dayan─▒┼čma Derne─či Ba┼čkan─▒ Mustafa Mavi, içlerinde yer ald─▒klar─▒ Ulusal Çay Konseyi'nden, konseyin çay üreticisi ve tüketicisine bir faydas─▒ olmad─▒─č─▒n─▒ dü┼čündükleri için dernek olarak oy birli─či ile ayr─▒lma karar─▒ ald─▒klar─▒n─▒ duyurdu.

02.08.2022 / 10:56

─░çerisinde Çay ─░┼čletmeleri Genel Müdürlü─čü (ÇAYKUR), Rize Ticaret ve Sanayi Odas─▒ (RTSO), Ziraat Odalar─▒ temsilcileri, ve Rize Ticaret Borsas─▒'n─▒n (RTB) ve Tar─▒m ve Orman Bakanl─▒─č─▒ yetkililerinin yan─▒ s─▒ra üreticileri temsilen ise Çay Üreticileri Dayan─▒┼čma Derne─či (ÇAYÜDAD) yer ald─▒─č─▒ Ulusal Çay Konseyi'nde dün gerçekle┼čen toplant─▒n─▒n ard─▒ndan ÇAYÜDAD konseyden ayr─▒lma karar─▒ ald─▒klar─▒n─▒ duyurdu.2008 y─▒l─▒ndan bu yana üyesi olduklar─▒ Ulusal Çay Konseyi'nden ayr─▒ld─▒klar─▒n─▒ ifade eden ÇAYÜDAD Ba┼čkan─▒ Mustafa Mavi "2008 y─▒l─▒ndan bu yana Ulusal Çay Konseyinin üyesiydik. 2020 tarihine kadar bizim seçme ve seçilme hakk─▒m─▒z vard─▒. 2020 y─▒l─▒nda konseyin bir maddesindeki aidat borcu olanlar─▒n seçme ve seçilme hakk─▒ elimizden al─▒nd─▒. Pandemi de araya girince bizim Ulusal Çay konseyindeki sesimiz kesildi. Ulusal Çay konseyinin düzenlemi┼č oldu─ču mali kongreye kat─▒ld─▒k. Ulusal Çay konseyi 14 y─▒l içerisinde çay üreticilerine, tüketicilerine hiçbir faydas─▒ olmad─▒─č─▒n─▒ gördük. Bu sebepten dolay─▒ Çay Üreticileri Dayan─▒┼čma Derne─či yönetiminin oy birli─či ile Ulusal Çay konseyinden ayr─▒lma karar─▒ ald─▒k. Art─▒k Ulusal Çay konseyinde içerisinde çay üreticisini temsil eden kimse yoktur. Sanayiciler var Ziraat odalar─▒ var. Art─▒k tamamen siyah plakal─▒ temsilciler var. Beyaz plakal─▒ eli nas─▒rl─▒ kimse yok. Çay kanunu Ulusal Çay konseyinde konu┼čulmaya devam ediyor. Biz bu konuda karamsar─▒z. O yap─▒n─▒n içinden üreticinin menfaatlerini, tüketicinin menfaatlerini ve kamu menfaatine bir karar ç─▒kaca─č─▒n─▒ dü┼čünmüyoruz. Ulusal Çay Konseyinden ayr─▒lm─▒┼č bulunmaktay─▒z" dedi."Çay üreticilerinin derne─činin aidat─▒n─▒ 5 bin TL'ye ç─▒kard─▒lar"Gecikmi┼č aidatlar─▒ nedeniyle icraya verildiklerini, icran─▒n kald─▒r─▒lmas─▒ ise ceplerinden borcun ödendi─čini iddia eden Mavi "Bizi icraya verdiler. Tabi biz bunu kamuoyu ile payla┼čmad─▒k. Ulusal Çay konseyi aidat yüzünden Çay Üreticileri Dayan─▒┼čma Derne─či'ni icraya verdiler diye bunu gündem yapmad─▒k. Gündem etmedik ki biz üzüm yemek istiyoruz. Ona ra─čmen bizim sesimiz iyice k─▒s─▒ld─▒. Bizim seçme ve seçilme hakk─▒m─▒z─▒n olmad─▒─č─▒ en son yap─▒lan kongrede üye aidatlar─▒m─▒z─▒ 5 bin TL'ye ç─▒kard─▒lar. Oysa Ziraat odalar─▒n─▒n aidatlar─▒n─▒ bin 500 TL iken çay üreticilerinin aidatlar─▒n─▒ 5 bin TL'ye ç─▒kard─▒lar. Bu demek oluyor ki art─▒k çay üreticilerinin bu konseyde olmas─▒na gerek yok. Bizde bugün itibariyle cebimizdeki paralar─▒ toplayarak aidat─▒m─▒z─▒ ödedik ve ulusal çay konseyinden ayr─▒lma karar─▒ ald─▒k. Ulusal Çay Konseyine borcumuz da yok. Kendi param─▒zla ödedik. Yap─▒lan kongreye de temiz bir ┼čekilde girip temiz bir ┼čekilde ç─▒kt─▒k. Bundan sonrada çay üreticisi Ulusal Çay Konseyindedir gibilerinden konu┼čamayacaklar" ┼čeklinde konu┼čtu.


Bu haber toplam 336 defa okundu
YAZARLAR
 
Anasayfa |

Reklam Verin |

Sitene Haber Ekle |

Bize Ulaşın

  © 2010 YzC Haber Portal─▒                             Yazılım ve Tasarım: Serdar YAZICI
Sitemiz, hukuka, yasalara, telif haklar─▒na ve ki┼čilik haklar─▒na sayg─▒l─▒ olmay─▒ ama├ž edinmi┼čtir. Sitemiz, 5651 say─▒l─▒ yasada tan─▒mlanan .yer sa─člay─▒c─▒. olarak hizmet vermektedir. ─░lgili yasaya g├Âre, site y├Ânetiminin hukuka ayk─▒r─▒ i├žerikleri kontrol etme y├╝k├╝ml├╝l├╝─č├╝ yoktur. Bu sebeple, sitemiz .uyar ve kald─▒r. prensibini benimsemi┼čtir. Telif hakk─▒na konu olan eserlerin yasal olmayan bir bi├žimde payla┼č─▒ld─▒─č─▒n─▒ ve yasal haklar─▒n─▒n ├ži─čnendi─čini d├╝┼č├╝nen hak sahipleri veya meslek birlikleri, ─░leti┼čim b├Âl├╝m├╝nden bize ula┼čabilirler | Rize G├╝ndo─čdu Haber | Rize | Rize Haberleri haberler