Karakter boyutu :13 Punto15 Punto17 Punto19 Punto

Vedat Bilgin'den EYT a├ž─▒klamas─▒

Vedat Bilgin'den EYT a├ž─▒klamas─▒
Çal─▒┼čma ve Sosyal Güvenlik Bakan─▒ Vedat Bilgin, Emeklilikte Ya┼ča Tak─▒lanlar'a yönelik düzenleme hakk─▒nda yapt─▒─č─▒ aç─▒kalamda, 1999 öncesi ve 5 bin prim günü ┼čart─▒n─▒ de─či┼čtirmeyeceklerini aç─▒klad─▒.
12.11.2022 / 08:28

EYT'li (Emeklilikte Ya┼ča Tak─▒lanlar) milyonlarca vatanda┼č, emekli olman─▒n hayaliyle ya┼č─▒yor.Prim günü dolan ancak ya┼č gününü dolmas─▒n─▒ bekleyenler, emekli olabilmek için büyük bir merakla EYT yasas─▒n─▒n ç─▒kmas─▒n─▒ bekliyor.Çal─▒┼čma ve Sosyal Güvenlik Bakan─▒ Vedat Bilgin, TBMM'nin gündeminde yer alan düzenlemeyi aral─▒k ay─▒nda aç─▒klayacaklar─▒n─▒ söylemi┼čti.Ankara'da kulislerde konu┼čulan düzenlemede EYT’nin 15 Ocak'ta yürürlü─če girmesi için haz─▒rl─▒k yap─▒l─▒yor."Prime tak─▒lan olmayacak, prim gün say─▒s─▒n─▒ de─či┼čtirmiyoruz"Öte yandan Çal─▒┼čma ve Sosyal Güvenlik Bakan─▒ Vedat Bilgin, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu'nda, bakanl─▒─č─▒n─▒n 2023 y─▒l─▒ bütçesinin üzerinde milletvekillerinin ele┼čtiri ve sorular─▒n─▒ yan─▒tlad─▒.Vedat Bilgin burada, EYT ile ilgili yeni bir geli┼čme hakk─▒nda bilgi verdi ve aç─▒klamas─▒nda prim ve gün say─▒s─▒na de─čindi.Çal─▒┼čma ve Sosyal Güvenlik Bakan─▒ Bilgin; EYT'de 1999 öncesi ve 5000 bin prim gün ┼čart─▒n─▒ de─či┼čtirmeyeceklerini belirtirken, EYT'den kad─▒nlar için 20 y─▒l, erkekler için 25 y─▒l ┼čart─▒n─▒ yerine getirdikleri zaman istifade edeceklerini ifade etti.Vedat Bilgin aç─▒klamas─▒nda ┼ču ifadelere yer verdi:

"EYT konusunda çok aç─▒k söyledim"EYT konusunda çok aç─▒k söyledim. Bugün 1,5 milyon civar─▒nda dedi─čim rakam; haziranda ald─▒─č─▒m─▒z veri. Bu rakam y─▒l sonu itibar─▒yla de─či┼čir. Çünkü orada neye bak─▒yoruz? Prim gün say─▒s─▒na. Baz─▒ milletvekillerince 'prime tak─▒lanlar' gibi bir ┼čeyin olu┼čaca─č─▒ söylendi. Prime tak─▒lanlar olmayacak. Neden olmayacak? Çünkü o günkü, 8 Eylül 1999 öncesi prim gün ┼čart─▒n─▒ de─či┼čtirmiyoruz; 5000 ve 5400."─░ki ┼čart─▒ kald─▒rm─▒yoruz"Bu, kötü senaryolar─▒ kafan─▒zdan silin. Öyle bir ┼čey yok. Bugün bu arkada┼člar y─▒l sonu itibar─▒yla emekli olabilecek olanlar, bu düzenlemeyi yapt─▒─č─▒m─▒zda emekli olacak da geriye kalan yakla┼č─▒k 4 milyon insan ne olacak? ─░ki ┼čart─▒ kald─▒rm─▒yoruz: Prim gün say─▒s─▒ ve y─▒l say─▒s─▒. Kad─▒nlar için 20, erkekler için 25 ┼čart─▒n─▒ yerine getirdikleri zaman onlar da bundan istifade edecekler. Yani yapt─▒─č─▒m─▒z düzenleme herkesi kapsayan bir düzenleme, s─▒n─▒r koyan bir düzenleme de─čil. Zannedersem bu aç─▒klamalar─▒m yeterli olmu┼čtur."


Etiketler: eyt
Bu haber toplam 265 defa okundu
YAZARLAR
 
Anasayfa |

Reklam Verin |

Sitene Haber Ekle |

Bize Ulaşın

  © 2010 YzC Haber Portal─▒                             Yazılım ve Tasarım: Serdar YAZICI
Sitemiz, hukuka, yasalara, telif haklar─▒na ve ki┼čilik haklar─▒na sayg─▒l─▒ olmay─▒ ama├ž edinmi┼čtir. Sitemiz, 5651 say─▒l─▒ yasada tan─▒mlanan .yer sa─člay─▒c─▒. olarak hizmet vermektedir. ─░lgili yasaya g├Âre, site y├Ânetiminin hukuka ayk─▒r─▒ i├žerikleri kontrol etme y├╝k├╝ml├╝l├╝─č├╝ yoktur. Bu sebeple, sitemiz .uyar ve kald─▒r. prensibini benimsemi┼čtir. Telif hakk─▒na konu olan eserlerin yasal olmayan bir bi├žimde payla┼č─▒ld─▒─č─▒n─▒ ve yasal haklar─▒n─▒n ├ži─čnendi─čini d├╝┼č├╝nen hak sahipleri veya meslek birlikleri, ─░leti┼čim b├Âl├╝m├╝nden bize ula┼čabilirler | Rize G├╝ndo─čdu Haber | Rize | Rize Haberleri haberler