Karakter boyutu :13 Punto15 Punto17 Punto19 Punto

Cumhurba┼čkan─▒ Erdo─čan: Gazze'yi savunmak demek Mekke'yi ─░stanbul'u savunmak demektir

Cumhurba┼čkan─▒ Erdo─čan: Gazze'yi savunmak demek Mekke'yi ─░stanbul'u savunmak demektir

─░slam ─░┼čbirli─či Te┼čkilat─▒'na seslenen Cumhurba┼čkan─▒ Erdo─čan, Gazze topraklar─▒n─▒n savunulmamas─▒ durumunda bu sald─▒r─▒lar─▒n ─░slam co─črafyas─▒n─▒n tamam─▒na yay─▒laca─č─▒n─▒ i┼čaret etti.

04.12.2023 / 15:10

iplomasi trafi─činde yapt─▒─č─▒ görü┼čmeler ve kat─▒ld─▒─č─▒ toplant─▒larda Gazze için konu┼čan ve ─░srail'e borcumuz olmad─▒─č─▒n─▒ söyleyerek yap─▒lan soyk─▒r─▒ma göz yummayan Cumhurba┼čkan─▒ Erdo─čan, ─░slam ─░┼čbirli─či Te┼čkilat─▒ Ekonomik ve Ticari ─░┼čbirli─či Daimi Komitesi (─░SEDAK) 39. Bakanlar Oturumu Aç─▒l─▒┼č Program─▒’nda konu┼čtu.Programda yapt─▒─č─▒ konu┼čma s─▒ras─▒nda Gazze'nin Filist─░srail'in mevcudiyetini ve nükleer silahlar meselesinin de unutulmas─▒n─▒ kabul etmeyece─čiz." diyen Cumhurba┼čkan─▒, bar─▒┼č için her türlü mesuliyeti üstlenmeye de haz─▒r olundu─čunun alt─▒n─▒ çizdi.Meselenin Gazze olmad─▒─č─▒n─▒n if┼ča oldu─čunu söyleyen Erdo─čan, devam eden aç─▒klamas─▒nda ┼ču ifadelere yer verdi;"Gazze'yi savunmak demek Mekke'yi, Ba─čdat'─▒, ─░stanbul'u savunmak demektir"
Ba┼čka ad─▒mlar da atmam─▒z laz─▒m. ─░srailli yöneticilerin i┼čledikleri suçtan sorumlu tutulmalar─▒ bunlardan birisidir. Ayn─▒ ┼čekilde ─░srail'in mevcudiyetini nükleer silahlar meselesinin de unutulmas─▒n─▒ kabul etmeyece─čiz. ┼×u anda Gazze Kasab─▒ olan Netanyahu bir sava┼č suçlusu olmas─▒ ötesinde kesinlikle, Miloseviç gibi, Gazze Kasab─▒ olarak yarg─▒lanacak.─░srail'in Gazze'yi insans─▒zla┼čt─▒rma politikalar─▒na çok net bir duru┼č sergilemeyiz. Gazze bir Filistin topra─č─▒d─▒r, ebediyen de öyle kalacakt─▒r. Tek bir kar─▒┼č topra─č─▒ ─░srail'e b─▒rakmamak, hepimizin borcudur. Bunu kendi toprak bütünlü─čümüz için de yapmal─▒y─▒z. Bunlar─▒n ba┼čka yerlere göz dikeceklerini de çok iyi biliyoruz. Meselenin Gazze olmad─▒─č─▒n─▒ if┼ča etti.Gazze'yi savunmak demek Mekke'yi, Ba─čdat'─▒, ─░stanbul'u savunmak demektir. Yang─▒n─▒n, ac─▒n─▒n, feryad─▒n bizim oca─č─▒m─▒za ula┼čmas─▒n─▒ beklersek o yang─▒n bir gün evimize gelecektir.
"Kenarda beklemeyece─čiz"
Hiçbirimiz bu sistemi kabullenmek zorunda de─čiliz. Böyle geldi, böyle gider diyemeyiz. Müslümanlar olarak daha adil bir dünya mümkündür diyoruz. Gelecek nesillere kar┼č─▒ da sorumlulu─čumuz var. Kenarda bekleyemeyece─čiz.
in topra─č─▒ oldu─čunu söyleyen ve bunun de─či┼čmeyece─čini de belirten Erdo─čan, Gazze topraklar─▒n─▒ savunman─▒n öneminden bahsetti.Filistin için çabalar─▒m─▒z─▒ çok yönlü olarak sürdürece─čiz. 67 s─▒n─▒rlar─▒nda bir Filistin devletinin vücut bulmas─▒n─▒n ne kadar önemli oldu─ču anla┼č─▒ld─▒. Bar─▒┼ča giden yol Filistin devletinin kurulu┼čundan geçmektedir. Kur'an-─▒ Kerim'in yak─▒ld─▒─č─▒ 500'ün üzerinde ─░slam kar┼č─▒t─▒ sald─▒r─▒ gerçekle┼čti. ─░slam dü┼čmanl─▒─č─▒ Bat─▒ toplumlar─▒nda veba gibi yay─▒l─▒rken hiçbir önlem al─▒nm─▒yor.Alçakça eylemler dü┼čünce özgürlü─čü kisvesinde mazur görülüyor. Burada as─▒l amaç Müslümanlar─▒ k─▒┼čk─▒rtarak 85 y─▒l öncesi gibi Müslüman sorunu olu┼čturmakt─▒r. Bizi çekmek istedikleri tuza─ča dü┼čmeyece─čiz. Ortak hareket etmemiz önemli. Uluslararas─▒ platformlar─▒ kullanarak nefret suçlar─▒yla mücadelemizi kararl─▒l─▒kla sürdürece─čiz.
─░slam ─░┼čbirli─či Te┼čkilat─▒ Ekonomik ve Ticari ─░┼čbirli─či Daimi Komitesi 39. Bakanlar Oturumu'nun ülkelerimiz, ─░slam alemi ve tüm insanl─▒k için hay─▒rlara vesile olmas─▒n─▒ diliyorum. Rabbimden toplant─▒m─▒z─▒ bereketlendirmesini, ümmetin ve tüm insanl─▒─č─▒n sorunlar─▒n─▒n çözümüne vesile k─▒lmas─▒n─▒ niyaz ediyorum. K─▒ymetli fikirleri, tenkitleri ve teklifleri ile toplant─▒m─▒za katk─▒ verecek tüm karde┼člerime tüm misafirlerimize de ┼čimdiden te┼čekkür ediyorum.Dünyan─▒n dört bir yan─▒ndaki karde┼člerime sizlerin vas─▒tas─▒yla selam ve sevgilerimi iletiyorum. Özellikle 7 Ekim'den beri ─░srail'in ahlaks─▒z sald─▒r─▒lar─▒na ra─čmen vatanlar─▒na sahip ç─▒kan Gazzeli ve Filistinli karde┼člerimi yürekten selaml─▒yorum. Dünyan─▒n farkl─▒ kö┼čelerinde Müslümanca ya┼čama mücadelesi veren tüm karde┼člerime buradan muhabbetlerimi gönderiyorum. Sizleri bir kez daha ülkemizde a─č─▒rlamaktan büyük bahtiyarl─▒k duyuyorum. Türkiye'ye ve aziz ─░stanbul'a hepiniz ho┼č geldiniz.
"16 binin üzerinde ┼čehit ve 36 binin üzerinde yaral─▒"
Türkiye ve Türk milleti olarak bu y─▒l cumhuriyetimizin kurulu┼čunun 100. Sene-i devriyesini idrak ediyoruz. Co─črafyam─▒zda kurdu─čumuz devletler zincirinin son halkas─▒ olan Türkiye Cumhuriyeti ┼čanla, ┼čerefle, ba┼čar─▒larla geçen bir asr─▒ geride b─▒rakt─▒. Maziden atiye uzanan bu kutlu yürüyü┼čümüzü Allah'─▒n izniyle Türkiye Yüzy─▒l─▒ ile taçland─▒rmadan durmayaca─č─▒z. Bunu da siz karde┼člerimizle birlikte omuz omuza ba┼čaraca─č─▒z. Gazze ba┼čta olmak üzere i┼čgal edilmi┼č Filistin topraklar─▒nda büyük bir vah┼četin ya┼čand─▒─č─▒ bugünlerde sergileyece─čimiz i┼č birli─či çok daha önemli hale geliyor.─░srail'in 7 Ekim'de ba┼člayan katliamlar─▒ esir takaslar─▒ sebebiyle 6 gün süren fas─▒lan─▒n ard─▒ndan 1 Aral─▒k itibar─▒yla yeniden h─▒zland─▒. Sivilleri ve sivil yerle┼čim yerlerini hedef alan ─░srail sald─▒r─▒lar─▒nda 16 binin üzerinde ┼čehit ve 36 binin üzerinde yaral─▒ verildi. ┼×ehitlerimize Allah'tan rahmet, yaral─▒ karde┼člerimize acil ┼čifalar diliyorum.
"Birle┼čmi┼č Milletler kendi çal─▒┼čanlar─▒n─▒ dahi ─░srail'in barbarl─▒─č─▒ndan koruyam─▒yor"
Gazze'de ┼čehit edilen her 3 ki┼čiden 2'sini çocuklar, bebekler ve kad─▒nlar olu┼čturuyor. Kendilerinden haber al─▒namayan Gazzeli say─▒s─▒ 6 bin 500'ü geçti. ─░srail zulmünün kurbanlar─▒ aras─▒nda 73 gazeteci ve 100'ün üzerinde Birle┼čmi┼č Milletler görevlisi de var. Öyle bir tablo ki küresel güvenlik ve bar─▒┼č─▒ korumak için kurulan Birle┼čmi┼č Milletler kendi çal─▒┼čanlar─▒n─▒ dahi ─░srail'in barbarl─▒─č─▒ndan koruyam─▒yor. Avrupas─▒'ndan Amerika's─▒na kadar insan hak ve hürriyetlerinin savunuculu─čunu yapan güçlerin içine dü┼čtükleri acziyet ise daha vahimdir. Bu ülkeler adeta ─░srail'e daha fazla çocuk öldürmesi, hastane, okul, ev vurmas─▒, daha fazla masum kan─▒ dökmesi için ┼čarts─▒z destek veriyor.Uluslararas─▒ bas─▒n kurulu┼člar─▒ Gazze'de öldürülen meslekta┼člar─▒ için tek bir cümle kuram─▒yor. ─░srail'e kar┼č─▒ tek bir ele┼čtiri getiremiyor. Oysa bunlar bize hepimize y─▒llarca demokrasi ve hukuk dersi vermi┼člerdi. Söze her ba┼člad─▒klar─▒nda bas─▒n özgürlü─čünden bahseden bunlar de─čil miydi? Fail Müslüman olunca ortal─▒─č─▒ aya─ča kald─▒ranlar─▒n hepsi bugün ─░srail'in hoyratça sergiledi─či katliamlara kör ve sa─č─▒r kesilmi┼č durumdalar. ─░srail sald─▒r─▒lar─▒nda fiziken ölenler Filistinliler olabilir. Ama bu zulme destek vererek veya sessiz kalarak ─░srail'in saf─▒nda yer alan her ki┼či, kurum ve ülkenin gururla önümüze koydu─ču o ┼čatafatl─▒ ideolojileri, sözle┼čmeleri, beyannameleri, ilkeleri yerle yeksan olmu┼čtur.Etiketler:
Bu haber toplam 89 defa okundu
YAZARLAR
 
Anasayfa |

Reklam Verin |

Sitene Haber Ekle |

Bize Ulaşın

  © 2010 YzC Haber Portal─▒                             Yazılım ve Tasarım: Serdar YAZICI
Sitemiz, hukuka, yasalara, telif haklar─▒na ve ki┼čilik haklar─▒na sayg─▒l─▒ olmay─▒ ama├ž edinmi┼čtir. Sitemiz, 5651 say─▒l─▒ yasada tan─▒mlanan .yer sa─člay─▒c─▒. olarak hizmet vermektedir. ─░lgili yasaya g├Âre, site y├Ânetiminin hukuka ayk─▒r─▒ i├žerikleri kontrol etme y├╝k├╝ml├╝l├╝─č├╝ yoktur. Bu sebeple, sitemiz .uyar ve kald─▒r. prensibini benimsemi┼čtir. Telif hakk─▒na konu olan eserlerin yasal olmayan bir bi├žimde payla┼č─▒ld─▒─č─▒n─▒ ve yasal haklar─▒n─▒n ├ži─čnendi─čini d├╝┼č├╝nen hak sahipleri veya meslek birlikleri, ─░leti┼čim b├Âl├╝m├╝nden bize ula┼čabilirler | Rize G├╝ndo─čdu Haber | Rize | Rize Haberleri haberler