Karakter boyutu :13 Punto15 Punto17 Punto19 Punto

Muhtarl─▒klar yap─▒land─▒r─▒ls─▒n!Talimat Reisten.

Muhtarl─▒klar yap─▒land─▒r─▒ls─▒n!Talimat Reisten.

Cumhurba┼čkan─▒ Recep Tayyip Erdo─čan, Külliye'de muhtarlarla bir araya geldi─či programda, ─░çi┼čleri Bakan─▒ Ali Yerlikaya'ya talimat vererek muhtarl─▒klar─▒n günümüz ┼čartlar─▒na uygun ┼čekilde yeniden yap─▒land─▒r─▒lmas─▒ için çal─▒┼čmalar─▒n hemen gündeme al─▒nmas─▒n─▒ istedi.

28.12.2023 / 16:16

─░çi┼čleri Bakan─▒'na talimat: Muhtarl─▒klar yap─▒land─▒r─▒ls─▒nCumhurba┼čkan─▒ Erdo─čan, "Buradan ─░çi┼čleri Bakan─▒m─▒za talimat veriyorum. Muhtarl─▒klar─▒m─▒z─▒n günümüz ┼čartlar─▒na ve gelecekteki ihtiyaçlara göre yeniden yap─▒land─▒r─▒lmas─▒na yönelik çal─▒┼čmalar─▒ mutlaka gündeme alal─▒m. Vatanda┼člar─▒m─▒z─▒n, muhtarlar─▒m─▒z─▒n, belediye ba┼čkanlar─▒m─▒z─▒n, kaymakamlar─▒m─▒z─▒n ve valilerimizin, gerekiyorsa di─čer bakanl─▒klar─▒m─▒z─▒n görü┼člerini almak suretiyle çal─▒┼čmay─▒ süratle tekemmül ettirelim."Muhtarlar─▒m─▒z─▒n daha kaliteli hizmet vermesini sa─člamay─▒ hedefliyoruz"Yeti┼čirse Meclis tatile girmeden, yeti┼čmezse önümüzdeki yasama y─▒l─▒nda in┼čallah bu meseleyi çözüme kavu┼čturmay─▒ arzu ediyoruz. Böylece muhtarl─▒klar─▒m─▒z─▒n da Cumhurba┼čkanl─▒─č─▒ Hükümet Sistemi'nin dinamik yap─▒s─▒na uygun ┼čekilde milletimize daha iyi, daha kaliteli hizmet vermesini sa─člamay─▒ hedefliyoruz. Malum oldu─ču üzere biz buralara muhtar bile olamaz man┼četlerini çi─čneyerek geldik." diye konu┼čtu.
Muhtarlar toplant─▒m─▒z─▒n 53'üncüsünde sizlerle birlikteyiz. Bugün cumhuriyetimizin 100'üncü y─▒l─▒n─▒ temsilen 81 vilayetimizden gelen 2023 muhtar─▒m─▒zla bir araday─▒z. Cumhurba┼čkanl─▒─č─▒ Külliyesi'ne, milletin evine, bu gazi mekana ho┼č geldiniz.En son geçti─čimiz y─▒l─▒n ekim ay─▒nda Ankara'ya gelen muhtarlar─▒m─▒z için otel konforunda bir muhtarlar evinin aç─▒l─▒┼č─▒n─▒ yapm─▒┼čt─▒k. Yine ayn─▒ yörenle 100 muhtar hizmet binas─▒n─▒n aç─▒l─▒┼č─▒n─▒ gerçekle┼čtirmi┼čtik. Bu y─▒l içerisinde 100 yeni muhtar hizmet binas─▒n─▒ daha sizlerin hizmetine sunduk. Tüm bu muhtar hizmet binalar─▒n─▒n mahallelerimize, köylerimize hay─▒rl─▒ olmas─▒n─▒ diliyorum.2024 senesinde in┼čallah 51 ilimizde 179 muhtar hizmet binam─▒z─▒n daha yap─▒m─▒na ba┼čl─▒yoruz. Halen kendilerini seçen milletimize hizmete devam eden muhtarlar─▒m─▒za te┼čekkürlerimi sunuyorum. Önümüzdeki seçimlerde köylerine ve mahallelerine hizmet etmek için adayl─▒─č─▒n─▒ koyacak muhtar adaylar─▒m─▒za ┼čimdiden ba┼čar─▒lar diliyorum.
"10 binlerce muhtar─▒m─▒zla kucakla┼čt─▒─č─▒m─▒z toplant─▒lar yapt─▒k"
Muhtarlarla bizim aram─▒zda rahmetli ne┼čet Erta┼č'─▒n ifadesiyle "Kalpten kalbe, gönülden gönüle giden" bir yol vard─▒r. Bunun için de her f─▒rsatta sizlerle bulu┼čmaya, hasret gidermeye, hasbihal etmeye çal─▒┼č─▒yoruz. Deprem bölgesinde yapt─▒─č─▒m─▒z ziyaretlerde ┼čehirlerimizin, muhtarlar─▒m─▒z─▒n da aralar─▒nda oldu─ču temsilcileriyle bir araya gelmeye, onlar─▒ dinlemeye özel önem verdik. Ancak ya┼čad─▒─č─▒m─▒z fevkalade dönem sebebiyle bu y─▒l sizlerle arzu etti─čimizi s─▒kl─▒kla bir araya gelemedik. Bilindi─či gibi 2015 y─▒l─▒ ┼čubat ay─▒ndan bu yana 10 binlerce muhtar─▒m─▒zla kucakla┼čt─▒─č─▒m─▒z toplant─▒lar yapt─▒k.Ülkemizden muhtarlar─▒m─▒zla bu derece yak─▒n ve hasbi ili┼čki kuran bir ba┼čka cumhurba┼čkan─▒, ba┼čbakan, siyasetçi bulamazs─▒n─▒z. Peki, niçin muhtarlarla bu kadar s─▒k ve yak─▒n irtibat halindeyiz? Çünkü muhtar bu ülkenin yönetim sistemi piramidinin temelidir. En geni┼č a─č─▒n─▒n temsilcisidir. Ayn─▒ sistemin en üst temsilcisi olarak muhtarlar─▒m─▒zla s─▒rt s─▒rta verdi─čimizde hem milletimizin nabz─▒n─▒ en iyi ┼čekilde tutaca─č─▒m─▒z─▒ hem 85 milyonun her bir ferdine ula┼čabilece─čimizi hem de ülkenin gerçek foto─čraf─▒n─▒ görme imkan─▒ bulabilece─čimizi biliyoruz.


"Muhtarlar─▒m─▒z─▒ her alanda destekledik"
Sa─č olsunlar muhtarlar─▒m─▒z da bu konuda bize her türlü deste─či veriyor, her türlü katk─▒y─▒ sa─čl─▒yor. Biz de 2002 'den itibaren demokrasimizin uçbeyleri olarak gördü─čümüz muhtarlar─▒m─▒z─▒ her alanda destekledik. ─░çi┼čleri Bakanl─▒─č─▒m─▒z bünyesinde bir Muhtarlar Daire Ba┼čkanl─▒─č─▒ kurduk.Ayn─▒ ┼čekilde büyük┼čehir belediyelerinde muhtarl─▒k i┼čleri dairesi ba┼čkanl─▒klar─▒, di─čer belediyelerde de muhtarl─▒k i┼čleri müdürlükleri ihdas ettik. Muhtarl─▒k bilgi sistemi ile devlet ile muhtar ve vatanda┼č aras─▒nda i┼čleyen bir kanal olu┼čturduk. Muhtarlar─▒m─▒z─▒n maa┼člar─▒n─▒ sigorta primlerini ve di─čer özlük haklar─▒n─▒ yapt─▒klar─▒ i┼čle mütenasip seviyeye getirdik.Nüfus ve Vatanda┼čl─▒k ─░┼čleri Genel Müdürlü─čümüzün yönetti─či adrese dayal─▒ kay─▒t sistemini muhtarlar─▒m─▒za da açt─▒k. Köylerimizdeki ve mahallelerimizdeki metruk yap─▒lar─▒ muhtarlar─▒m─▒z sistem üzerinden bildirebiliyor. Afet sonras─▒ yap─▒lan ayni yard─▒mlar─▒n da─č─▒t─▒m sistemine de muhtarlar─▒m─▒z─▒ dahil ettik. ─░n┼čallah önümüzdeki dönemde bu hizmetleri çok daha ileriye ta┼č─▒yaca─č─▒z ve bu ┼čekilde yolumuza devam edece─čiz.
"Muhtarlar─▒m─▒z köylerinde ve mahallelerinde bizim temsilcilerimizdir"
Muhtarl─▒k kurumu bizim idari sistemimize mahsus bir yap─▒d─▒r. Belediye ba┼čkanl─▒─č─▒, kaymakaml─▒k, valilik gibi daha üst müesseselerle vatanda┼člar─▒m─▒z─▒n aras─▒ndaki ba─č─▒n sa─čl─▒kl─▒ ve sürdürülebilir olmas─▒n─▒ muhtarl─▒klar─▒m─▒z temin ediyor. Tabii geli┼čen teknoloji ve idari sistemimizin kendini buna göre yenilemesi, ister istemez muhtarl─▒k kurumunun da yeniden ele al─▒nmas─▒n─▒ gerektiriyor. Muhtarl─▒k kurumunun la─čvedesiyle özellikle zaman zaman gündeme getirilen önerilere biz kat─▒lm─▒yoruz.Güvenlikten sosyal desteklerin adaletli da─č─▒t─▒m─▒na kadar pek çok vazife üstlenen muhtarl─▒klar─▒m─▒z hem ┼čehirde hem k─▒rsalda gereklidir. Ancak teknolojideki ve idari sistemimizdeki geli┼čmeler göz önünde bulundurularak muhtarl─▒klar─▒m─▒z─▒n i┼člevlerinin yeniden düzenlenmesi daha etkin hale getirilmesi elbette dü┼čünülebilir. Muhtar hizmet binalar─▒n─▒n gereken altyap─▒yla donat─▒lmas─▒yla bu dönü┼čüm kolayca gerçekle┼čtirilebilir.Devletin 8-10 haneli en küçük köyünden kimi ┼čehirlerimizde 10 binlerce nüfusu bar─▒nd─▒ran mahallelerine kadar ülkemizin her kö┼česindeki 50 bin gören gözü, tutan eli, yürüyen aya─č─▒ olan muhatlar─▒m─▒zla aram─▒za kimseyi sokmayaca─č─▒m─▒z─▒ defalarca söyledik. ┼×imdi bir kez daha tekrarl─▒yorum.Muhtarlar─▒m─▒z köylerinde ve mahallelerinde bizim temsilcilerimizdir. Onlar─▒ kimseye ezdirmeyiz. Kimseye istismar ettirmeyiz.
"Bizi namertlere de─čil, muhtarlar─▒m─▒za sorun, milletimize sorun"
Ne diyor ┼čair? "Ba─čr─▒m ate┼č, sinemde kor, kolaylan─▒r sevdamla zor. Soracaksan adama sor, namertlere sorma beni." Bizi namertlere de─čil, muhtarlar─▒m─▒za sorun, milletimize sorun, akl─▒n─▒ ve vicdan─▒n─▒ kiraya vermemi┼č herkese sorun diyoruz. Size en do─čruyu onlar söyleyeceklerdir.Türkiye, binlerce y─▒ll─▒k geçmi┼či, co─črafyam─▒zdaki bin y─▒ll─▒k hakimiyeti ve son olarak ilk asr─▒n─▒ geride b─▒rakt─▒─č─▒m─▒z cumhuriyetiyle dünyan─▒n en kadim devletlerinden biridir. Malazgirt'ten beri bayra─č─▒m─▒z─▒ dalgaland─▒rd─▒─č─▒m─▒z bu topraklar, insanl─▒─č─▒n en eski ve gözde yerle┼čim yeri olmas─▒ hasebiyle gözlerin hep üzerinde oldu─ču bir co─črafyad─▒r.Böyle bir co─črafyada bin y─▒ld─▒r bayrak dalgaland─▒rman─▒n elbette bir bedeli var. Ecdad─▒m─▒z, bu bedeli kan─▒yla, can─▒yla, eme─čiyle, mücadelesiyle vererek istiklalini korudu, istikbalini aç─▒k tuttu. Bayraklar─▒ bayrak yapan üstündeki kand─▒r, toprak, e─čer u─črunda varsa vatand─▒r.


"Son 21 y─▒ld─▒r devletimiz ve milletimiz ad─▒na bu co─črafyada ya┼čaman─▒n bedelini neredeyse her gün ödedik ve ödüyoruz"
Son bir buçuk asr─▒m─▒z bu bak─▒mdan epey zorlu geçti. Çanakkale'den Sar─▒kam─▒┼č'a, Kut'ül Amare'den Milli Mücadele'ye kadar gerçekten çok büyük fedakarl─▒kla yürüttü─čümüz bir sürecin ard─▒ndan cumhuriyetimizle yeni bir dönemin kap─▒s─▒n─▒ açt─▒k. Cumhuriyet tarihi boyunca da istiklal ve istikbal mücadelemiz hiç bitmedi. Her dönem bir ba┼čka senaryoyla, bir ba┼čka görünümle kar┼č─▒m─▒za ç─▒kan dü┼čmanlar─▒m─▒z son 40 y─▒ld─▒r PKK ve uzant─▒lar─▒ eliyle ayn─▒ sinsi ve hain emelin pe┼činde ko┼čuyor.Amaç, milletimizi tüm tarihi, birikimi, de─čerleri ve varl─▒─č─▒yla bunu topraklardan hatta mümkünse dünya üzerinden kaz─▒y─▒p atmakt─▒r. Hamdolsun bugüne kadar emellerine ula┼čamad─▒lar. Ama asla da vazgeçmediler. Biz de ülkenin yönetimini üstlendi─čimiz son 21 y─▒ld─▒r devletimiz ve milletimiz ad─▒na bu co─črafyada ya┼čaman─▒n bedelini neredeyse her gün ödedik ve ödüyoruz.Etiketler: muhtarl─▒k
Bu haber toplam 357 defa okundu
YAZARLAR
 
Anasayfa |

Reklam Verin |

Sitene Haber Ekle |

Bize Ulaşın

  © 2010 YzC Haber Portal─▒                             Yazılım ve Tasarım: Serdar YAZICI
Sitemiz, hukuka, yasalara, telif haklar─▒na ve ki┼čilik haklar─▒na sayg─▒l─▒ olmay─▒ ama├ž edinmi┼čtir. Sitemiz, 5651 say─▒l─▒ yasada tan─▒mlanan .yer sa─člay─▒c─▒. olarak hizmet vermektedir. ─░lgili yasaya g├Âre, site y├Ânetiminin hukuka ayk─▒r─▒ i├žerikleri kontrol etme y├╝k├╝ml├╝l├╝─č├╝ yoktur. Bu sebeple, sitemiz .uyar ve kald─▒r. prensibini benimsemi┼čtir. Telif hakk─▒na konu olan eserlerin yasal olmayan bir bi├žimde payla┼č─▒ld─▒─č─▒n─▒ ve yasal haklar─▒n─▒n ├ži─čnendi─čini d├╝┼č├╝nen hak sahipleri veya meslek birlikleri, ─░leti┼čim b├Âl├╝m├╝nden bize ula┼čabilirler | Rize G├╝ndo─čdu Haber | Rize | Rize Haberleri haberler