Karakter boyutu :13 Punto15 Punto17 Punto19 Punto

Emekliye zam yolda! Cevdet Y─▒lmaz: En d├╝┼č├╝k emekli maa┼č─▒ alanlara d├Ân├╝k ├žal─▒┼č─▒yoruz

Emekliye zam yolda! Cevdet Y─▒lmaz: En d├╝┼č├╝k emekli maa┼č─▒ alanlara d├Ân├╝k ├žal─▒┼č─▒yoruz

Cumhurba┼čkan─▒ Yard─▒mc─▒s─▒ Y─▒lmaz, emeklilere yap─▒lacak ek zamla ilgili çal─▒┼čmalar─▒n yap─▒larak kabineye getirilece─čini ve ard─▒ndan Meclis'in takdirine sunulaca─č─▒n─▒ aç─▒klad─▒. En dü┼čük emekli maa┼č─▒n─▒n yükseltilmesi ve bu rakam─▒n üzerinde maa┼č alanlarla aras─▒nda denge sa─članmas─▒ konusunun da yasal bir düzenleme ile giderilebilece─čini dile getirdi.

13.01.2024 / 10:28

Cumhurba┼čkan─▒ Yard─▒mc─▒s─▒ Cevdet Y─▒lmaz, ─░stanbul’da ekonomi bas─▒n─▒ ile bir araya geldi. 2023 y─▒l─▒n─▒n de─čerlendirildi─či toplant─▒da, 2024 y─▒l─▒ için belirlenen hedefler de aktar─▒ld─▒.Y─▒lmaz, sunumuna ba┼člarken, küresel ekonomilerdeki geli┼čmelerden Türkiye ekonomisinin de etkilendi─čini ancak buna ra─čmen birçok aç─▒dan Türk ekonomisindeki verilerinin ortalamalar─▒n üzerinde kalarak pozitif seyretti─čini bildirdi.Y─▒lmaz, toplant─▒da gazetecilerin yöneltti─či emekli maa┼člar─▒na yap─▒lacak zam süreci ve en dü┼čük emekli ayl─▒─č─▒na dair nas─▒l bir uygulama getirilece─čine dair sorulara "En dü┼čük emekli alanlara dönük olarak da ne yapabiliriz diye çal─▒┼č─▒yoruz." ┼čeklinde yan─▒tlad─▒.Y─▒lmaz cevaplar─▒nda, SSK ve Ba─čkur maa┼člar─▒n─▒n da dengelenece─čini aktararak, "Bugüne kadar nas─▒l çal─▒┼čanlar─▒n, emeklilerin yan─▒nda olduysak bundan sonra da olmaya devam edece─čiz." mesaj─▒ verdi.Cevdet Y─▒lmaz, toplant─▒da, emekli maa┼č art─▒┼č─▒ndan kira art─▒┼č oran─▒ s─▒n─▒rlamas─▒na, yast─▒k alt─▒ alt─▒nlardan nüfus yo─čunlu─čuna kadar kritik birçok konuda kamuoyunun merak etti─či sorulara yönelik yan─▒tlar verdi."Emeklileri enflasyona ezdirmemek, bu ana prensibimiz"Cumhurba┼čkan─▒ Yard─▒mc─▒s─▒ Y─▒lmaz, emekli ayl─▒klar─▒na zam konusunun hangi a┼čamada oldu─čunun sorulmas─▒ üzerine ┼ču yan─▒t─▒ verdi:
Bir defa Cumhurba┼čkan─▒m─▒z─▒n bir genel prensibi var o prensip çerçevesinde bu 20 y─▒l hep hareket edildi. O da ┼ču: Hiçbir zaman çal─▒┼čanlar─▒, emeklileri enflasyona ezdirmemek, bu ana prensibimiz. 20 y─▒l─▒m─▒za bakt─▒─č─▒n─▒zda da bunu fiilen uygulad─▒─č─▒m─▒z─▒ görürsünüz. ─░mkanlar olu┼čtukça da bunun üzerinde olabildi─čince çal─▒┼čanlara, emeklilere destek olmak ana prensibimiz hiçbir zaman de─či┼čmedi. Enflasyona çal─▒┼čanlar─▒m─▒z─▒, emeklilerimizi de ezdirmemek ve çal─▒┼čanlardan, emeklilerden yana bir bak─▒┼č aç─▒s─▒yla her zaman bu meselelere yakla┼č─▒m─▒m─▒z bu bizim ana felsefemiz, politikam─▒z.
"Planlamalar─▒ gerçekçi persfektiflerle yapmal─▒y─▒z"
Bunu yaparken tabii ki gerçekçi bir ┼čekilde imkanlar─▒m─▒za da bakmak durumunday─▒z. Bunu derken sadece kamunun imkanlar─▒ndan bahsetmiyorum, kamu art─▒ özel. Bütçe imkanlar─▒ ve ekonominin genel imkanlar─▒yla toplumsal talepler aras─▒nda bir denge olu┼čturmak durumundas─▒n─▒z. Malum az önce de anlatt─▒m çok böyle rahat bir dünya ekonomisi konjonktüründe de─čiliz. Bölgemizde son derece olumsuz jeopolitik geli┼čmelerin ya┼čand─▒─č─▒ bir dönemdeyiz. Tarihimizin en büyük deprem afetini ya┼čam─▒┼č durumday─▒z ve onun yaralar─▒n─▒ sard─▒─č─▒m─▒z bir dönemdeyiz. Bütün bunlar─▒ dü┼čündü─čünüzde kar┼č─▒ kar┼č─▒ya kald─▒─č─▒m─▒z meselenin ne oldu─ču daha iyi anla┼č─▒l─▒r diye dü┼čünüyorum. Ama tüm bu ┼čartlara ra─čmen yani bu sorunlara ra─čmen bu genel prensiplerimizden uzakla┼čm─▒┼č de─čiliz ve elimizden gelen tüm gayreti bu yönde sarf ediyoruz."Memur ve memur emeklilerinin maa┼č art─▒┼č─▒ ile SSK ve Ba─čkurlu emekli ayl─▒klar─▒n─▒n farkl─▒la┼čmas─▒n─▒n sebebi seyyanen zam"
Memurlar─▒n art─▒┼č─▒ ve memur emeklilerinin art─▒┼č─▒ zaten belli biliyorsunuz. Ocakta enflasyonun belli olmas─▒yla birlikte enflasyon fark─▒ ve toplu sözle┼čmeden gelen rakamla birlikte i┼čte yüzde 50’lere yak─▒n bir rakam gerçekle┼čmi┼č oldu. Bu niye bu dönem biraz daha farkl─▒la┼čt─▒? Bu dönem SSK, Ba─čkur’la emekli ayl─▒klar─▒n─▒n biraz daha fazla farkl─▒la┼čmas─▒n─▒n sebebi ┼ču: Geçen y─▒l en dü┼čük memur maa┼č─▒n─▒ belli bir seviyeye çekerken, seyyanen bir art─▒┼č yap─▒ld─▒ biliyorsunuz. Seyyanen art─▒┼člar da enflasyona yans─▒m─▒yor dolay─▒s─▒yla, enflasyon fark─▒ biraz daha bu seneye özgü bir ┼čekilde yüksek olmu┼č oldu memurlar için böyle bir durum söz konusu, yani oradaki art─▒┼č─▒n seyyanen yap─▒lmas─▒ndan kaynakl─▒ bir durum oldu─čunu söyleyebilirim.
"Temmuz ay─▒nda SSK ve Ba─čkur emeklileri memur emeklilerine göre daha yüksek maa┼č alacaklar"Y─▒lmaz, emekliye zam konusunda pek çok parametre oldu─čunu belirten ve y─▒l ortas─▒ndaki zamlara dikkat çekerek, sosyal dengenin sa─članmak için dü┼čünülen formüllerin sorulmas─▒ üzerine ┼ču ┼čekilde yan─▒t verdi:
Y─▒l ortas─▒nda daha farkl─▒ bir tablo var. Y─▒l ortas─▒nda SSK, emekliler, çal─▒┼čanlar bir y─▒lba┼č─▒nda art─▒┼č al─▒yorlar, bir de y─▒l ortas─▒nda art─▒┼č al─▒yorlar. Y─▒l ortas─▒nda art─▒┼č hesaplan─▒rken yine toplu sözle┼čme ve enflasyon farklar─▒ dikkate al─▒narak hesaplamalar yap─▒l─▒yor. Oralarda temmuz ay─▒nda SSK ve Ba─čkur daha yüksek görünüyor. Bu sistemden kaynaklanan ┼čeyler. Bunlar bizim karar verip yapt─▒─č─▒m─▒z düzenlemeler anlam─▒nda söylemiyorum. Bugünkü uygulanan sistemin sonuçlar─▒, toplu sözle┼čme ve enflasyon farklar─▒. Dolay─▒s─▒yla, Temmuz ay─▒nda SSK ve Ba─čkur emeklileri daha yüksek alacaklar memur emeklilerine göre."Önemli olan dengeyi sa─člamak"
─░kisine birden bakt─▒─č─▒n─▒zda önemli olan i┼čte bu toplu dengeyi sa─člamak. Yani y─▒lba┼č─▒ ve Temmuz art─▒┼člar─▒n─▒ birlikte de─čerlendirip ikisini y─▒l baz─▒nda a┼ča─č─▒ yukar─▒ ayn─▒ seviyeye getirmek. Ana yakla┼č─▒m nedir diyecek olursan─▒z temel yakla┼č─▒m─▒m─▒z asl─▒nda bu ┼čekilde. Gerek emeklilerimizi gerek SSK, Ba─čkur emeklilerini y─▒lba┼č─▒ ve y─▒l ortas─▒ bütün bu yap─▒lanlar─▒ dikkate alarak, etkilerine bakarak bir dengeye ta┼č─▒mak.

Ana yakla┼č─▒m nedir diyecek olursan─▒z, temel yakla┼č─▒m─▒m─▒z asl─▒nda bu ┼čekilde. Gerek memur emeklilerimizi, gerek SSK-Ba─čkur emeklilerimizi y─▒lba┼č─▒ ve y─▒l ortas─▒ bütün bu yap─▒lanlar─▒ dikkate alarak, etkilerine bakarak bir dengeye ta┼č─▒mak, yakla┼č─▒m─▒m─▒z bu ┼čekilde diyebilirim.
"En dü┼čük emekli ayl─▒─č─▒nda kök ücret dü┼čük kald─▒─č─▒ için bir sonraki oransal art─▒┼člarda sorun ya┼čanabiliyor"Y─▒lmaz, kendisine yöneltilen en dü┼čük emekli ayl─▒─č─▒ olan 7 bin 500 liran─▒n alt─▒nda kalanlara yap─▒lacak iyile┼čtirmenin, bu rakam─▒n biraz üzerine kalanlar─▒ da dü┼čünerek nas─▒l bir sistem getirilece─či sorusu üzerine ┼ču yap─▒t─▒ verdi:
Di─čer taraftan 7 bin 500 lira ayl─▒k alanlar var, biliyorsunuz geçmi┼čte yoktu böyle bir sistem. 2019 y─▒l─▒nda yanl─▒┼č hat─▒rlam─▒yorsam ba┼člad─▒, asgari emekli diye bir kavram yoktu, 2018 ve 19’larda ilk defa hukukumuza girdi Meclis’te bir kanuni düzenlemeyle. O tarihten bu yana da çe┼čitli zamanlarda art─▒┼člar yap─▒larak bugün i┼čte 7 bin 500 gibi bir kanuni ücret söz konusu. Burada da ┼čöyle bir ayr─▒m oluyor, normalde primle maa┼č dengesi, sosyal güvenli─čin özü bu. Ne kadar çok prim, ne kadar uzun süre prim öderseniz maa┼č─▒n─▒z─▒n o kadar yüksek olmas─▒ gerekiyor, sistemin mant─▒─č─▒ bu. Ama baz─▒ emekli ayl─▒klar─▒n─▒n ┼ču veya bu sebeple, dü┼čük prim ödeme olabilir, az süre çal─▒┼čma olabilir, burada bu i┼či daha iyi bilen uzman arkada┼člar─▒m─▒z da var. Ücreti dü┼čük olanlar var, bunlar─▒ 7 bin 500’e kanunla getirdi─činizde kök ücret dü┼čük kald─▒─č─▒ için bir sonraki oransal art─▒┼člarda sorun ya┼čanabiliyor, böyle bir durumla kar┼č─▒ kar┼č─▒yay─▒z do─črusu.Bu sorunun çözümü için kanun gerekiyor"
Ama bir taraftan da normal primiyle bu civarda yine maa┼č alanlar var, ┼čimdi ikisini birbirinden ay─▒rmak laz─▒m. Yani kök ücreti de 7 bin 500 civar─▒nda olan bir topluluk da var, dolay─▒s─▒yla o say─▒lar─▒n hepsini kök ücreti 7 bin 500’den dü┼čük diye görmemek laz─▒m, 7 bin 400 vard─▒r, 300 vard─▒r, en dü┼čük 5 bin-5 bin 500’ler civar─▒nda diye biliyorum, ama burada bir skala var. Ona yak─▒n olan kök ücreti olan var, daha uzak olan var, buralarda da bir anlamda bir sosyal denge anlam─▒nda kanuni düzenlemeyle oluyor bunlar biliyorsunuz, idari kararla gerçekle┼čen ┼čeyler de─čil, bir kanun gerekiyor.
"Sosyal adaleti sa─člama politikas─▒ söz konusu"
Emekliler ve SSK, BA─×KUR aras─▒ndaki dengelenme konusunda da yine bir kanuni düzenleme ihtiyac─▒ var, asgari ücrete destek konusunda da bir kanuni kamu deste─či biliyorsunuz son dönemde Say─▒n Cumhurba┼čkan─▒m─▒z ilan etti o deste─čimizi, asgari ücret belirlenirken kay─▒t d─▒┼č─▒l─▒k artmas─▒n, i┼čletmelerimizin rekabet gücü korunsun, istihdam korunsun diye kamu da bir fedakârl─▒k yapt─▒ orada. 700 lira katk─▒ olacak bu asgari ücretlilerimizle ilgili. Daha önce de vergi d─▒┼č─▒ b─▒rakm─▒┼čt─▒k zaten, oradan da çok büyük bir gerçekten vergi harcamas─▒ söz konusu, s─▒f─▒r vergi al─▒yoruz bütün asgari ücrete kadar olan tüm gelirlerden. Dolay─▒s─▒yla burada bir sosyal adaleti sa─člama, daha dü┼čük gelirli olanlar─▒ destekleme politikas─▒ söz konusu.
"Kabine'de ele al─▒nacak ve Meclis'in takdirine sunulacak"
Bu yakla┼č─▒m─▒m─▒z devam ediyor elbette, en dü┼čük emekli alanlara dönük olarak da ne yapabiliriz diye çal─▒┼č─▒yoruz. Bunlar Hükümetimiz Kabine'de tart─▒┼č─▒lacakt─▒r önümüzdeki günlerde, Kabine'de bir ele al─▒nacakt─▒r diye dü┼čünüyorum, ard─▒ndan da Meclis’imizin takdirine sunulacakt─▒r. Henüz bir tarih bilmiyorum do─črusu ama uygun bir zamanlamayla yap─▒lacakt─▒r elbette. Kabinede bu konular ele al─▒nabilir, dolay─▒s─▒yla bir ┼čekilde bu karar verilir Hükümet taraf─▒ndan ve daha sonra as─▒l Meclis’te tabii bu düzenlemeler söz konusu olacak.
"Çal─▒┼čma ve Sosyal Güvenlik Bakanl─▒─č─▒'n─▒n paketine ekleneblir"
Orada da Çal─▒┼čma ve Sosyal Güvenlik Bakanl─▒─č─▒m─▒z─▒n bir paketi var. Yani bu konular d─▒┼č─▒nda da kurumsal ihtiyaçlar─▒ndan kaynaklanan, yine i┼č gücü piyasalar─▒na ili┼čkin baz─▒ tedbirler içeren paket de söz konusu. Bu paketle birle┼čtirilerek Meclis’imizin gündemine gelir diye dü┼čünüyorum, gerisi tabii Meclis’imizin takdiri, o konuda bizim yorum yapmam─▒z do─čru olmaz. Dolay─▒s─▒yla bugüne kadar nas─▒l çal─▒┼čanlar─▒n, emeklilerin yan─▒nda olduysak bundan sonra da olmaya devam edece─čiz.
"Hesaplamalar─▒ gerçekle┼čmesini bekledi─čimiz enflasyonla ele almak do─čru"Y─▒lmaz, enflasyonla mücadele konusunda da yapanan geli┼čmeleri bir örnekle ifade etmek istedi─čini belirterek ┼čöyle konu┼čtu:
Hem bu maa┼č art─▒┼člar─▒ aç─▒s─▒ndan, hem de az önce bahsetti─činiz faiz meseleleriyle ilgili bir gerçekle┼čen geride kalm─▒┼č enflasyon var, bir de önümüzde gerçekle┼čecek olan enflasyon var. ┼×imdi faiz oran─▒ yeterli midir yetersiz midir, TL’ye mevduatlar─▒ te┼čvik eder mi etmez mi derken geçmi┼č enflasyona m─▒ bakaca─č─▒z, gelecekteki bekledi─čimiz enflasyon oranlar─▒na m─▒ bakaca─č─▒z? Herhalde teknik olarak da do─čru olan, gerçekle┼čmesini bekledi─čimiz enflasyonla cari faiz oran─▒n─▒ mukayese etmemiz laz─▒m, o zaman gerçekten tasarruflara te┼čvik edici mi de─čil mi ona göre de─čerlendirmemiz laz─▒m. Yoksa baz etkisinden dolay─▒ may─▒s ay─▒n─▒n yüzde ┼ču kadar yüksek enflasyonunu al─▒p, onu cari faizle mukayese edip ya biz çok negatif faiz veriyoruz demek do─čru de─čil…


Etiketler: cevdet y─▒lmaz
Bu haber toplam 95 defa okundu
YAZARLAR
 
Anasayfa |

Reklam Verin |

Sitene Haber Ekle |

Bize Ulaşın

  © 2010 YzC Haber Portal─▒                             Yazılım ve Tasarım: Serdar YAZICI
Sitemiz, hukuka, yasalara, telif haklar─▒na ve ki┼čilik haklar─▒na sayg─▒l─▒ olmay─▒ ama├ž edinmi┼čtir. Sitemiz, 5651 say─▒l─▒ yasada tan─▒mlanan .yer sa─člay─▒c─▒. olarak hizmet vermektedir. ─░lgili yasaya g├Âre, site y├Ânetiminin hukuka ayk─▒r─▒ i├žerikleri kontrol etme y├╝k├╝ml├╝l├╝─č├╝ yoktur. Bu sebeple, sitemiz .uyar ve kald─▒r. prensibini benimsemi┼čtir. Telif hakk─▒na konu olan eserlerin yasal olmayan bir bi├žimde payla┼č─▒ld─▒─č─▒n─▒ ve yasal haklar─▒n─▒n ├ži─čnendi─čini d├╝┼č├╝nen hak sahipleri veya meslek birlikleri, ─░leti┼čim b├Âl├╝m├╝nden bize ula┼čabilirler | Rize G├╝ndo─čdu Haber | Rize | Rize Haberleri haberler