Karakter boyutu :13 Punto15 Punto17 Punto19 Punto

├çAYKUR mevsimlik i┼č├žilerinden ÔÇśkadro eylemiÔÇÖ

├çAYKUR mevsimlik i┼č├žilerinden ÔÇśkadro eylemiÔÇÖ

Çay ─░┼čletmeleri Genel Müdürlü─čü (ÇAYKUR) bünyesinde y─▒lda 6 ay çal─▒┼čan mevsimlik i┼čçiler, Rize Meydan─▒’nda toplanarak kadro taleplerini dile getirdi.

26.02.2024 / 09:52

ÇAYKUR bünyesinde y─▒lda 6 ay çal─▒┼čan mevsimlik i┼čçiler, 15 Temmuz Demokrasi ve Cumhuriyet Meydan─▒’nda toplanarak kadro taleplerini dile getirdi.Mevsimlik i┼čçiler "─░┼čçiler burada kadro nerede" sloganlar─▒ atarak ÇAYKUR, sendika ile iktidar partisine yüklendi.Protestocular ad─▒na konu┼čan mevsimlik ÇAYKUR i┼čçisi Emre Yazar, sürekli kadro sorununun çözülmesi yönünde cümleler kullan─▒ld─▒─č─▒na ancak bir sonuç al─▒namad─▒─č─▒na dikkat çekerek “ÇAYKUR’da y─▒llardan bu yana geçici i┼čçi çal─▒┼čt─▒rma sorunu var. 6 ayl─▒k bir süre çal─▒┼čan i┼čçiler 6 aydan sonra bir yana da─č─▒l─▒yor. Yar─▒s─▒ gurbete gidiyor, yar─▒s─▒ ormana gidiyor, yar─▒s─▒ ba┼čka bir yere gidiyor. Bunlar─▒n çolu─ču, çocu─ču, e┼či tümüyle ma─čdur oluyor. Bu sorun dile getirildi─či zaman bir çözüm gelece─čini, kadro verilece─čini, çal─▒┼čma süresinin yükseltilece─čini, k─▒┼č─▒n sigorta, i┼čsizlik maa┼č─▒ gibi cümleler sürekli dilden dile dola┼č─▒yor ama bir türlü çözüm bulunam─▒yor. Bugün in┼čallah buradan bir sonuç ç─▒kartaca─č─▒z” dedi.“Babam─▒z─▒n evinde yeni gelin olduk”Mevsimlik i┼čçilerin ma─čduriyetinin giderilmesi için gerekli olan tüm y─▒l çal─▒┼čma ko┼čullar─▒n─▒n sa─članmas─▒ için gerekli ad─▒mlar─▒n at─▒lmas─▒n─▒ beklediklerini sözlerine ekleyen Yazar, “ÇAYKUR i┼čçileri olarak uzun y─▒llard─▒r sorunlar─▒m─▒z─▒ kamuoyu ve yetkililerle payla┼čt─▒k. Verilen sözlere ra─čmen çal─▒┼čma ┼čartlar─▒m─▒zda hiçbir de─či┼čiklik yap─▒lmam─▒┼čt─▒r. Babam─▒z─▒n evinde yeni gelin olduk. ÇAYKUR 2022 faaliyet raporunda binlerce bo┼č kadro gözükmektedir. Kanunda ki düzenlemeye ra─čmen kurumumuz bu kadrolara atama yapmam─▒┼čt─▒r. Fabrikalar─▒n çay i┼čleme dönemi d─▒┼č─▒nda k─▒smen i┼člevsiz kalmas─▒ hepimizin fark─▒nda oldu─ču bir gerçektir ancak 6 ayl─▒k çal─▒┼čma süresi bizler için de bir çok ma─čduriyete yol açmaktad─▒r. Basit bir örnekle anlatmak gerekirse ayn─▒ y─▒l i┼če ba┼člayan bir kadrolu i┼čçi 25 y─▒lda emekli olabiliyorsa bu süre 6 ay çal─▒┼čanlar için 50 y─▒l olacakt─▒r. 50 y─▒ldan sonra emekli olsan ne olur, olmasan ne olur? Emekli maa┼č─▒n─▒ al─▒nca gelip lokantada bir yemek yiyemiyorsun, maa┼č hastanelerde bitiyor. Bu durumun ortadan kald─▒r─▒lmas─▒ için yetkili ki┼čilerce proje yap─▒l─▒p ortaya konulmal─▒d─▒r” ifadelerini kulland─▒.


Etiketler: ├žaykur kadro
Bu haber toplam 144 defa okundu
YAZARLAR
 
Anasayfa |

Reklam Verin |

Sitene Haber Ekle |

Bize Ulaşın

  © 2010 YzC Haber Portal─▒                             Yazılım ve Tasarım: Serdar YAZICI
Sitemiz, hukuka, yasalara, telif haklar─▒na ve ki┼čilik haklar─▒na sayg─▒l─▒ olmay─▒ ama├ž edinmi┼čtir. Sitemiz, 5651 say─▒l─▒ yasada tan─▒mlanan .yer sa─člay─▒c─▒. olarak hizmet vermektedir. ─░lgili yasaya g├Âre, site y├Ânetiminin hukuka ayk─▒r─▒ i├žerikleri kontrol etme y├╝k├╝ml├╝l├╝─č├╝ yoktur. Bu sebeple, sitemiz .uyar ve kald─▒r. prensibini benimsemi┼čtir. Telif hakk─▒na konu olan eserlerin yasal olmayan bir bi├žimde payla┼č─▒ld─▒─č─▒n─▒ ve yasal haklar─▒n─▒n ├ži─čnendi─čini d├╝┼č├╝nen hak sahipleri veya meslek birlikleri, ─░leti┼čim b├Âl├╝m├╝nden bize ula┼čabilirler | Rize G├╝ndo─čdu Haber | Rize | Rize Haberleri haberler