´╗┐
Karakter boyutu :13 Punto15 Punto17 Punto19 Punto

Kimler pkk'ya destek veriyor

CEMALETT─░N SAK
Kullan─▒lan pkk,hangi ├╝lkeler kullan─▒yor...
13.01.2013 / 00:00


   Gözümüzü Suriye'deki geli┼čmlere dikmi┼čken, PKK Türkiye'de terör eylemlerini yükseltti. ┼×emdinli'de devletle halk─▒ kar┼č─▒ kar┼č─▒ya giri┼čimi, Hakkari'deki sald─▒r─▒ bunun örnekleri. PKK ┼×emdinli sald─▒r─▒s─▒yla starteji mi de─či┼čtirdi, Suriye'de ne oluyor, PKK'y─▒ kimler koruyor? ---PKK'n─▒n Türkiye gerçeklerinden koptu─čunu ve örgütün art─▒k Suriye ve ─░ran'la birlikte de─čerlendirilmesi gerekiyor.PKK Türkiye gerçeklerinden iyiden iyiye koptu. Bu nedenle PKK eylemlerini sadece Türkiye'deki geli┼čmeler ile okumak imkâns─▒zd─▒r. Buradaki sald─▒r─▒lar─▒ okurken Suriye ve ─░ran'la birlikte de─čerlendirmek gerekiyor. Örgütün uzun süredir ┼×emdinli, Hakkâri, ┼×─▒rnak ve çevre bölgelerde bir halk kalk─▒┼čmas─▒ çabas─▒ da var. Biliyorsunuz bu bölge Türkiye-Irak-─░ran s─▒n─▒rlar─▒nda üçgen benzeri bir alan.

┼×emdinli...

Evet. Örgüt bu bölgede 'kurtar─▒lm─▒┼č bir bölge' olu┼čturma gayretinde. Hedefleri Hakkâri ve çevresinde Barzani'nin Kuzey Irak'─▒ gibi, Suriye'deki Haseke bölgesi gibi kendi idaresinde bir Kürt otonom bölgesi olu┼čturabilmek.

    Böyle bir ┼čey mümkün olabilir mi?

---Böyle bir hedefe ula┼čmak için silah-cephane eksikleri var. Ancak bunu örgüt, TSK'n─▒n hantal yap─▒lanmas─▒ ve Türkiye'nin terörle mücadele aç─▒klar─▒ndan yararlanarak kapat─▒yor. Özellikle gecikmi┼č operasyonlar örgüte büyük avantajlar sa─člad─▒. Kendisini ortada kalm─▒┼č hisseden insanlar örgütün insaf─▒na ve etkisine kal─▒yor. Örgütün buradaki as─▒l eksi─či halk─▒n aktif kat─▒l─▒m─▒. Bunu bir türlü sa─člayamad─▒lar. Bunun için bazen güvenlik güçlerinin k─▒l─▒─č─▒nda halka zarar veriyorlar, bazen de halk─▒ tampon yap─▒p iki ate┼č aras─▒nda b─▒rakarak güvenlik güçlerinin halka sald─▒rmas─▒n─▒ temin etmeye çal─▒┼č─▒yorlar. ┼×uras─▒ kesin ki PKK söz konusu bölgeye birkaç y─▒ld─▒r yo─čunla┼čm─▒┼č durumda ve tüm gücüyle buraya sald─▒r─▒yor.

PKK'NIN HEDEF─░ AYRI DEVLET KURMAK

    PKK'n─▒n ┼×emdinli'de strateji de─či┼čtirdi─či söyleniyor. Böyle bir ┼čey var m─▒, varsa nas─▒l bir de─či┼čim?

---PKK'n─▒n tek bir hedefi var, o da ayr─▒ bir devlet kurmakt─▒r. Buna gücü yetmedi─či için ─░ran, Suriye, ─░srail, ABD, Rusya ve daha birçok bölge aktöründen destek ar─▒yor. Uyu┼čturucu ba┼čta olmak üzere her türlü ┼čebekenin içine giriyor. Çünkü gücüyle orant─▒s─▒z hedefleri var. Konjonktür kendisine bir devlet arma─čan eder diye umuyor, teklif edilen her yard─▒m─▒ belli ta┼čeronluklar kar┼č─▒l─▒─č─▒nda kabul ediyor. Bu nedenle PKK hedefi için her arac─▒ kabul eden, ilkesiz bir örgüt olarak bölgesel dengelerin en oynak aktörüdür.

TÜRK─░YE'YLE SORUNU OLAN PKK'YI KULLANIYOR

    Ortado─ču'da hangi ülkenin PKK'ya ihtiyac─▒ var?

---O'da neredeyse her ülkenin PKK'ya ihtiyac─▒ var. Kimin Türkiye ile sorunu varsa, onun PKK'ya ihtiyac─▒ var. Hatta ülkemizde bile baz─▒ ┼čer odaklar─▒n PKK'ya ihtiyac─▒ var.

    ┼×emdinli sald─▒r─▒s─▒n─▒n Suriye'de ya┼čananlarla bir ili┼čkisi var m─▒?

---Suriye'de ya┼čananlarla ┼×emdinli'nin do─črudan ili┼čkisi var. ─░ran ve Suriye ya┼čananlar nedeniyle Türkiye'yi suçluyor ve Türkiye'ye en olumsuz anlam─▒yla bir Kürt Bahar─▒ ya┼čatmak istiyorlar. Be┼č┼čar Esed Türkiye'yi ancak Kürt sorunu ile durdurabilece─čini dü┼čünüyor. Barzani ve Talabani de Irak'─▒n i┼čgali s─▒ras─▒nda ayn─▒ mant─▒kla PKK'ya destek vermi┼čti, en az─▒ndan göz yummu┼čtu. Neo-conlar ve ─░srail de ayn─▒ ┼čekilde davranm─▒┼čt─▒. PKK, Türkiye'nin yumu┼čak karn─▒d─▒r. Türkiye'yi durdurmak isteyen oraya çal─▒┼č─▒yor.

   Hangi ülkeler?


---Bu kez Suriye'ye ilaveten ─░ran da devrede. ─░ran hem Suriye dü┼čmesin diye, hem de s─▒ra kendisine gelmesin diye PKK'dan yararlan─▒yor. PKK'l─▒lar─▒n önemli bir k─▒sm─▒ Türkiye-─░ran s─▒n─▒r─▒n─▒n ─░ran k─▒sm─▒nda konu┼članmaya ba┼člad─▒. Gelen haberlere göre baz─▒ ─░ran karakollar─▒ bile terör örgütünün elinde deniyor. Ayn─▒ ┼čekilde Kuzey Irak'ta da ─░ran Kürtleri idare edebilece─či kanaatinde. PYD meselesinde de ─░ran-Suriye ile kol kola gidiyor. ┼×emdinli, Hakkâri çevresinde PKK hâkim olabilirse bu ─░ran'─▒n i┼čine gelir, Türkiye Irak ve Suriye'de etkisiz hale gelmi┼č olur. Hatta ─░ran'a kar┼č─▒ olas─▒ etkisi de k─▒r─▒lm─▒┼č olur. Bu anlatt─▒klar─▒m ─░ran'da herkesin de─čil ama sahada etkili olan güçlü bir grubun görü┼čü ve uygulamas─▒d─▒r.

PYD ─░Ç─░NDE SUR─░YE AJANLARI DA VAR

    Suriye'de PYD'nin yapt─▒─č─▒ nedir?

---PYD'yi ┼×am ve Tahran Türkiye'yi durdurmak için kulland─▒. Onlar─▒n bir k─▒sm─▒ do─črudan Suriye istihbarat─▒n─▒n adam─▒. Ço─čunluk ise 'dereyi geçene kadar ay─▒ya day─▒ diyelim' mant─▒─č─▒yla hareket eden ki┼čiler. Herkesin ayr─▒ bir devlet olma veya Kuzey Irak'la birle┼čme dü┼čüncesi var. Ancak ortada büyük bir f─▒rsatç─▒l─▒k oldu─ču da aç─▒k. E─čer Suriye muhalefeti da─č─▒n─▒k yap─▒s─▒n─▒ sürdürürse, Halep gibi yerleri almakta gecikilirse bu tür bölgesel idarelerin say─▒s─▒ artacakt─▒r.

---Suriye Kürtlerinin ┼×am çökmü┼čken ve yerine güçlü bir idare kurulmam─▒┼čken kendi bölgelerini yönetme istekleri garip de─čil. Ancak izledikleri tarz çok yanl─▒┼č. PKK bayraklar─▒n─▒ Türkiye s─▒n─▒r─▒na dikerek, Türkiye'yi tahrik edecek her türlü hareketle bu i┼če ba┼člarsan─▒z as─▒l kendinize zarar verirsiniz. T─▒pk─▒ Irak'ta oldu─ču gibi Suriye'de iç sava┼č─▒n ne zaman sona erece─či belli de─čil. Bu durumda ben Suriye Kürdü olsam en çok Türkiye ile iyi         geçinirdim ve özerklik için Türkiye'nin deste─čini arard─▒m. Bunun yolu ise sa─ča sola bayrak asmaktan de─čil, Türkiye'nin endi┼čelerini gidermekten geçer.

Temel haklar teröre rehin b─▒rak─▒lmamal─▒,,,

    Türkiye Kürt sorununda hangi a┼čamada?

---10 y─▒l geriden geliyoruz. Hep 10 y─▒l önce yapmam─▒z gerekenleri 10 y─▒l sonra yap─▒yoruz. 10 y─▒l önce sonuç alaca─č─▒n─▒z reformlar─▒ bah┼čeder gibi parça parça verince hiçbir etkisi olmuyor, hatta bazen olumsuz etkisi bile olabiliyor. Haklar konusuna 'Kürt haklar─▒' diye de bakmamak gerekir. Türkiye kökeni ne olursa olsun tüm vatanda┼člar─▒na temel haklar─▒n─▒ pazarl─▒ks─▒z ve bunlar─▒ teröre rehin b─▒rakmadan vermelidir.

---Terörle mücadelede ise de─či┼čim çok az. Hükümet ile Ordu aras─▒ndaki yak─▒nla┼čman─▒n bir katk─▒s─▒ oldu, ancak o kadar. Ordu ile terörist kovalarsan─▒z var─▒lacak nokta burad─▒r. Yap─▒lmas─▒ gereken pek çok operasyon son 5 y─▒lda çe┼čitli nedenlerle yap─▒lamad─▒ veya geç yap─▒ld─▒. Örne─čin KCK (yani PKK) operasyonlar─▒ en az 1 y─▒l gecikmeli yap─▒ld─▒, sonras─▒nda da k─▒r─▒k dökük ilerledi. Bu da sahada örgütü daha etkili hale getirdi. Silahlar─▒ susturamay─▒nca yap─▒lan baz─▒ ekonomik yat─▒r─▒mlar da yeterince sonuç vermiyor, hatta ters tepiyor. Ben bu konuda yeterince konu┼čtu─čumu dü┼čünüyorum.

    Kürt sorununun çözümünde bu a┼čamada neler yapmal─▒?

Yapmas─▒ gerekenlere geçmeden önce, yapmamas─▒ gerekenleri tespit etmeli. Ayr─▒ca korkular─▒yla de─čil hedefleriyle hareket etmeli. O hedefleri de sahadaki gerçeklerle uyumlu bir ┼čekilde belirlemeli. Elinde silah olan adamla silahs─▒z pazarl─▒k yap─▒lamayaca─č─▒n─▒ bilmeli..Her yol denenmeli.Ba┼čta muhalefet liderlerini ikna etmeli,Sal─▒namayacak duruma getirmeli.Kal─▒c─▒ kesin yasalar ile ad─▒mlar at─▒lmal─▒ olmad─▒ idam─▒ getirmeli.. Söylenecek daha çok ┼čey var ama ┼čimdilik bu kadar...

Bu yazi toplam 3325 defa okundu
Yazar─▒n Di─čer Yaz─▒lar─▒
YAZARLAR
 
Anasayfa |

Reklam Verin |

Sitene Haber Ekle |

Bize Ulaşın

  © 2010 YzC Haber Portal─▒                             Yazılım ve Tasarım: Serdar YAZICI
Sitemiz, hukuka, yasalara, telif haklar─▒na ve ki┼čilik haklar─▒na sayg─▒l─▒ olmay─▒ ama├ž edinmi┼čtir. Sitemiz, 5651 say─▒l─▒ yasada tan─▒mlanan .yer sa─člay─▒c─▒. olarak hizmet vermektedir. ─░lgili yasaya g├Âre, site y├Ânetiminin hukuka ayk─▒r─▒ i├žerikleri kontrol etme y├╝k├╝ml├╝l├╝─č├╝ yoktur. Bu sebeple, sitemiz .uyar ve kald─▒r. prensibini benimsemi┼čtir. Telif hakk─▒na konu olan eserlerin yasal olmayan bir bi├žimde payla┼č─▒ld─▒─č─▒n─▒ ve yasal haklar─▒n─▒n ├ži─čnendi─čini d├╝┼č├╝nen hak sahipleri veya meslek birlikleri, ─░leti┼čim b├Âl├╝m├╝nden bize ula┼čabilirler | Rize G├╝ndo─čdu Haber | Rize | Rize Haberleri haberler