´╗┐
Karakter boyutu :13 Punto15 Punto17 Punto19 Punto

CHP, her zamanki CHP

CEMALETT─░N SAK
1923'te T├╝rkiye Cumhuriyeti Devleti il├ón edildi─činde, 1922'lerde Mill├« M├╝cadele s─▒ras─▒nda ba┼člayan bat─▒yla ili┼čkili diplomasi, daha da geli┼čtirildi.
10.09.2011 / 00:00

Atatürk'ün d─▒┼č politikas─▒ bat─▒ya yönelikti. Zira bat─▒l─▒ demokratik devletler gibi demokratik bir geli┼čimin ve ilerlemi┼č bir Türkiye'nin özlemini duyuyordu. 1926'daki Ankara Anla┼čmas─▒'na gelinceye kadar Mîsâk-─▒ Millî s─▒n─▒rlar─▒n─▒n geriye çekilmemesi gerekti─čini söylemi┼č ve Kerkük, Musul ba┼čta olmak üzere özellikle Hatay'─▒n Türkiye'ye ilhâk─▒ konusunda samimiyetle gayret göstermi┼čtir.

Bu arada, Afganistan, ─░ran, Irak gibi ülkelerle ve Balkan ülkeleriyle diplomatik münasebetler geli┼čtirilmi┼čtir. Ancak, Atatürk'ün hayalindeki Türkiye bu de─čildi. O, Osmanl─▒'ya tepkili olsa da Düvel-i Muazzama içinde yer alan Osmanl─▒'n─▒n miras─▒ üzerine kurulan Türkiye Cumhuriyeti'nin küresel bir güç hâline gelmesini hayal etmi┼čtir. Atatürk'ün bu idealleri ikinci adam ─░nönü ve CHP yetkililerince hiçbir zaman do─čru anla┼č─▒lmam─▒┼č; bilhassa vefat─▒ndan sonra ─░kinci Dünya Sava┼č─▒ bahane edilerek Türk d─▒┼č politikas─▒ atâlete ve pasivizme mahkûm edilmi┼čtir. Özellikle ┼×eflik Dönemi'nde yönetimin çekingenli─či âdeta bir zillet haline bürünmü┼č; Sava┼čtan sonra bize sunulan Oniki Ada'n─▒n dahi al─▒nmas─▒na cesaret edilememi┼čtir.

***

Rahmetli Menderes döneminde, bat─▒l─▒ ittifaklar içindeki aktif rolümüz ve özellikle K─▒br─▒s konusunda imzalad─▒─č─▒m─▒z Londra ve Zürih Anla┼čmalar─▒ bu sönük d─▒┼č politika içinde geçici olarak y─▒ld─▒zlar gibi parlam─▒┼čt─▒r. 27 May─▒s'tan sonra DP'nin miras─▒na oturarak iktidâra gelen AP'nin ve Demirel'in d─▒┼č politika konusundaki görü┼čleri ve tutumu aynen ┼×eflik Dönemi'nin devam─▒ gibi de─či┼čmeden süregelmi┼čtir. Bu arada, bu klasik pasivist d─▒┼č politikaya istisna olarak Ecevit'in Bar─▒┼č Harekât─▒'n─▒ görüyoruz.

Merhum Özal, bu klasik somnambül d─▒┼č politikay─▒ de─či┼čtirmeye çok u─čra┼čm─▒┼č ve belirli mesafeler kat edebilmi┼čtir. Ancak, hayal etti─či dinamik ve güçlü d─▒┼č politikay─▒ uygulama konusunda hep engellenmi┼čtir. Gene de Türkiye'yi sabit bir uydu ekseninden al─▒p, çok tarafl─▒ dünya ili┼čkilerinin ortas─▒na getirebilmesi O'nun için büyük bir ba┼čar─▒d─▒r.

Recep Tayyip Erdo─čan, Abdullah Gül ve Ahmet Davuto─člu üçlüsü, Türk d─▒┼č politikas─▒nda gerçek bir devrime imza atm─▒┼čt─▒r. Türkiye, daha dokuz sene önce kangrenle┼čmi┼č d─▒┼č politika sorunlar─▒yla vaktini heba eden, sadece kendi bölgesinde sesini duyurabilen ve d─▒┼č politika bak─▒m─▒ndan dünyada fazla etkili olamayan bir ülkeydi. Türkiye'nin d─▒┼č politikas─▒, bu k─▒sa dönem zarf─▒nda köklü bir de─či┼čime u─čram─▒┼č ve Türkiye sadece bir bölge ülkesi olmaktan ç─▒karak, dünya çap─▒nda tesirli olan önemli bir küresel faktör hâline gelmi┼čtir. Bunu görmemek için ya kör ya da nankör olmak lâz─▒md─▒r.

AK Parti siyasî iktidar─▒n─▒n ve Ba┼čbakan Erdo─čan'─▒n dünya politikas─▒ndaki rolünü bir tek bizim CHP d─▒┼č─▒nda takdir etmeyen yoktur. Bugün Erdo─čan, Gül ve Davuto─člu dünyan─▒n en tan─▒nm─▒┼č ve ba┼čar─▒l─▒ politikac─▒lar─▒ aras─▒nda say─▒lmaktad─▒r. CHP'nin ana muhalefet partisi olarak baz─▒ tenkitlerini anlamak, hatta ona hak vermek mümkün olabilir. Ama, K─▒l─▒çdaro─člu'nun a─čz─▒n─▒ doldura doldura 'Türk d─▒┼č politikas─▒ iflas etmi┼čtir' iddias─▒na inanan kimsecikler var m─▒d─▒r, hiç sanm─▒yorum...

***

K─▒l─▒çdaro─člu, Türk d─▒┼č politikas─▒n─▒, hâlâ CHP'nin ┼×eflik Dönemi'ndeki pasivist d─▒┼č politika zannediyor. CHP, 2001'de meydana gelen olaylar─▒ aynen eski CHP'nin gözlü─čüyle de─čerlendiriyor. Yoksa, gözünü k─▒rpmadan, vah┼čice kendi halk─▒n─▒ katliama tâbî tutan Baasç─▒ totaliter Suriye'yi savunabilir misiniz? Ya da Hüsnü Mübarek'in dü┼čürülmesine endi┼če edebilir misiniz? Hele sald─▒rgan ─░srail'in yan─▒nda yer alman─▒n ne âlemi vard─▒r? Türkiye, her hâlükârda 'kom┼čularla s─▒f─▒r sorun politikas─▒'n─▒ ba┼čar─▒yla uygulamaktad─▒r. Yunanistan ba┼čta olmak üzere, sava┼ča ra─čmen Irak, ─░ran, bütün Ortado─ču, Balkanlar ve Kafkaslar bu politikan─▒n içinde yer almaktad─▒r.

Türkiye, Ermenistan'la Ermenistan Devleti kurulduktan sonra ilk defa bu devrede ili┼čkiye girmi┼č; bunu yaparken de Azerbaycan'─▒ üzmemeye âzamî dikkat göstermi┼čtir. Suriye ile ortak menfaatlerimiz çerçevesinde yak─▒nla┼čma politikas─▒ da do─čru bir politikad─▒r. Ancak, Suriye'deki eli kanl─▒ Baas Rejimi gerçek yüzünü gösterince bu durum diplomatik münasebetlerin önüne geçmi┼čtir.

***

Kim ne derse desin, bugün Türk d─▒┼č politikas─▒ zirveye ula┼čm─▒┼čt─▒r. Bu büyük ba┼čar─▒ Ba┼čbakan Erdo─čan, Cumhurba┼čkan─▒ Gül ve özellikle D─▒┼či┼čleri Bakan─▒ Davuto─člu taraf─▒ndan kazan─▒lm─▒┼čt─▒r. K─▒l─▒çdaro─člu'naen k─▒sa zamanda Baasç─▒ ve diyasporac─▒ gözlü─čünü ç─▒karmas─▒n─▒ tavsiye ediyoruz.

Not: Önceki günkü yaz─▒m─▒z üzerine Emniyet Genel Müdürü Mehmet K─▒l─▒çlar arayarak Tunceli'de ┼čehit edilen polislerin Özel Harekâtç─▒ olmad─▒─č─▒n─▒ belirtti. Kendisine te┼čekkür ediyor, düzeltiyoruz.
Etiketler: chp
Bu yazi toplam 3238 defa okundu
Yazar─▒n Di─čer Yaz─▒lar─▒
YAZARLAR
 
Anasayfa |

Reklam Verin |

Sitene Haber Ekle |

Bize Ulaşın

  © 2010 YzC Haber Portal─▒                             Yazılım ve Tasarım: Serdar YAZICI
Sitemiz, hukuka, yasalara, telif haklar─▒na ve ki┼čilik haklar─▒na sayg─▒l─▒ olmay─▒ ama├ž edinmi┼čtir. Sitemiz, 5651 say─▒l─▒ yasada tan─▒mlanan .yer sa─člay─▒c─▒. olarak hizmet vermektedir. ─░lgili yasaya g├Âre, site y├Ânetiminin hukuka ayk─▒r─▒ i├žerikleri kontrol etme y├╝k├╝ml├╝l├╝─č├╝ yoktur. Bu sebeple, sitemiz .uyar ve kald─▒r. prensibini benimsemi┼čtir. Telif hakk─▒na konu olan eserlerin yasal olmayan bir bi├žimde payla┼č─▒ld─▒─č─▒n─▒ ve yasal haklar─▒n─▒n ├ži─čnendi─čini d├╝┼č├╝nen hak sahipleri veya meslek birlikleri, ─░leti┼čim b├Âl├╝m├╝nden bize ula┼čabilirler | Rize G├╝ndo─čdu Haber | Rize | Rize Haberleri haberler