´╗┐
Karakter boyutu :13 Punto15 Punto17 Punto19 Punto

Ter├Âr ├Ârg├╝t├╝ PKK T├╝rkiye'yi neden terk ediyor?

CEMALETT─░N SAK
─░lk hamleyi s├╝rece kar┼č─▒ olan kesimin ├╝zerine bomba atarak yapan Karay─▒lan'─▒n son sinsi plan─▒...
29.04.2013 / 00:00


Kandil'den at─▒lan pimi çekilmi┼č bombalar"Türkiye'nin geldi─či nokta bu topraklarda huzuru özlemi┼č herkesi heyecanland─▒r─▒yor.. Büyük bir ümitle yar─▒nlar─▒n daha güzel olmas─▒ için herkesin dilinde ortak dua var..


 


Bu süreçten ümitsiz olmak ancak kendi geleceklerinden ümidi kalmayanlar─▒n tak─▒nacaklar─▒ bir tav─▒r olabilir..


 


Çekinceler konu┼čulsun fakat amaç i┼či yoku┼ča sürmek ve bu süreci zorla┼čt─▒rmaksa ona kar┼č─▒ da uyan─▒k olmak gerekir..


 


“Terör bitsin” deyip, bitirmek için ad─▒m atanlar─▒n yoluna olmad─▒k engelleri koymak, iyi niyetli bir tav─▒r olmasa gerek..


 


Çözüm sürecine ba┼čtan ve toptan kar┼č─▒ olanlar─▒n, ya┼čananlara bakarak ç─▒lg─▒na dönmelerini, terörün bitmesini istememelerine ba─člamaktan ba┼čka bir seçenek maalesef kalm─▒yor insan─▒n elinde.


 


Ancak bu süreçte onlardan çok daha dikkat edilmesi gereken bir nokta var ki; o da PKK’n─▒n bizzat kendisi.


 


Pkk bu sürecin bir taraf─▒ olmakla birlikte, içerde aya─ča kalkm─▒┼č, sürece kar┼č─▒ olan kesimi sürekli fi┼čekleyecek hamleleri son derece profesyonelce yapmakta.


 


Karay─▒lan’─▒n yapt─▒─č─▒ çekilme aç─▒klamas─▒ bunun ilk örne─čiydi..


 


Silahlar─▒n ancak Öcalan dahil herkesin özgür kalaca─č─▒ bir sürecin sonunda b─▒rak─▒laca─č─▒n─▒ aç─▒klamas─▒ “çekiliyoruz” derken pimi çekilmi┼č bombay─▒ içeriye atmaktan ba┼čka bir ┼čey de─čil..


 


Bu aç─▒klamayla birlikte sürece kar┼č─▒ olanlar, hükümete kar┼č─▒ sava┼č baltalar─▒n─▒ ç─▒kar─▒p sald─▒r─▒ya geçtiler.


 


Bunu kimse akl─▒ndan ç─▒karmas─▒n ki; terör örgütü çekilirken bile geride may─▒nlar b─▒rakacakt─▒r..


 


Örgüt s─▒n─▒r d─▒┼č─▒na ç─▒karken içeride tansiyonu yükseltecek söylemlerden asla geri durmayacakt─▒r.


 


Kendi çekildi─či ve bo┼č b─▒rakt─▒─č─▒ huzursuzluk alan─▒n─▒, içerideki sinir uçlar─▒na basarak hep zinde tutmaya çal─▒┼čacakt─▒r.


 


Terör örgütü 30 y─▒ld─▒r Türkiye Cumhuriyetini bölmek için silahl─▒ bir faaliyet göstermiyor mu ?


 


Evet gösteriyor..


 


Bu ülkeyi bölmek için terörü kullanarak çoluk-çocuk, kad─▒n-erkek, Türk-Kürt demeden onbinlerce masum insan─▒ katletmedi mi ?


 


Evet etti..


 


Böyle bir örgüt ┼čimdi Türkiye Cumhuriyeti’nin iyili─či için çal─▒┼č─▒yor olabilir mi ?


 


Hay─▒r olamaz..


 


Peki o halde niçin ülkeyi terkediyor ?


Asl─▒nda bu sorunun cevab─▒ basit.. Buna mecbur kald─▒ da ondan..


Art─▒k silahl─▒ bir mücadeleyle bir ┼čey elde edemeyeceklerini gördüler..


 


Terörle mücadeledeki kararl─▒l─▒k ve ciddiyet onlar─▒ bu çaresiz noktaya getirdi..


 


Hükümet sürece kar┼č─▒ gerçekle┼čtirilen sabotajlara direndi.. Ba┼čbakan geri ad─▒m atmad─▒, tereddüt etmedi, ç─▒kt─▒─č─▒ yolda arkaya bakmadan yürüdü..


 


Örgüt ┼čimdi çekiliyor.. Ama istemeyerek.. Mecbur kald─▒─č─▒ için.. Bunu da f─▒rsata çevirip kendine uluslar aras─▒ bir konum elde etmeye çal─▒┼čarak..


 


┼×unu unutmayal─▒m ki; örgüt bu topraklarda huzuru hiçbir zaman istemeyecek.. Bunu silahla yapamazsa sözle yapacak..


 


┼×imdi terörün çözümünde çok dikkatli olmam─▒z gereken bir a┼čamaya geçildi..


 


┼×unu da unutmayal─▒m ki; terör örgütü yöneticileri ne Ba┼čbakan─▒, ne de Ak Parti’yi günahlar─▒ kadar sevmezler..


 


Art─▒k silah yerine siyaset devrede olacaksa örgüt bu saatten sonra Ak Parti’ye siyaset yoluyla darbe vurmak isteyecektir..


 


─░lk hamleyi sürece kar┼č─▒ olan kesimin üzerine bomba atarak yapt─▒.. Karay─▒lan “Öcalan özgür kalmadan silah b─▒rakmay─▒z” dedi.. 


 


─░┼čin asl─▒na bakarsan─▒z Öcalan’─▒n özgür kalmas─▒ Kandil’dekilerin umurunda falan da de─čil.. 


 


─░kinci hamleyi de “cemaat” üzerinden yapmaya çal─▒┼č─▒yor.. Karay─▒lan Kandil’e giden baz─▒ gazetecilere verdi─či röportajda, Oslo görü┼čmelerini cemaatin s─▒zd─▒rd─▒─č─▒n─▒ ve M─░T üzerinden Ba┼čbakan’a operasyon yapt─▒─č─▒n─▒ söylemi┼č.. 


 


Röportaj yapanlar─▒n ifadelerine bak─▒l─▒rsa bunu da “cemaatle ili┼čkileri düzeltmeye çal─▒┼č─▒yoruz ama ne yapal─▒m hadi yaz─▒n” diyerek anlatm─▒┼č.. 


 


Kar┼č─▒n─▒zdakinin kim oldu─čunu bilmeseniz ne kadar samimi, iyi niyetli bir adam dersiniz..


 


Hem kara y─▒lan, hem kara yalan..


 


Sinsice bir oyun.. 


 


Halbuki Oslo kay─▒tlar─▒ ilk kez örgütün yay─▒n organlar─▒ndan Dicle Haber Ajans─▒ taraf─▒ndan yay─▒nlanm─▒┼čt─▒. Ayr─▒ca ─░mral─▒ görü┼čmelerini Milliyet Gazetesine s─▒zd─▒rma i┼činin de BDP’li baz─▒ yöneticilerle birlikte ayn─▒ ajans─▒n muhabiri taraf─▒ndan yap─▒ld─▒─č─▒n─▒ bizzat BDP yönetimi itiraf etti.


 


Ba┼čbakan Erdo─čan da 26 Eylül 2012 tarihinde NTV’de kat─▒ld─▒─č─▒ canl─▒ yay─▒nda Oslo s─▒zd─▒rmas─▒yla ilgili “bizim yapt─▒─č─▒m─▒z ara┼čt─▒rmalardan PKK taraf─▒ndan s─▒zd─▒r─▒ld─▒─č─▒ sonucu ç─▒k─▒yor” dedi. 


 


┼×imdi Karay─▒lan bir taraftan Ba┼čbakan’─▒n yan─▒ndaym─▒┼č gibi görünüp hizmet hareketini hedef gösteriyor.. Di─čer taraftan hizmet hareketiyle aray─▒ düzeltmeye çal─▒┼č─▒yoruz diyerek ak─▒llara kanca at─▒yor..


 


Hassas noktalara i─čne bat─▒r─▒yor.. 


 


Kendileri çekilirken geride kalanlara, birbirlerine güvenemeyecekleri ve birbirleriyle mücadele edecekleri bir ortam b─▒rakmay─▒ planl─▒yor..


 


Herkesin birbirine ┼čüpheyle bakmas─▒n─▒ sa─člamaya çal─▒┼č─▒yor..


 


Unutmayal─▒m; örgüt çekilirken pimi çekilmi┼č bombalar Kandil’den sürekli aram─▒za at─▒lacak..


 


“Silah sussun söz konu┼čsun” denilen bu a┼čamada örgüt kanad─▒ndan yap─▒lan her aç─▒klamay─▒, niçin söylenmi┼č olabilece─čini k─▒l─▒ k─▒rk yararcas─▒na dü┼čünerek de─čerlendirmek gerek..


Üstelik Karay─▒lan’─▒n söylemleri ulusalc─▒l─▒k üzerinden ayn─▒ amaca ula┼čmaya çal─▒┼čanlar─▒nkine ne kadar da benziyor de─čil mi ?


 


Emin olabilirsiniz ki; ┼čimdi ┼čeytan bizimle daha çok u─čra┼čacak..


 


O halde ┼ču ayete kulak vermek gerekmez mi ? 


 


“Ey iman edenler.. Hepiniz bar─▒┼č ve selamete girin de, ┼čeytan─▒n ad─▒mlar─▒na uymay─▒n.. Çünkü o sizin aran─▒z─▒ açan apaç─▒k bir dü┼čmand─▒r..”
Bu yazi toplam 3584 defa okundu
Yazar─▒n Di─čer Yaz─▒lar─▒
YAZARLAR
 
Anasayfa |

Reklam Verin |

Sitene Haber Ekle |

Bize Ulaşın

  © 2010 YzC Haber Portal─▒                             Yazılım ve Tasarım: Serdar YAZICI
Sitemiz, hukuka, yasalara, telif haklar─▒na ve ki┼čilik haklar─▒na sayg─▒l─▒ olmay─▒ ama├ž edinmi┼čtir. Sitemiz, 5651 say─▒l─▒ yasada tan─▒mlanan .yer sa─člay─▒c─▒. olarak hizmet vermektedir. ─░lgili yasaya g├Âre, site y├Ânetiminin hukuka ayk─▒r─▒ i├žerikleri kontrol etme y├╝k├╝ml├╝l├╝─č├╝ yoktur. Bu sebeple, sitemiz .uyar ve kald─▒r. prensibini benimsemi┼čtir. Telif hakk─▒na konu olan eserlerin yasal olmayan bir bi├žimde payla┼č─▒ld─▒─č─▒n─▒ ve yasal haklar─▒n─▒n ├ži─čnendi─čini d├╝┼č├╝nen hak sahipleri veya meslek birlikleri, ─░leti┼čim b├Âl├╝m├╝nden bize ula┼čabilirler | Rize G├╝ndo─čdu Haber | Rize | Rize Haberleri haberler