´╗┐
Karakter boyutu :13 Punto15 Punto17 Punto19 Punto

G├Âr├╝nen k├Ây├╝n hik├óyesi

CEMALETT─░N SAK
TBMM ba┼čkanl─▒k se├žimleri sonu├žland─▒.
02.07.2015 / 00:00

AK Parti aday─▒ ─░smet Y─▒lmaz 258, CHP aday─▒ Baykal 182, MHP oy kullanmad─▒. HDP’liler önemli oranda oylar─▒n─▒ iptal ettiler. Sal─▒ günü meclis toplanacak ve hükümeti kurmak içinde Be┼čtepe’den görevlendirme yap─▒lacak. CHP ve MHP ┼čimdi yeni bir s─▒navla kar┼č─▒ kar┼č─▒yad─▒r.


Ufukta seçim var. E─čer CHP ile koalisyon olacaksa bu evlilik çok uzun sürmez gibi.. AK Parti ile CHP aras─▒nda kan uyu┼čmazl─▒─č─▒ var.. ─░ç ve d─▒┼č ┼čartlar bu beraberli─čin her anlamda çok zor oldu─čunu gösteriyor. Dün de, bugün de, yar─▒n da bu aç─▒dan umut vadetmiyor. Maddi ve manevi unsurlar aç─▒s─▒ndan da durum ayn─▒. Seçim sonuçlar─▒n─▒n ortaya ç─▒kartt─▒─č─▒ zoraki bir durumla kar┼č─▒ kar┼č─▒yay─▒z.


K─▒l─▒çdaro─člu iktidara mahkûm. Aksi halde o koltukta daha fazla oturamaz. CHP kongreye gider ve K─▒l─▒çdaro─člu koltu─ču b─▒rak─▒r. Aral─▒k ay─▒nda kongreye gidilmesi konu┼čuluyordu, ┼čimdi hemen bir kongreden söz ediliyor. Evdeki hesaba göre, K─▒l─▒çdaro─člu koalisyon orta─č─▒ olacak olursa koltu─čunu koruyacak.. Ama K─▒l─▒çdaro─člu’nun kar┼č─▒tlar─▒ o zaman  partiden ayr─▒lacaklar.


AK Parti’de bir tak─▒m ayk─▒r─▒ isimler olsa da bir k─▒r─▒lma, kopma beklenmiyor. Meclis ba┼čkanl─▒─č─▒ seçiminden sonra Baykal’─▒n ne yapaca─č─▒n─▒ da görmek gerek.


Tek sorun iktidar de─čil, bir de ana muhalefet sorunu var..


Meclis ba┼čkanl─▒─č─▒ seçiminden hemen sonra, Cumhurba┼čkan─▒ hükümeti kurma görevini beklendi─či gibi Davuto─člu’na verdi. Görünen o ki, ┼ču anda tek bir koalisyon ihtimali var, o da AK Parti-CHP koalisyonu.. MHP, AK Parti’yi CHP’ye iteliyor. Asl─▒nda hem AK Parti, hem de MHP taban─▒ kendi aralar─▒nda koalisyon kurmas─▒n─▒ istiyor. Sonuçta Türkiye’nin hükümetsiz kalmamas─▒ gerek. Bugünkü ┼čartlarda ya seçime gidilecek ya da koalisyon kurulacak..


Tabi, bir de parlamentoda grubu olan partilerden ayr─▒larak ayr─▒ bir grup olu┼čturulabilirse yeni bir alternatif daha do─čabilir.. Bugün böyle bir alternatif gözükmese bile, yeni hükümetin kurulmas─▒ndan sonra CHP de bölünebilir, MHP’de.. CHP kongresinde ta┼člar yerinden oynayabilir ve kongre sonras─▒nda partiden kopmalar olabilir. Yani yar─▒nki CHP, bugünkü CHP olmayacakt─▒r. San─▒r─▒m bakanl─▒k say─▒s─▒ konu┼čulurken Davuto─člu’nun akl─▒nda bu konu da olacakt─▒r.


Ben, her halükârda bir koalisyon kurulsa bile bunun çok uzun ömürlü olmayaca─č─▒n─▒ dü┼čünüyorum.. K─▒l─▒çdaro─člu her konuda uzla┼čmadan yana olsa bile, bu defa da bunu kendi grubuna kabul ettirmekte zorlanacakt─▒r. Kendi taban─▒nda zorlanacakt─▒r. Bahçeli için de bu süreç zor bir süreç olacakt─▒r. E─čer CHP ve MHP bölünür ve HDP bütünlü─čünü koruyacak olursa ana muhalefet partisi de olabilir.. Tabi, HDP’nin bu yükü bir bütün halinde uzun süre s─▒rt─▒nda ta┼č─▒mas─▒ çok zor.


Bu parlamento aritmeti─činden herkesi memnun edecek bir sonuç ç─▒kmaz. Sorunlu bir durum sözkonusu.. Bu sonuçtan millet de memnun de─čil, partiler de.. Bu seçim yenilenir..


Meclis ba┼čkan─▒ seçildi ama, henüz süreç ba┼člamad─▒ ve henüz bir uzla┼č─▒ zemini de yok. ┼×imdi görevlendirme bekleniyor. Bu arada; Ramazan Bayram─▒ var, ard─▒ndan YA┼×, 30 A─čustos’ta orduda görev devir teslimi sözkonusu.. Bundan sonra ne olaca─č─▒ biraz da Erdo─čan ve Davuto─člu’nun verece─či karara ba─čl─▒.


Asl─▒nda kimse tek ba┼č─▒na sürece hakim de─čil. Herkesin üzerinde mutab─▒k kald─▒─č─▒ sorunsuz bir çözüm yolu da yok. Her ┼čey kendi tabii mecras─▒nda ak─▒p gidiyor. Bugün yeni bir durumla kar┼č─▒ kar┼č─▒yay─▒z. Bundan sonra ne olaca─č─▒n─▒ hep birlikte görece─čiz.

Etiketler:
Bu yazi toplam 3003 defa okundu
Yazar─▒n Di─čer Yaz─▒lar─▒
YAZARLAR
 
Anasayfa |

Reklam Verin |

Sitene Haber Ekle |

Bize Ulaşın

  © 2010 YzC Haber Portal─▒                             Yazılım ve Tasarım: Serdar YAZICI
Sitemiz, hukuka, yasalara, telif haklar─▒na ve ki┼čilik haklar─▒na sayg─▒l─▒ olmay─▒ ama├ž edinmi┼čtir. Sitemiz, 5651 say─▒l─▒ yasada tan─▒mlanan .yer sa─člay─▒c─▒. olarak hizmet vermektedir. ─░lgili yasaya g├Âre, site y├Ânetiminin hukuka ayk─▒r─▒ i├žerikleri kontrol etme y├╝k├╝ml├╝l├╝─č├╝ yoktur. Bu sebeple, sitemiz .uyar ve kald─▒r. prensibini benimsemi┼čtir. Telif hakk─▒na konu olan eserlerin yasal olmayan bir bi├žimde payla┼č─▒ld─▒─č─▒n─▒ ve yasal haklar─▒n─▒n ├ži─čnendi─čini d├╝┼č├╝nen hak sahipleri veya meslek birlikleri, ─░leti┼čim b├Âl├╝m├╝nden bize ula┼čabilirler | Rize G├╝ndo─čdu Haber | Rize | Rize Haberleri haberler