´╗┐
Karakter boyutu :13 Punto15 Punto17 Punto19 Punto

─░HANET ve HA─░NL─░K

CEMALETT─░N SAK
Anlamak veya anlamamak i┼čte b├╝t├╝n mesele bu.
01.08.2017 / 00:00


Güngeçtikçe insanlar aras─▒naki sevgi ve sayg─▒ ortadan kalkmakta.Kim kime çal─▒┼č─▒yor Vatansever mi hain mi anlamak zorla┼č─▒yor.─░hanet ve hainlik diz boyu. Arad─▒kça ihanet edenlerle göz göze geliyoruz. Kimileri bana göre hain, kimileri okurlara göre…. Ama tarihin derinliklerine inildi─činde görüyoruz ki “Hain” say─▒s─▒ az de─čil.

Osmanl─▒ Devleti´ne ihanet eden hainler var, Sultan´a padi┼čah´a ihanet eden hainler var…Sadrazamlara ihanet eden hainler var…Cepheden kaçanlar, gere─či kadar emek vermeyenler, emirleri yerine getiremeyenler var, ┼čeyhülislam─▒n isteklerine “Evet” demeyenler var, hepsi de “Hain” damgas─▒n─▒ yemi┼čler…Böyle olunca da gerçek hainleri bulmak çok zor oluyor. Bo─čulanlar─▒n, kafas─▒ kesilenlerin, a─čaçlarda salland─▒r─▒lanlar─▒n pek ço─ču ihanet ettiklerinden de─čil dedikoduya kurban olmalar─▒ndand─▒r. Her neyse hal böyle olunca “Hain” say─▒s─▒ da artt─▒kça art─▒yor.

Kaz─▒m Karabekir´e kulak verelim; 1910′da Arnavutluk´taki ihtilâlin bast─▒r─▒lmas─▒nda ben de görevliydim. Kar┼č─▒la┼čt─▒─č─▒m Alman gazetecilerin, “Türkiye´de mason olmayana hayat hakk─▒ verilmiyormu┼č, bütün zabitler [subaylar] mason olmu┼č” diye endi┼čeli sualler sorduklar─▒na ┼čahit oldum.

Kaz─▒m Karabekir Pa┼ča 1910´da bu sözü söylerken bir ┼čeylerin bilincinde ve fark─▒nda oldu─ču muhakkakt─▒r. Osmanl─▒ Devlet´i Tanzimat´─▒n ilan─▒ ve devam─▒ndaki dönemde bir de─či┼čim sürecine girmi┼čtir, Abdülhamit Han döneminde pozitif yönde de─či┼čimler ve ilerlemeler zirveye ç─▒kmas─▒na ra─čmen, ─░ttihat ve Terakki Cemiyeti; askeriyenin Ulema´n─▒n ve toplumun içine sözde “özgürlük” ad─▒ ile bir isyan fikrini yerle┼čtirmi┼čtir.Ortada gözle görünür toplumsal ve ekonomik olarak hiçbir sorun yok iken, bir ayaklanma ç─▒karman─▒n, II. Me┼črutiyeti ilan etmenin amac─▒ neydi?Yoksa iyi giden i┼čleri tekrar kötü hale getirip ─░ngiltere´nin ç─▒karlar─▒n─▒ korumak m─▒yd─▒?

Bünyesi, tamamen merkeziyet üzerine ibtina edilmi┼č bir devleti, bu tarz─▒n cihan içinde hayatiyeti sona erdi─či günlerde muhafaza edebilmek haricen görüldü─čü kadar basit de─čildir. (Abdülhamid Han) Han´─▒m─▒n dedi─či gibi içte ve d─▒┼čta Osmanl─▒ Devleti´ni y─▒kmak için bir plan bir propaganda hareketi h─▒z kesmeden devam ediyordu. ─░ttihat ve terakki Cemiyeti hainli─či gün yüzüne ç─▒karken zaman─▒nda d─▒┼č devletlere teslim olan mason localar─▒ ile birlikte hareket eden bu cemiyet her zaman vatan hainlerini içeride bar─▒nd─▒rm─▒┼čt─▒r.

Sonradan ─░ttihat ve Terakki ad─▒n─▒ alacak olan bu cemiyet, 1889 y─▒l─▒nda “ ─░ttihad-i Osmani” ad─▒yla gizli bir ┼čekilde ─░stanbul´da kurulmu┼čtur. Milliyetçilik ak─▒m─▒n─▒n etkilerinden dolay─▒ Türkçülük çizgisinde hareket etmi┼člerdir. Bu cemiyetin amac─▒ ülkede yeniden me┼črutiyet yönetimini kurmak, Kanuni Esasi´yi yürürlü─če koydurmak, tatil edilmi┼č durumda olan Osmanl─▒ Meclisi Mebusan´─▒ açt─▒rmakt─▒.Bu giri┼čimleri belki do─čru ama yanl─▒┼č zamanda yapt─▒klar─▒ çok aç─▒k bir ┼čekilde ortad─▒r. Bunlara nazaran bir de II. Abdülhamid Han´a ve yönetimine kar┼č─▒ mücadeleyi temel amaç olarak belirlemi┼člerdi.

“─░ttihatç─▒lar─▒n halini görünce Abdülhamid aleyhine çal─▒┼čt─▒─č─▒ma utanm─▒┼č, ne büyük günah i┼člemi┼čim demi┼čtim. Bunu görünce Abdülhamid´e de ─░ttihatç─▒lara da rahmet okuyor, aleyhlerine çal─▒┼čmakla etti─čim günahlar─▒n aff─▒n─▒ Allah´dan diliyorum.” ( ─░ttihat Terraki Cemiyeti Üyesi Dr.R─▒za Nur)

Bunun yanl─▒┼č bir politika oldu─ču a┼čikârd─▒r. Hasta adam denilen Paris Konferans─▒n ´da pay edilmeye ba┼članan Osmanl─▒, onun döneminde yeniden ┼čaha kalkm─▒┼čt─▒r.Her bireyin kafas─▒na ┼ču soru gelmelidir diye dü┼čünüyorum “Madem i┼čler bu kadar yolunda idi o zaman neden bir isyan fikri ate┼člendi? “Yukar─▒da da bahsetti─čim gibi iyimser bir ┼čekilde böyle olaca─č─▒n─▒ bilemezlerdi demeyece─čim veya dönemin siyasi ┼čartlar─▒n─▒ iyi tahlil edememi┼čler gibi kli┼če bir cümle kullanmayaca─č─▒m. Sanayi devrimi sonras─▒ emperyalist devletler taraf─▒ndan i┼čtah kabartan Osmanl─▒ topraklar─▒ Abdülhamid Han sayesinde hala ayakta duruyordu. Bunun önüne geçilmesi ve Abdülhamit Han´─▒n tahttan indirilmesi ┼čartt─▒. ─░┼čte burada d─▒┼č devletlerle ortak bir hedefte birle┼čen ─░ttihat ve Terakki zihniyeti görüyoruz. ─░ngiltere, Fransa gibi devletlerle ayn─▒ görü┼če sahip olan bir cemiyet nas─▒l olur da kötü giden i┼čleri düzeltece─čiz diyebilir?.

Eyvah ! Be┼č on Kâfirin ─░man─▒na kand─▒k;

Bir uykuya dald─▒k ki: cehennemde uyand─▒k.

Sen bir anne gibi tuttun ufuklar─▒

Abdülhamid Han Osmanl─▒ Devletinin ba┼č─▒na geldi─činde devletin içinde bulundu─ču durumu ve dönemin ┼čartlar─▒n─▒n çok iyi bilincindeydi.Milliyetçilik ak─▒m─▒na kar┼č─▒ koymak zorundayd─▒ atalar─▒n─▒n yapt─▒─č─▒n─▒ yapacak yine tüm toplumu Osmanl─▒ tebaas─▒ ad─▒ alt─▒nda toplayacakt─▒, zira Osmanl─▒ devleti çok uluslu bir yap─▒dan olu┼čuyordu her hangi bir etnik gruba verece─či imtiyaz ba┼čka bir imtiyaz─▒ do─čururdu. Bu sebep ile bir Osmanl─▒c─▒l─▒k ak─▒m─▒ ba┼člatm─▒┼č ve ba┼čar─▒l─▒da olmu┼čtu. Balkanlarda ki Müslüman halka kendi dilinde Cuma hutbesi verilmesi teklifini sert bir ┼čekilde reddetmesi onun Din´i ve bütünle┼čtirici gücünün ´de bir göstergesidir”. Ayn─▒ zamanda Halifelik unvan─▒n─▒ da en iyi ┼čekilde kullanm─▒┼č, cihanda bulunan tüm Müslümanlara yard─▒m elini uzatm─▒┼čt─▒r. Her zaman Din-i ─░slam´─▒ korumaya ve yüceltmeyi amaç edinmi┼čtir “ Bizi yükselten Dinimize kar┼č─▒ duydu─čumuz büyük a┼čkt─▒r” sözünü hat─▒rlatmak isterim.

Ha kendi evlatlar─▒m, ha millet fark─▒ yoktur.

Devrald─▒─č─▒ Osmanl─▒ topraklar─▒n─▒ muhafaza etmeyi bilmi┼č, ekonomik aç─▒dan zor durumdayken bile yabanc─▒ devletlerin baz─▒ topraklar─▒ sat─▒n alma tekliflerini reddetmi┼čti ve tarihimize alt─▒n harflerle kaz─▒nan ┼ču sözleri söylemi┼čtir;

“Ben bir kar─▒┼č dahi olsa vatan topra─č─▒n─▒ satmam. Zira bu topraklar bana de─čil milletime aittir. Milletimde de bu topraklar─▒ ancak ald─▒─č─▒ fiyata verir. Çünkü bu topraklar kanla al─▒nm─▒┼čt─▒r kanla verilir.!”

Y─▒k─▒ld─▒ y─▒k─▒lacak denilen devlet ┼čaha kalkm─▒┼čt─▒ bir anda. Ekonomi düzelmeye ba┼člam─▒┼č d─▒┼č borçlar ödeniyordu. Hemen hemen her alanda yat─▒r─▒m yap─▒l─▒yor fabrikalar aç─▒l─▒yor ordu ve donanma güç kazan─▒yordu. Bu gidi┼čata bir dur demek laz─▒md─▒; daha tahta geçti─či ilk y─▒llarda bir darbe te┼čebbüsüyle kar┼č─▒ kar┼č─▒ya kalm─▒┼čt─▒ zaten. Taht─▒na, idaresine yap─▒lan te┼čebbüsler ba┼čar─▒s─▒zl─▒kla sonuçlan─▒nca nefretleri artm─▒┼č daha da ileri giderek can─▒na te┼čebbüs etmeye çal─▒┼čm─▒┼člard─▒ Gök hakan─▒n. Lakin çabalar─▒ bir sonuç vermiyordu. ─░çerden büyük ve kapsaml─▒ bir ayaklanma ç─▒kartmak ┼čartt─▒ ve bunun için kullan─▒lacak bir örgüt te…

Tarihler ismini and─▒─č─▒ zaman,

Sana hak verecek, ey koca Sultan;

Bizdik utanmadan iftira atan,

Asr─▒n en siyasi Padi┼čah─▒na.

Maalesef koca devletin hainleri sadece bunlarla kalmam─▒┼čt─▒.Kal─▒n Sa─čl─▒cakla.

Etiketler: hainlik
Bu yazi toplam 1598 defa okundu
Yazar─▒n Di─čer Yaz─▒lar─▒
YAZARLAR
 
Anasayfa |

Reklam Verin |

Sitene Haber Ekle |

Bize Ulaşın

  © 2010 YzC Haber Portal─▒                             Yazılım ve Tasarım: Serdar YAZICI
Sitemiz, hukuka, yasalara, telif haklar─▒na ve ki┼čilik haklar─▒na sayg─▒l─▒ olmay─▒ ama├ž edinmi┼čtir. Sitemiz, 5651 say─▒l─▒ yasada tan─▒mlanan .yer sa─člay─▒c─▒. olarak hizmet vermektedir. ─░lgili yasaya g├Âre, site y├Ânetiminin hukuka ayk─▒r─▒ i├žerikleri kontrol etme y├╝k├╝ml├╝l├╝─č├╝ yoktur. Bu sebeple, sitemiz .uyar ve kald─▒r. prensibini benimsemi┼čtir. Telif hakk─▒na konu olan eserlerin yasal olmayan bir bi├žimde payla┼č─▒ld─▒─č─▒n─▒ ve yasal haklar─▒n─▒n ├ži─čnendi─čini d├╝┼č├╝nen hak sahipleri veya meslek birlikleri, ─░leti┼čim b├Âl├╝m├╝nden bize ula┼čabilirler | Rize G├╝ndo─čdu Haber | Rize | Rize Haberleri haberler