´╗┐
Karakter boyutu :13 Punto15 Punto17 Punto19 Punto

Sarkozy Arap Bahar─▒'n─▒n ─░ntikam─▒n─▒ Almaya ├çal─▒┼č─▒yor

CEMALETT─░N SAK
Fransa Senatosu, 1915 olaylar─▒yla ilgili Ermeni iddialar─▒n─▒n reddedilmesini su├ž sayan yasa teklifini kabul etti. Bu karar, Fransa'n─▒n T├╝rkiye'den intikam alma projesinin ilk aya─č─▒d─▒r.
24.01.2012 / 00:00


Fransa Cumhurba┼čkan─▒ Nicolas Sarkozy,  Türkiye'den intikam alma pe┼činde.Fransa Senatosu'nun dün ald─▒─č─▒ karar, Fransa'n─▒n bundan sonra yapacaklar─▒n─▒n da öncü bir i┼čaretidir.Bu karar sadece Sarkozy'nin seçim yat─▒r─▒m─▒ ya da Ermenilere ┼čirin gözükme tavr─▒n─▒n bir neticesi de─čildir.Arap Bahar─▒'n─▒n Libya aya─č─▒ bile, Fransa'n─▒n ne yapmak isted─činin aç─▒kca bir göstergesidir.Nitekim Ba┼čbakan Recep Tayyip Erdo─čan, Arap Bahar─▒'n─▒n daha ilk günlerinden itibaren Türkiye'nin tavr─▒n─▒ ortaya koymu┼č ve Ortado─ču'da, Kuzey Afrika ülkelerinde büyük bir sempati kazanm─▒┼čt─▒.Bu geli┼čmeden rahats─▒z olan baz─▒ Avrupa ülkeleri harekete geçti ve Fransa Cumhurba┼čkan─▒ Sarkzoy ile ─░ngiltere Ba┼čbakan─▒ David Cameron, alelacele Libya turuna ç─▒kt─▒.Ancak, bu iki liderin ziyareti Ba┼čbakan Erdo─čan'─▒n giri┼čimlerinin gölgesinde kald─▒. Üstelik, Libya ve bölgedeki petrolü ele geçirme operasyonlar─▒ da ba┼čar─▒s─▒z oldu.Sarkozy i┼čte bu noktada, Ankara'ya kar┼č─▒ tavr─▒n─▒ bir kez daha sertle┼čtirdi.Fransa, Türkiye'nin yükselen gücünün fark─▒nda olan ilk Avrupa ülkesiydi.Sarkozy, Türkiye'nin hem AB üyeli─činin önünü kesmek, hem de bölgedeki etkinli─čini k─▒rmak için sözde soyk─▒r─▒m─▒ ilk koz olarak öne sürdü. Senato, tarihi yalan─▒ tescil etti. Tabii bu karar sadece Frans─▒zlar için geçerli.Bundan sonraki süreçte Fransa seçimleri var. Sarkozy, Sözde Ermeni Soyk─▒r─▒m─▒'n─▒n ard─▒ndan Türkiye'nin neden AB'ye al─▒nmamas─▒ gerekti─čini seçim malzemesi yapacak.Bu sayede hem di─čer AB ülkelerine, hem de ABD'ye mesaj verecek. Sarkozy iyi biliyor ki, Türkiye ABD ile müttefikli─čini ilerletti─či sürece; Kafkaslar, Ortado─ču ve Kuzey Afrika ülkelerinde istedi─čini alamayacak.Bu dönemde ku┼čkusuz ki, Fransa'n─▒n en büyük destekçisi Almanya olacak. Ç─▒karlar ister istemez, Almanya ile Fransa'n─▒n ortak hareket etmesini gerektiriyor.Dolay─▒s─▒yla, Fransa Senatosu'nun tarihi yalan─▒ tescil etme giri┼čimi; yeni güç sava┼č─▒n─▒n sadece küçük bir cephesiydi. Türkiye'nin ak─▒l ve mant─▒k yolunu izleyerek ataca─č─▒ ad─▒mlar; Fransa'n─▒n kendi kazd─▒─č─▒ kuyuya dü┼čmesi anlam─▒na da gelecek.Ama ┼čunu da unutmamak gerekiyor ki, yeni güç sava┼č─▒nda zaman zaman küçük ┼čoklar da ya┼čanacak.Sonuç olarak Fransa'n─▒n ald─▒─č─▒ bu karar; Yunanistan'─▒n Türk tanklar─▒ geçmesin diye s─▒n─▒r boyunca hendek kazmas─▒na benziyor.

Etiketler: sarkozy
Bu yazi toplam 5163 defa okundu
Yazar─▒n Di─čer Yaz─▒lar─▒
YAZARLAR
 
Anasayfa |

Reklam Verin |

Sitene Haber Ekle |

Bize Ulaşın

  © 2010 YzC Haber Portal─▒                             Yazılım ve Tasarım: Serdar YAZICI
Sitemiz, hukuka, yasalara, telif haklar─▒na ve ki┼čilik haklar─▒na sayg─▒l─▒ olmay─▒ ama├ž edinmi┼čtir. Sitemiz, 5651 say─▒l─▒ yasada tan─▒mlanan .yer sa─člay─▒c─▒. olarak hizmet vermektedir. ─░lgili yasaya g├Âre, site y├Ânetiminin hukuka ayk─▒r─▒ i├žerikleri kontrol etme y├╝k├╝ml├╝l├╝─č├╝ yoktur. Bu sebeple, sitemiz .uyar ve kald─▒r. prensibini benimsemi┼čtir. Telif hakk─▒na konu olan eserlerin yasal olmayan bir bi├žimde payla┼č─▒ld─▒─č─▒n─▒ ve yasal haklar─▒n─▒n ├ži─čnendi─čini d├╝┼č├╝nen hak sahipleri veya meslek birlikleri, ─░leti┼čim b├Âl├╝m├╝nden bize ula┼čabilirler | Rize G├╝ndo─čdu Haber | Rize | Rize Haberleri haberler