´╗┐
Karakter boyutu :13 Punto15 Punto17 Punto19 Punto

T├╝rkiye'nin darbeler tarihi

CEMALETT─░N SAK
Millet iradesine kast etme 1960 darbesiyle ba┼člad─▒.
13.03.2012 / 00:00


Milletimizin gözbebe─či Türk Silahl─▒ Kuvvetleri'ne s─▒zan cuntac─▒lar önce kendi silah arkada┼člar─▒n─▒ etkisiz hale getirip darbe vurdular. Sonra seçilmi┼č hükümeti hedef ald─▒lar. Dönemin Ba┼čbakan─▒ Adnan Menderes'i, Bakanlar, Fatin Rü┼čtü Zorlu ve Hasan Polatkan'─▒ idam ettiler...Cuntac─▒lar kendileri gibi dü┼čünmeyen silah arkada┼člar─▒n─▒ tasfiye ettiler. 275 general ve amirali, 7.000 albay, yarbay ve binba┼č─▒y─▒ ordudan uzakla┼čt─▒rd─▒lar...Demokrasinin sanc─▒l─▒ günleri bitmemi┼čti... 70'lerin ba┼č─▒nda ülke kayn─▒yordu. Ve 12 Mart'taki muht─▒ra, halk iradesinin yeniden hiçe say─▒lmas─▒n─▒n bir ba┼čka boyutu oldu.Ülkede tansiyon bitmek bir yana giderek art─▒yordu. Arka arkaya faili meçhul cinayetler i┼člendi. Yak─▒ndan tan─▒nan isimlere suikastler düzenleniyordu. Abdi ─░pekçi, Eski Ba┼čbakan Nihat Erim onlardan ikisiydi...Karanl─▒k Odaklar, sürekli, ülkedeki istikarar─▒ hedef al─▒yorlard─▒. 1 May─▒s 1977'de Taksim'deki kutlamalarda binalar─▒n üzerinden kalabal─▒klara ate┼č açt─▒lar. 34 ki┼či hayat─▒n─▒ kaybetti. Yakla┼č─▒k 140 ki┼či yaraland─▒.Taksim'i, Kahramanmara┼č takip etti. Orada 150'den fazla ki┼či hayat─▒n─▒ kaybetti. 1980'de Çorum'da benzer bir olay ya┼čand─▒. Darbede rol alanlardan biri, y─▒llar sonra "Darbe ┼čartlar─▒n─▒n olgunla┼čmas─▒ için bir sene bekledik" diyecekti. Kaos darbenin gerekçesi olmu┼čtu. 12 Eylül 1980 sonras─▒ ülke cezaevine döndü. Yüzlerce ki┼či cezaevlerinde öldü. Darbeciler, 650 bin ki┼čiyi gözalt─▒na ald─▒lar.1980 darbesini, 28 ┼×ubat darbesi takip etti.O dönemde, Türk Silahl─▒ Kuvveteleri'ni yönetenler demokrasiye hedef ald─▒lar. ─░rtica tehdidi oldu─čunu öne sürdüler. Dünyan─▒n 21 nci yüzy─▒l─▒n e┼či─činde oldu─ču bir dönemde, ┼čehrin ortas─▒ndan yürütülen tanklar aç─▒kça darbe yap─▒ld─▒─č─▒n─▒n göstergesiydi.Türk Silahl─▒ Kuvvetleri'ni yönetenlerin demeçleri gazetelerde bütün

Türkiye'ye mesaj niteli─čini ta┼č─▒yan silaha dönü┼čüyordu. Dönemin Genelkurmay Ba┼čkan─▒ Emekli Orgeneral ─░smail Hakk─▒ Karaday─▒'ya ait oldu─ču öne sürülen ve y─▒llar sonra ortaya ç─▒kan bir ses kayd─▒nda, "Mesut Y─▒lmaz'a alt─▒n tepsi içinde iktidar─▒ sunduk" deniyordu.28 ┼×ubat Türkiye'nin büyük travma geçirdi─či dönem oldu. Bankalar hortumland─▒. Devlete maliyeti 50 milyar dolar oldu. O paralar kimin cebine gitti hep tart─▒┼čma konusu oldu.28 ┼×ubat'─▒, iki binli y─▒llar─▒n ba┼č─▒ndaki demokrasiye darbe giri┼čimleri takip etti. ─░ddia edilen ETÖ'nün haz─▒rlad─▒─č─▒ öne sürülen Yakamoz, Ay─▒┼č─▒─č─▒, Demir Yumruk darbe giri┼čimleri tek tek de┼čifre oldu. ─░ddiaya göre, e─čer darbeleri hayata geçirseler t─▒pk─▒ 1960 darbesinde oldu─ču gibi ülkeyi aç─▒k cezaevine çevireceklerdi.Ayn─▒ y─▒llar içinde bir ba┼čka darbe giri┼čiminin daha varl─▒─č─▒ sonradan gün yüzüne ç─▒kt─▒. Yani Balyoz Darbe Plan─▒... Balyoz'un konu┼čuldu─ču toplant─▒larda, bunu gerçekle┼čtirmeye çal─▒┼čanlar, 1980 Darbesinden esinlendiklerini itiraf ediyorlard─▒.Son müdahale giri┼čimi 27 Nisan E-Muht─▒ras─▒ oldu. Türkiye Cumhurba┼čkan─▒'n─▒ seçerken geldi. Emekli Orgeneral Ya┼čar Büyükan─▒t bunun muht─▒ra olmad─▒─č─▒n─▒ savundu. Ama Genelkurmay o bildiriyi sitesinden kald─▒rd─▒.            28 ┼×ubat süreci, 28 ┼×ubat 1997'de yap─▒lan Milli Güvenlik Kurulu toplant─▒s─▒ sonucu aç─▒klanan kararlarla ba┼člayan ve irticaya kar┼č─▒ oldu─ču iddia edilen, ordu ve bürokrasi merkezli  süreç. Türkiye siyasi tarihine geçen kararlar ve kimilerince bir dönüm noktas─▒ olan bu kararlar─▒n uygulanmas─▒ s─▒ras─▒nda Türkiye'de siyasi, idari, hukuki ve toplumsal alanlarda ya┼čanan de─či┼čimlere neden olan bir süreçtir. Ya┼čananlar, çe┼čitli kaynaklar taraf─▒ndan post-modern darbe olarak adland─▒r─▒lm─▒┼čt─▒r.           Refah Partisi 1995 Genel Seçimlerinde birinci parti olmu┼čtur. 1996 y─▒l─▒nda, seçimlerin ard─▒ndan kurulan DYP-ANAP koalisyon hükümeti, Refah Partisi'nin güven oylamas─▒ hakk─▒nda hukuksal inceleme yap─▒lmas─▒ için Anayasa Mahkemesi'ne yapt─▒─č─▒ ba┼čvuru hakl─▒ görülerek güven oylamas─▒ geçersiz say─▒ld─▒─č─▒ndan da─č─▒lm─▒┼čt─▒r. Bunun üzerine TBMM'de birinci parti durumunda olan Refah Partisi ile ikinci parti olan DYP aras─▒nda kurulan 54. Hükümet (Refahyol hükümeti), 8 Temmuz 1996'da TBMM'de yap─▒lan oylamada güvenoyu almay─▒ ba┼čarm─▒┼čt─▒r.       28 ┼×ubat ortam─▒           RP-DYP Koalisyonu kurulmas─▒n─▒n ard─▒ndan bu dönemde ya┼čanan baz─▒ olaylar─▒n, 28 ┼×ubat sürecini tetikledi─či ve h─▒zland─▒rd─▒─č─▒ iddia    edilmektedir. Bu olaylar;
 • 2 Ekim-7 Ekim 1996 tarihleri aras─▒nda Ba┼čbakan Necmettin Erbakan s─▒ras─▒yla M─▒s─▒r, Libya, Nijerya'y─▒ ziyaret etti. Libya'da, Kaddafi'nin bir çad─▒rda Erbakan ile yapt─▒─č─▒ görü┼čmede sarfetti─či sözler  muhalefet ve bas─▒n taraf─▒ndan a─č─▒r bir ┼čekilde ele┼čtirildi.
 • 3 Kas─▒m 1996'da Susurluk'ta meydana gelen bir trafik kazas─▒nda mafya, siyasetçi, polis ili┼čkileri aç─▒─ča ç─▒kt─▒. Ba┼čbakan Erbakan 'fasa fiso' dedi, Adalet Bakan─▒ ┼×evket Kazan ise, ayd─▒nl─▒k için bir dakika karanl─▒k toplumsal eylemi için "Mumsöndü oynuyorlar" dedi.
 • Kayseri'nin Refah Partili Belediye Ba┼čkan─▒ ┼×ükrü Karatepe, 10 Kas─▒m 1996 tarihli Refah Partisi ─░l Divan Toplant─▒s─▒ndaki konu┼čmas─▒nda, Türkiye'de henüz gerçek demokrasinin olmad─▒─č─▒n─▒, hâkim güçlerin herkesi kendi görü┼čleri do─črultusunda hareket etmeye zorlad─▒─č─▒n─▒ söyledi. Karatepe konu┼čmas─▒nda ┼čunlar─▒ söylemi┼čti:Süslü püslü göründü─čüme bak─▒p da laik oldu─čumu sak─▒n sanmay─▒n. Resmi görevim nedeniyle bugün bir törene kat─▒ld─▒m. Belki ba┼čbakan─▒n, bakanlar─▒n, milletvekillerinin baz─▒ mecburiyetleri vard─▒r. Ancak, sizin hiçbir mecburiyetiniz yok. Refah Partili olarak yeryüzünde tek ba┼č─▒ma da kalsam, bu zulüm düzeni de─či┼čmelidir. ─░nsanlar─▒ köle gibi gören, ça─čd─▒┼č─▒ bu düzen mutlaka de─či┼čmelidir. Ey Müslümanlar sak─▒n ha içinizden bu h─▒rs─▒, bu kini, nefreti ve bu inanc─▒ eksik etmeyin. Bu bizim boynumuzun borcudur.


 


             Karatepe bu konu┼čmas─▒ nedeniyle 1 y─▒l hapis ve 420.000 lira a─č─▒r para cezas─▒na mahkûm edildi.

 • Yüksek rütbeli subaylar 22 Ocak 1997 tarihinde Gölcük'te toplanarak irtican─▒n iktidarda oldu─čunu tart─▒┼čt─▒lar.
 • 30 Ocak 1997'de Sincan belediyesi Kudüs gecesi düzenledi. Belediye ba┼čkan─▒ Bekir Y─▒ld─▒z, ─░ran büyükelçisinin misafir oldu─ču gecede sahneye konulan cihad oyunu bas─▒nda tepki olu┼čturdu. Star muhabiri I┼č─▒n Gürel sald─▒r─▒ya maruz kald─▒. Bekir Y─▒ld─▒z tutukland─▒, mahkûm edildi. 
 • 4 ┼×ubat'ta Sincan'da askerler 20 tank ve 15 z─▒rhl─▒ araçla geçi┼č yapt─▒.


 • 11 ┼×ubat'ta ┼×eriata Kar┼č─▒ Kad─▒n Yürüyü┼čü Ankara'da yap─▒ld─▒.       28 ┼×ubat kararlar─▒28 ┼×ubat'ta yap─▒lan MGK toplant─▒s─▒ 9 saat sürdü. MGK laikli─čin Türkiye'de demokrasi ve hukukun teminat─▒ oldu─čunu sert bir ┼čekilde vurgulad─▒.28 ┼×ubat 1997'deki MGK kararlar─▒ hükümete bildirildi. Kararda, laiklik için yasalar─▒n uygulanmas─▒ istendi, tarikatlara ba─čl─▒ okullar denetlenmeli ve MEB'e devredilmeli, 8 y─▒ll─▒k kesintisiz e─čitime geçilmeli, Kuran kurslar─▒ denetlenmeli, Tevhidi Tedrisat uygulanmal─▒, tarikatlar kapat─▒lmal─▒, irtica nedeniyle ordudan at─▒lanlar─▒ savunan ve orduyu din dü┼čman─▒ym─▒┼č gibi gösteren medya kontrol alt─▒na al─▒nmal─▒, k─▒yafet kanununa riayet edilmeli, kurban derileri derneklere verilmemeli, Atatürk aleyhindeki eylemler cezaland─▒r─▒lmal─▒, deniliyordu.     28 ┼×ubat sonras─▒ geli┼čmeler
 • 4 Mart'ta Ba┼čbakan Erbakan, MGK kararlar─▒ yumu┼čat─▒lmazsa imzalamayaca─č─▒n─▒ söyledi ve imzalamadi
 • 13 Mart'ta Ba┼čbakan Necmettin Erbakan, MGK kararlar─▒n─▒ imzalamak zorunda kalm─▒┼č ve daha sonra bu kararlar─▒ imzalamad─▒─č─▒n─▒ sadece ön yaz─▒y─▒ imzalad─▒─č─▒n─▒ iddia etmi┼čtir.
 • 21 May─▒s'ta Yarg─▒tay Ba┼čsavc─▒s─▒ Vural Sava┼č, ‘‘Ülkeyi iç sava┼ča sürükledi─čini’’ söyleyerek, RP'nin kapat─▒lmas─▒ için dava açt─▒.
 • 3 Haziran'da Susurluk Davas─▒ 7 ay aradan sonra DGM'de ba┼člad─▒.
 • 7 Haziran'da Genelkurmay, irticai faaliyetleri destekledi─čini iddia etti─či firmalara ambargo koydu.

 • 18 Haziran'da Necmettin Erbakan ba┼čbakanl─▒ktan istifa etti. ─░stifas─▒n─▒n nedeninin ba┼čbakanl─▒─č─▒ Tansu Çiller'e devretmek oldu─čunu belirtti.

Eski Genelkurmay Ba┼čkanlar─▒ndan Orgeneral Hüseyin K─▒vr─▒ko─člu "28 ┼čubat bin y─▒l sürecek" demi┼č olsa da Türkiye'nin toplumsal ve siyasi ortam─▒ndaki büyük çapl─▒ de─či┼čimler daha güçlü ç─▒kt─▒; yakla┼č─▒k 5 y─▒l sonra kararlar─▒n hedefindeki siyasi olu┼čumun bünyesinden ç─▒kan Recep Tayyip Erdo─čan ve partisi hükümet oldu.

 
Etiketler: DARBELER
Bu yazi toplam 4168 defa okundu
Yazar─▒n Di─čer Yaz─▒lar─▒
YAZARLAR
 
Anasayfa |

Reklam Verin |

Sitene Haber Ekle |

Bize Ulaşın

  © 2010 YzC Haber Portal─▒                             Yazılım ve Tasarım: Serdar YAZICI
Sitemiz, hukuka, yasalara, telif haklar─▒na ve ki┼čilik haklar─▒na sayg─▒l─▒ olmay─▒ ama├ž edinmi┼čtir. Sitemiz, 5651 say─▒l─▒ yasada tan─▒mlanan .yer sa─člay─▒c─▒. olarak hizmet vermektedir. ─░lgili yasaya g├Âre, site y├Ânetiminin hukuka ayk─▒r─▒ i├žerikleri kontrol etme y├╝k├╝ml├╝l├╝─č├╝ yoktur. Bu sebeple, sitemiz .uyar ve kald─▒r. prensibini benimsemi┼čtir. Telif hakk─▒na konu olan eserlerin yasal olmayan bir bi├žimde payla┼č─▒ld─▒─č─▒n─▒ ve yasal haklar─▒n─▒n ├ži─čnendi─čini d├╝┼č├╝nen hak sahipleri veya meslek birlikleri, ─░leti┼čim b├Âl├╝m├╝nden bize ula┼čabilirler | Rize G├╝ndo─čdu Haber | Rize | Rize Haberleri haberler