´╗┐
Karakter boyutu :13 Punto15 Punto17 Punto19 Punto

Suriye, T├╝rkiye ile ─░ran '─▒n bir m├╝cadele alan─▒na m─▒ d├Ân├╝┼čt├╝?

CEMALETT─░N SAK
Bu m├╝cadelenin k├Âkenlerinde Osmanl─▒-Safevi rekabetini g├Ârebiliriz
10.04.2012 / 00:00


        Orta Do─ču'yu Türkiye'ye kapatmak isteyen ─░ran ve Suriye üzerinden Orta Do─ču'ya aç─▒lmak isteyen Türkiye... Tarihi bir nottur, 1. Dünya Sava┼č─▒ sonras─▒ ─░ngiltere ve Fransa'n─▒n ─░ran , Irak ve Suriye'de kurmu┼č oldu─ču etki, Türkiye'nin yakla┼č─▒k 90 y─▒l Arap Yar─▒madas─▒ ile olan ticari, toplumsal, siyasi ve diplomatik ili┼čkisinin kopmas─▒na yol açm─▒┼čt─▒. ┼×imdi ─░ran ayn─▒ senaryoyu hayata geçirmeye ve Türkiye'nin Orta Do─ču'ya aç─▒lan bütün kap─▒lar─▒n─▒ kapatmaya çal─▒┼č─▒yor. Suriye kap─▒s─▒n─▒n kapanmas─▒ Türkiye'nin Orta Do─ču'yu bir yüz y─▒l daha kaybetmesi anlam─▒na gelebilir.      ─░ran için nükleer müzakereler de─čil, Suriye öncelikli mesele. ─░ran , Ba─čdat ve ┼×am’─▒n da ─░stanbul kadar önemli aktörler olarak dikkate al─▒nmas─▒ gerekti─či mesaj─▒n─▒ vermeye, müttefikleri aras─▒nda güven tazelemeye, Türkiye’nin uluslararas─▒ etkinli─čini hedef almaya çal─▒┼čt─▒. ─░ran 1 saat içerisinde 4 kez söylem ve ilke de─či┼čikli─čine gidebilir. Güvenlik Konseyi’ndeki oylamada görüldü─čü üzere Türkiye’nin politikas─▒ ise çok nettir. D─▒┼č politikada karar vermeden önce Fars gibi dü┼čünüp, Türk gibi davranmak daha yerinde olur.

Gözlemcilerin raporlar─▒n─▒n tarafs─▒zl─▒─č─▒n─▒n tart─▒┼č─▒lmamas─▒ için heyette yer alacak gözlemcilerin soruna tek tarafl─▒ angajmanlar içinde olmayan ülkelerden seçilmesi do─čald─▒r.BM VE NATO ’NUN DESTE─×─░ ┼×ART


      E┼čik, mülteci ak─▒m─▒n─▒n 100 binleri a┼čmas─▒, içerideki çat─▒┼čmalar─▒n da dü┼čük yo─čunluktan yüksek yo─čunluklu bir çat─▒┼čmaya dönü┼čmesi ve uluslararas─▒ destektir. BM nezdinde bir deste─čin yan─▒ s─▒ra NATO deste─či. Bu iki ko┼čul gerçekle┼čmeden bir tampon bölge olu┼čturmak oldukça riskli. Tampon bölge ba┼čka bir ülkenin topra─č─▒nda fiili bir askeri kontrol kurma anlam─▒na gelir. Egemenlik ihlalinin kabul edilebilir ┼čartlar─▒n─▒n olu┼čmas─▒ gerekir. Türkiye, Suriye'den kaynakl─▒ bir sald─▒r─▒ kar┼č─▒s─▒nda ittifak üyelerinin harekete geçece─činin garantisini al─▒rsa tampon bölge kurmaya giri┼čebilir. Ba┼čbakan Erdo─čan'─▒n 10 Nisan sonras─▒na dönük aç─▒klamalar─▒ bu ihtimalin masada oldu─čuna i┼čaret ediyor.

       Kuzey Afrika ve Orta Do─ču'daki tüm isyan hareketlerinde devrime giden stratejiyi ben Mezopotamya halklar─▒ taraf─▒ndan zafer tanr─▒s─▒ olarak kabul edilen "Behram" ismini verdi─čim modelle anlat─▒yorum. Bu modelde, iki ulusal aktör, bir bölgesel, bir küresel aktör olmak üzere 4 aktörün isyana yakla┼č─▒m─▒ önemli. Modeli Suriye'ye uygulayacak olursak, Suriye rejimi farkl─▒ düzeylerden de olsa 4 temel aktörün deste─čini arkas─▒na alm─▒┼č bulunuyor. Rejimin belli bir toplumsal deste─činin yan─▒ s─▒ra devlet kurumlar─▒ (ordu, istihbarat, büyükelçiler ve bakanlar) düzeyinde deste─či sürüyor. Ayn─▒ zamanda bölgesel düzeyde ─░ran , Irak, Lübnan ve küresel düzeyde de Rusya ve Çin'in deste─či var. ─░syan─▒n bar─▒┼čc─▒l bir devrimle sonuçlanmas─▒ oldukça güç, ülke bir iç sava┼č ve d─▒┼č müdahaleye do─čru evriliyor. Rejimi 4 ayakl─▒ bir masa gibi dü┼čünürsek, masan─▒n ayaklar─▒ zay─▒flam─▒┼č olmas─▒na kar┼č─▒n tamamen k─▒r─▒lmad─▒─č─▒ için masa ayakta kalmaya devam ediyor. D─▒┼č müdahale d─▒┼č─▒nda masay─▒ devirebilme ihtimali kalm─▒yor.
Bu yazi toplam 3345 defa okundu
Yazar─▒n Di─čer Yaz─▒lar─▒
YAZARLAR
 
Anasayfa |

Reklam Verin |

Sitene Haber Ekle |

Bize Ulaşın

  © 2010 YzC Haber Portal─▒                             Yazılım ve Tasarım: Serdar YAZICI
Sitemiz, hukuka, yasalara, telif haklar─▒na ve ki┼čilik haklar─▒na sayg─▒l─▒ olmay─▒ ama├ž edinmi┼čtir. Sitemiz, 5651 say─▒l─▒ yasada tan─▒mlanan .yer sa─člay─▒c─▒. olarak hizmet vermektedir. ─░lgili yasaya g├Âre, site y├Ânetiminin hukuka ayk─▒r─▒ i├žerikleri kontrol etme y├╝k├╝ml├╝l├╝─č├╝ yoktur. Bu sebeple, sitemiz .uyar ve kald─▒r. prensibini benimsemi┼čtir. Telif hakk─▒na konu olan eserlerin yasal olmayan bir bi├žimde payla┼č─▒ld─▒─č─▒n─▒ ve yasal haklar─▒n─▒n ├ži─čnendi─čini d├╝┼č├╝nen hak sahipleri veya meslek birlikleri, ─░leti┼čim b├Âl├╝m├╝nden bize ula┼čabilirler | Rize G├╝ndo─čdu Haber | Rize | Rize Haberleri haberler